Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri
Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri

Gebe İşçilerin Çalışma Süreleri

İş hayatında yasalar ve yönetmelikler bazı çalışanlara yönelik pozitif ayrımcılık gözeterek özel düzenlemelere gitmektedir. Kadın işçilere yönelik gerçekleştirilen birçok özel düzenleme mevcuttur. Özellikle de gebelik halinde olan işçiler için çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve onlara tanınan korumacı mevzuat hükümleri, sadece çalışma hayatı için değil ülkenin ve toplumun yararı için de gereklidir. 

Çalışan gebelik durumu kesinleştiğinde, bu durumu işverene bildirme yükümlüğü bulunmaktadır. İşveren de gebe çalışanı için iş sağlığı ve güvenliği açısından gerekli görülen düzenlemeler ve önlemler varsa bunları gerçekleştirmekle yükümlüdür.

Hamile İşçilerin Çalışma Süreleri

Hamile işçilerin çalışma süreleri ile ilgili düzenlemeye “Kadın Çalışanların Gece Postalarında Çalıştırılma Koşulları Hakkında Yönetmelik” hükümlerinde yer verilmiştir:

Çalışma saatleri

MADDE 9 – (1) Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz”.

4857 sayılı İş Kanunu, çalışma sürelerini haftalık olarak belirlemiştir, fakat gebe çalışanlar için günlük çalışma süresi limiti bu yönetmelik maddesi ile getirilmiştir.

Gebe işçi günlük çalışmasını, 7,5 saatten fazla gerçekleştiremez.

İşverenin Eşit Davranma Yükümlülüğü

Öncelikle işveren, gebe işçilere, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılan sebepler hariç olmak üzere, gebe olması nedeniyle farklı işlem uygulayamaz.

“Eşit davranma ilkesi Madde 5

İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.”

Burada bahsedilen farklı işlem çalışanın gebe olmasından kaynaklı olarak diğer çalışanlara uygulanmayan bazı negatif ayrımcılıkların yapılmış olmasıdır. Örneğin gebe işçinin günlük 7,5 saatten fazla çalıştırılmaması esasına uygun hareket eden bir işyeri, gebe işçinin bu sebeple çalışamadığı süreleri karşılamak için, işyerinde cumartesi çalışması olmadığı halde gebe işçisini cumartesi çalışmaya zorlaması negatif bir ayrımcılık olacaktır. Bu aynı zamanda gebe işçinin çalışma şartlarında esaslı bir değişiklik olarak da değerlendirilebilir.

Hamilelik süresince Kullanılacak İzinler

 • Doktor Kontrolleri

Gebelik durumunda kullanılacak izinler 4857 sayılı iş Kanunu ve bağlı yönetmeliklerde bildirilmiştir. İşveren gebe işçisine,  gebeliği boyunca gideceği periyodik doktor kontrolleri için ücretli izin vermek zorundadır. Doktor kontrolleri için izinli olan gebe işçinin, bu sebeple ücretinden bir kesinti yapılamaz.

 • Gebelikte Ücretsiz İzin

Doktorun sağlık raporu ile gerekli gördüğü durumlarda gebe işçinin daha hafif işlerde çalıştırılmalıdır. Bu değişiklikten dolayı işçinin ücreti azaltılamaz. Hafif işte çalışması gereken gebe işçinin, daha hafif bir işe aktarılması mümkün değilse, işçinin talep etmesi durumunda İş Kanunu hükümleri çerçevesinde ücretsiz izin verilir.

 • Doğum Raporu

Gebe işçi, doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta analık hali nedeniyle çalıştırılamazlar. Bu sürelerde işçi istirahatlidir. Gebeliğin ikiz, üçüz gibi çoğul olması durumunda doğumdan önceki süreye 2 hafta eklenir.

Kadın işçi, sağlık durumunun çalışmaya elverişli olduğunu doktor raporu ile belgelerse gebeliğinin 37. Haftasına kadar çalışmaya devam edebilir. Bu durumda doğum öncesindeki kullanılmayan izin hakkı doğum sonrası süreye eklenir.

Gece Çalışma Koşulları

Gece çalışması, 20:00 – 06:00 saatleri arasında yapılan çalışmalardır. Çalışmanın büyük bir bölümü belirtilen bu saatlere denk geldiğinde çalışma gece çalışması kabul edilecektir.

Gebe kadınlar, gebe olduklarının doktor raporu ile tespitinin ardından gebeyken gece çalışması yapamazlar. Doğumun ardından ise 1 yıl boyuna gece vardiyasında/postasında çalıştırılamazlar. Bu süre iş yeri hekimi raporu ile 6 ay daha uzatılabilmektedir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda Kadın Olmak

İş ve Sosyal Güvenlik Hukukunda Kadın Olmak

Geçtiğimiz Salı günü kutlanan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü münasebetiyle, yeri geldiğinde anne, yeri …

86 yorum

 1. Merhaba ben yeni hamileyim 3 haftalık işyerinde doktora gittiğim zaman bir iki saatliğim mi yoksa o gün mü bana ücretli izin sayılır bunu öğrenmek istiyorum ve de hamile olduğum icin beni işten cıkarırsalr napabilirim burada 3 aydın çalışıyorum

 2. merhaba,
  ben 7 haftalık hamileyim. iş yeri çalışma saatleri 08:30-18:30 cumartesi pazar çalışma yok. Haftanın 5 günü çalışıyoruz. Günlük 7.5 saat çalışırsam 45 saati tamamlamıyorum. Cumartesi de şirkette kimse olmadığı için beni çalıştırabilecekleri bir durum da söz konusu değil. Bu durumda nasıl bir yol izlerler sizce? İş yerine yeni bildirdim ama henüz saatlerle ilgili bir konuşma yapmadık.

 3. Hamile bayan 7 bucuk saaten fazla çalışamaz peki eşimin çalıştıgı hastanede 1saat mola hakkı diyor be bu süreyi 8 bucuk saate çıkıyor bu dogru bi uygulamamı

  • Merhaba dinlenme süreleri mesai saatinden düşer yasalara göre 7.5 saat. Çalışan her işçinin 1 saatlik bir dinlenme süresi olur hamile yada değil farketmez. Mola saatinizin düşmüş hali ile çalışma saatiniz 7.5 saati aşamaz örneğin 8.30/16.30 arası çalışan bir gebenin 1 saatlik mola haliyle 7.5 mesaisi olur toplamda iş yerinde molayla geçirdiği süre 8.5 saattir.

   • Merhaba ben 8.30 17,30 çalıştırıyorum bu doğrumu 7 buçuk saatten fazla çalıştırmaz dıyolar ama gecıyo 7 buçuğu ayrıca Cumartesi 12 buçuğa kdr çalıştırıyorlar

  • merhaba,
   10 haftalık hamileyim. iş yeri çalışma saatleri 09:00-19:00cumartesi pazar çalışma yok. Haftanın 5 günü çalışıyoruz. Günlük 7.5 saat çalışırsam 45 saati tamamlamıyorum. Cumartesi de şirkette kimse olmadığı için beni çalıştırabilecekleri bir durum da söz konusu değil. Bu durumda nasıl bir yol izlerler sizce? İş yerine yeni bildirdim ama henüz saatlerle ilgili bir konuşma yapmadık

   • Merhabalar ben 6 haftalık hamileyken iş teklifi aldım ve bende o işi kabul ettim ama dürüst bir şekilde hamile olduğumu anlattım iş verende hiçbir sorun olmayacağını söyledi bende çalışmaya başladım ve 2.hafta olmuş çalıyorum ben ise girerken patronla konuşup anlaşmıştık
    Bu sefer müdür yanıma gelerek senin maaşını düşürmem gerecek çünkü buranın maaş oranını belirlemek adına bende kabul etmedim çünkü ben başlarken patronla herşeyi konuştuk ve öyle başladım ve simdi bana bu şekilde birşeyle geldiler karnımdaki cocugu bahane edip bu şekilde davrandılar ben ne yapabilirim bu durumda çok zoruma gitti yardımcı olur musunuz

    • Merhabalar bende 3 aylık hamileyim güvenlik işinden çalışıyorum 4 çalış 2 izin ama 12 saat çalışıyorum haftaya vurunca 5 gün 12 saat çalışma 2 gün izin bu 7 bucuk saat çalışma sistemiz biz güvenlikler içinde gecerlimidir sonuçta işçi olarak gözükmekteyiz ve tüm haklarimizda buna göre düzenlenmiş birde iş yerine gebeliği onaylayan doktor raporu versem yeterlimi kendilerimi düzenleme yapıyor

   • 19 haftalık gebeyim İŞKUR’da çalışıyorum hafalık 6 gün günde 7,5 saat çalışıyorum doğum iznim nasıl olacak

 4. Selamlar, 6 haftalık hamileyim. 8:30- 18:00 saatleri arasında çalışıyorum. Cumartesi 09:00-13:00 arası. Hafta içi belli bir öğlen molası yok, ne zaman istersek o zaman yemek yiyip işimize devam ediyoruz. Bu şekilde çalışmakla haftalık 45 saati aşmış bulunuyorum zaten. Hamilelik için günlük 7,5 saati nasıl ifade etmeliyim, işine gelmeyecektir bu durum. Yardımcı olursanız sevinirim.

  • merhaba 9 haftalık gebeyim iş saatlerim 08.00-20.00 arasında 2 saat kadar yarımşar saatlik mola kullanabiliyoruz toplamda molayı saymazsak 10 saat kadar çalışmış oluyorum nasil bı saat düşmesi saglayabilirim tahmini özel güvenlik olduğum icinde haftanın her günü çalışma oluyor

   • Merhabalar 14 haftalık hamileyim ve market işin de çalışıyorum biz de hamile fela söz konusu bile olmuyor iki vardiya sistemi sabah 8 akşam 18 olur diğeri de öğlen 2 akşam 23:30oluyor ve haftanın bir günü full çekiyorsun sabah 8 gidip akşam 23:30 da çıkıyorsun hiç bir şekilde kasa da oturamazsın da ayrıyetten hem mal atıp hem diğer işlere koşuyorsun allah markette çalışan hamilelere yardım etsin

  • Merhaba iş yerime hamile olduğumu bildirdiğin halde akşam 10 a kadar çalışmam için şift yapıyorlar 8 de sonra çalışmamız yasakmış gebe olarak doğru mu? Bir de sabah 10 iş başı akşam 7 mesai bitimi oluyor yani 9 saat ama 1.5 saat mola veriyorlar 7.5 saat çalışıyorsunuz diyorlar sonuç olarak biz orada 9 saat bulunuyoruz ve satış danışmanıyım ayaktayım sürekli bana daha net bilgi verir misiniz bu konular hakkında ?

   • Aksama 10 a kadar calısamazsınız, siz ıstersenız sizi kapanıs yapabılırler. 7.5 saat calısmak zorundasınız. Ya sabah vardıyası yada 12-20 saat aralıgı calıstırabılırler. Bu sebepten sizi zaten ısten cıkaramazlar . Hamıle kadının dokunulmazlıgı var. O yusden karsı gelın!

 5. Mola saatleride calisma saatinin icinde olur orneğin 08.30 18.30 arasi calisiyorsa 1.5 saat erken cikar yada 1.5 sabah gec gider bu saatler isyerine gore ayarlanir.

 6. Merhaba bende 12 saat çalışıyorum hamileyim bu kadar saat calismam doğru mu

  • Evet doğru, böyle devam edin köleliğe.

   • Markette calisiyorum ve 3 kisi calisiyoruz bayram da cakisirsam 3 gun arkasrkaya 8.00 21.00 kadar calisip full yapmis olcam.mesai ucreti yatacak ama ben ıstemiyirum. Ne yapmaliyim.

  • tabi ki değil sizin kanunen 7.5 saat çalışmanız gerek buna yemek molanız da dahil. 12 saat çok fazla ki normal çalışma saatine göre fazla zaten hamileliği bırak

   • Yemek ve mola süreleri çalışma sürelerinden sayılmaz. Sizi fiili olarak en fazla günde 7,5 saat çalıştırabilirler. Yanlış yönlendirmeyin insanları.Konuyla ilgili bilgiyi 4857 Sayılı İş kanunun Madde 68’de ve madde 6’da bulabilirsiniz. Sözlü yardım olarak da 170’i arayıp bilgi alabilirsiniz.

  • Merhaba ben 6 haftalık hamileyim bizim çalışma saatimiz 2 vardiya sabah 07-45-16.30 arasi akşam 13:15 22:00 çalışma saati ve ekstra 1 buçuk saat molam var benim sormak istediğim mola içinde mi hesaplaniyor 7 buçuk saat yoksa mola dışından mi ve beni akşamcı yazıyorlar ben söylediğimde onun bir ayı var diyorlar doğru mu

 7. gebe oldugumuzu raporla belgeleyip bunu isyerine bildirdigimizde gerekli yedi bucuk saatlik calismayi saglamadiklari taktirde tekrar noter yoluyla ihtar cekerek gerek calisma saatini düsürmeyi düsürme olmadigi taktirde fazla calisilan ücreti mesai yapmis gbi talep etme hakkimiz olabiliyormu

  • Merhaba.Ben AVM de çalışıyorum ve saat 22.00a kadar mesaimiz sürüyor gebeyken 20.00 dan sonra calisitirabiliyor mu şirket ?

 8. Ben 10 gün dur ise girdim va yeni hamileyim iş yeri sabah 7 akşam 5 30 yapıyoruz 9 saat çalıştırıyor ve 7.30 saat calistirmiyorsa ne yapmam lazim yardımcı olurmusunuz

 9. Merhaba ben gebelikten dolayı 1 hafta rapor aldım bu benim maaşımdan kesilir mi

  • merhaba bende 2 hafta rapor aldım geçen ay ve maaşımdan kesildi. ama postahaneden rapor ödemesi alabiliyorsunuz. Tam bir maaş yapmıyor ama yine geliyor biraz.

 10. Merhaba ben bi fabrikada belirsiz süreli iş sözleşmesiyle 4 yıldır çalışmakdayım. Gebeyim doktor kontolleri için saatlik izin vermiyorlar. 1 gün gelmeyincede 2 gün ücreti kesiyorlar. Kontol hakkım olduğunu söylediğimde sen günlükçüsün diyorlar böyle bi hakları varmı

  • Doktora gittiğiniz güne ait gebelik kontrolü olduğunu belirten rapor ya da belge aldığınızda kesinti yapılmaz. Hamilelik süresince kadın işçiye periyodik kontroller için ücretli izin verilir”. …

   • Onu da teklif ettim ama günlükçüsün olmaz deyip kestirip atıyorlar. Şikayet etsen doğumdan sonra işe geri almayacak. Çalıştığım sürede de rahat vermeyecek. Mağdur oluyoruz göz göre göre teşekkürlee cevap için tekrar konuşucam kendileriyle

  • bu konuyu 170 i arayıp detaylı net bilgi alın bence. çünkü çok saçma kanunen sizin hamilelikten dolayı daha fazla haklarınız var.

   • Evet tabiki var günlük 10 buçuk saat çalışıyorum ve çoğunluk ayak işi söylüyoruz ama oralı olmuyorlar. Mecburiyetten susuyoruz bizde sağolun cevap için

    • Eğer işiniz sigortalı bir iş ise ki muhtemelen öyledir gebelerin sahip olduğu tüm haklara sizde sahipsiniz. İşinizi kaybetmekten korkmayın onlar sizde bu korkuyu gördüğü sürece mobing uygulamaya devam edecektir ki bu da suçtur. Haklarınızı alın size bu hakları iş veren değil devlet veriyor onların insayitifine kalmış bir durum yok.

    • Özel sektörde çalışıyorum 10 haftalık hamileyim çalışma saatleri sabah 8:30 akşam 20:00 ve işverenin vericegi tepkiyi bilmediğim için 7.5 saat diye gidip konuşamıyorum çünkü ihtiyaç olduğundan kaynaklı en azından son aylarıma kadar çalışmak zorundayım keşke işverenler bu kuralları bilse ve uygulasa

   • merhaba 14 haftalık hamileyim 7.5 saatten fazla çalışyırıyor söyledim çalıştıramazsın diye gerekli işlemleri nasıl yerine getirebilirm.Teşekkürler

  • işyerinize doktor kontroli için izin aldığınızı belirtip sonrada doktordan işyerinize bildirmek için bir belge alırsanız ogünününzü kesemez. ama malesef öyle insanlar oluyorki doktora gideceğim diyerek evde oturanlarda oluyor. işveren de buiyi niyetlerin su istimal edilmesinden dolayı mağdur oluyor. siz belge getirdiğiniz sürece kesme hakkı yok ücretinizden.

 11. Dilşah Yıldız

  Merhaba 34 haftalık gebeyim, gebeliğimin başından beri şirketim haftada 62 saat çalıştırdı. 32 haftalığımdan itibaren doğum iznine çıkmamam halinde günlük çalışma saatimi 7,5 saate düşüreceğini bildirmesine rağmen düşürmedi, üstelik işim günün büyük kısmında ayakta olmamı gerektiriyor. Bu konuyla ilgili maddi ve manevi tazminat hakkım var mıdır?

  • Gulsen yilmaz

   Merhaba sabah 7 akşam 5 olarak çalışıyorum molalar toplam 1 saat cumartesi pazar çalışmıyorum bu durumda izin hak talep edebiliyormuyum acaba bilgi verirmisiniz

 12. sizce çalışan hamile annelere hani devlet para verior yaaa 32.haftasından sonra 4 aylık maaşını yani şimdi sorum şu ben 32.haftada ayrılıcam yaa işten sigortamın iş yeri tarafından devam etmesi gerekirmi bu parayı almam için yoksa çıkmışta olsam alabilirmiyim

  • Hamilelik dolayısı ile doğum iznine ayrılma raporu aldığında çalışıyor gözükmelisin onu iş yerine verdikten sonra işten ayrılıyorsun zaten yani iş veren o raporu aldıktan sonra prim ödemesi yapmıyor artık

 13. Merhaba özel sektörde çalışıyorum koronadan dolayı şuan çalışmamı istemiyor işyerim bana izin yada rapor al diyor yani idari izin hakkım yokmu yada mazeret izni vermek zorundamı bunu nerden öğrenebilirim 15 haftalık gebeyim

  • Aynı şeyleri bende yaşadım idari izin kamu çalışanları için zorunlu özel sektör için iş verenin insayatifine kalmış bir durum olduğu söylendi bende 1 hafta ücretsiz izin kullandım sağlığım için isterseniz hafta içi 170 i arayarak daha net öğrenebilirsiniz

   • merhabalar günlük 7,5 saat çalıştığımızda şirket maaşımızdan kesinti yapbiliyor mu acaba rica etsem yardımcı olur musnuz

 14. merhaba,
  11 haftalık hamileyim .
  09:00 – 18:30 çalışıyorum.cumartesi de 12:00 e kadar çalışıyorum
  çalışma saatlerim nasıl olmalı.
  günlük 1,5 saati toplu 1 gün olarak izin talep edebilir miyim?

 15. Merhaba ben 6 nisanda 32.haftamda olucam çalışıyorum işyeri doktorum hep çok rapor aldığın için seni 32de izne çıkarıcak diyor ama ben uzatmak istiyorum iznimi erken çıkarma gibi Bi imkanı var mı acaba kendi kafasına göre

 16. Merhaba ben 1 nisan 2020 itibariyle sigortalı olarak çalışmaya başlayacağım. Hamileliğimin 16.haftasındayım (4ay). Doğum olduğunda ücretli izin hakkım olacak mı belirli bir süre çalışma şartı var mı bilgileriniz paylaşırsanız sevinirim.

 17. Merhaba ben 20 haftalık hamileyim markette çalışıyorum haftada bir defa 12 saat çalışıyorum haftalık 45 saat çalışıyorum 12 saat çalışmam yasalmi istemezsem çalışmayabilir miyim

 18. Merhaba,
  Bir bankada gişe görevlisi olarak engelli kadrosunda çalışıyorum be 23 haftalık gebeyim. Covid nedeni ile evden çalışma sistemine geçirdiler çağrı merkezi personeli mantığı ile bu alanda da saat 10:00 – 19:00 saatleri arasında yerimizden sadece 1 saat yemek molası ve 3 kez 10 dk ihtiyaç molası şeklinde kalkabiliyoruz telefonlar hiç durmadan çalıyor bir çağrı ile diğer çağrı arasında 3 sn boşluk yok bu durumda kasık ağrılarım oluyor hiç kalkmadan oturduğum için.
  Bu durumda benim hakkım nedir nasıl ititraz edebilirim hem çalışma saatlerime hemde hiç kalkmadan oruma ve sürekli sorunlu müşterilerin şikaeytlerni dinlemek oldukça insanı geriyor acil bilgi verebilrseniz ço sevinirim.

 19. merhabalar ben 23 haftalık hamileyim iş yerim bana doktora gitmem için vermiyor ve beni alışverişe gönderiyor sabah07:00 akşam17:30 calışma saatlerim 1 yılı gecik çalılıyorum istifa yazmamı istiyorlar tazminat vermemek için sizce ne yapmalım.

 20. Merhaba saat 11.30-20.00 arası calistirilmak isteniyorum.gebelikten dolayı 13.30-22.00 calistiramadiklari için bu saate çekmek istiyorlar normalde ben 8.00-16.30 çalıyorum.yani tamamen gicikligina yapiyolar ve hiç birşey yapamıyorum canim çok sıkılıyor.15 haftalık gebeyim.24. haftamdada zorunlu yıllık izin yada ücretsiz izne çıkaracaklar.fakat ben 37. Haftamda ayrılmak istiyorum.bu benim en doğal hakkım ama covit_19 bahane ediliyor.dogum öncesi izinlerimi doğum sonrasına atmak istiyorum ve 24. Haftayla32.hafta arasında ücretsiz izinde kullanmak istemiyorum ne yapicagimi şaşırdım.doktor raporuyla gündüz çalışma dedikleri şey sadece saat 22 den sonrayimi kapsiyor.daha önceye alinabiliyormu

 21. Merhaba
  Şirket e kaç haftalıkken hamile olduğumu haber vermek zorundayız? Var mı öyle bir mecburiyet ?
  Teşekkürler

 22. Merhabalar ben 9 haftalık hamileyim sabah 09:00-19:00 saatlerinde çalısıyorum yönticimle konustuğumda bana dediği 7,5 + 2 saat mola var diyip beni sadece yarım saat erken çıkaracağını bildirdi bu doğru mu acaba

 23. Merhaba, calistigim is yeri pandemi nedeniyle 12:00 de aciyor. Hamile oldugum icin aksam 20:00 de mesaim bitiyor. Haliyle gunluk 7 saat calisiyorum ve haftalik 45 saati tamamlamiyorum. Tamamlayamadigim saatleri beni sirkete borclu olarak gosterme hakki var mi?

 24. bu soruya niçin kimse cevap vermedi

 25. Merhaba,

  15 haftalık hamileyim şirketim 09:00- :19:00 ve cumartesi 08:30-13:30 arası çalışıyor.
  günlük 7,5 saat esas alındığında 45 saat üzerinden hesaplandığını biliyorum ancak benim çalışma sürem 50 saati aşıyor.
  dolayısı ile hafta içi 7,5 saat kuralının uygulanıp cumartesi günü de çalışma olmaması mı gerekiyor?
  Yoksa günlük 7,5 saat baz alındığında cumartesi günü içinde mi 7,5 saat mantığı devam ediyor.
  bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.
  Bir konu daha var ki şirketim bana derki günlük 7,5 saat çalışıyor isen maaşın buna göre hesaplanacaktır yani ne kadar çalışırsan o kadar ücret alırsın diyor bunun yasa da net bir cevabı yok.

 26. 13:30-22:00 çalışması uygun mu diye çok sorulmuş ama nedense ona hiç cevap yok . Market çalışanlarının akşam vardiyası oluyor birde buna açıklık getirir misiniz?

 27. Merhaba. Ben Ameliyathane hemşiresiyim. Günlük mesai saatimi doldurduktan sonra hastaneden çıkıyorum. acil ameliyat çıkarsa tekrar hastaneye gidip ameliyat süresince çalışıyorum. Buna icap nöbeti ya da ev nöbeti deniyor. Günlük çalışma saatim 7.5 saati aşmış oluyor. İnsan kaynakları sorumlusu gece nöbeti ile eşdeğer olduğunu ve 32. Haftaya kadar bu şekilde çalıştırabileceklerini söyledi. Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim.

 28. Merhaba 8 haftalik hamileyim
  Özel sektörde
  Sabah 8.30 dan aksam 11 12 ye kadar calisiyorum
  Ve patronum hic bir şekilde tolerans tanımıyor
  Bunla ilgili ne yapabilirim

 29. Ben iş yerine gireli henüz 3 ay olucak korkuyorum gebe olduğumu söylemeye çıkışımi verebilirlermi

 30. Ben 6 haftalik hamileyim taşeron olarak çetin grup olarak çalışıyorum bir fabrikada temizlikçi olarak hamile kaldığımi söylemedim isten cikartirlar diye 4 aylık olana kadar söylemesem az.kaldi diye fabrika beni çıkartmaz diye düşündüm peki söylersem çetin gruba beni geri gönderip başka işçi isteme hakları varmı.bu durumsa çetin grup beni ücretsiz izinemi çıkartır kafam.cok karişik

 31. Merhabalar
  Ben 7 haftalık gebeyim sabah 8:00 akşam 18:00 arası bi saat yemek ve mola saatimiz toplam 1 saat C.tesi pazar çalışmıyoruz
  İşverenin bana söylediği günlük toplamda 8 saat miş bana yardımcı olurmusunuz lütfen

 32. Merhaba,
  Ben 08:00 – 18:00 saatleri arası çalışmaktayım. Hafta içi birgün izinliyim, hafta sonu nöbetlerimiz olduğundan 6 haftalık gebe olduğum için hafta sonları çalışmaya devam ettirilir miyim? yoksa Hafta içi 5 beş gün 7,5 saat çalışıp hafta sonu izinli mi olmam gerekir?
  Yardımcı olursanız sevinirim.

 33. Merhabalar ben 1 ay 3haftalik hamileyim calistigim is yeri 2vardia ve 12 saat benim bukadar uzun calismam dogrumu

 34. Merhaba hamileyim iş yeri çalışma saatlerim 09.00 – 17:30 kadar çalışıyorum ama ayda 1 hafta 11:00 – 19:30 çalışmam istenildi bu vardiya oluyor aslında bunu kabul etmek zorundamıyım cevap verirseniz çok memnun olurum

 35. merhaba, 28 haftalık hamileyim. son 1 ay kala işten izine çıkmak istiyorum. 4 ay iznim varya 3 ayını bebeğimle geçirmek istiyorum. ne zaman izin kağıdı almam gerekiyor doktorumdan

 36. merhaba,

  6 aylık hamileyim, iş yerinin çalışma saati 12 saat ve haftanın 5 günü. Fazla çalıştığımız saati mesai olarak alıyoruz ama hamile olarak günlük 7.5 saatten fazla çalışmama hakkım var.
  bu durumda nasıl kullanabilirim bu hakkımı, iş yeri beni erken bırakamaz çünkü yerime bakacak kimse yok

 37. Merhaba ben işyerimde yeni 2bucuk aylık sigortalı çalışanım. Yeni gebe olduğumu ögrendm. Sorum şu daha yeni 2bcuk aylık calışan olduğum için işyeri beni çıkartabilirmi bunun belirli bi süresi varmı 2aylık veya 6aylık calışmış olma zorunluluğu giibi

  • Türkan Karagöl

   Merhabalar
   Gebeler pazar günü çalıştırılabilir mi pazar günü ekstra mesaiye girmiyor mu gebelere mesai ücreti ödenmiyor

 38. Merhaba hamileliğimden dolayı günde 7,5 saat çalışıyorum. Ama diğer çalışanlardan 1,5 saat önce çıktığım için maaşımdan kesinti oluyor.
  Daha önce başına gelen var mı, bu kesinti normal mi?

 39. Merhaba kolay gelsın gebe birisi hafta sonu çalıştırılıp hafta içi tatil yapma hakları varmıdır acaba ?

 40. Merhaba ben saat 8:00 iş başı yapıyorum benim saat kaçta çıkmam gerekiyor işten

 41. 2 aylık.hamileyim 11 saat çalışıyorum bunun 1 .5 saati.mola şirket çalışma suremim azaltmayacaklarini böyle bir şeyin olmadığını iddia ediyor ne yapmaliyim

 42. Bende markette calisiyorum A bilmem ne, ne saatin önemli ne çalışma şartları sadece onların insafina kalıyor

 43. Merhaba iş yerim gebelik haklarımı kullandırmayıp 15 ay sonra yetersiz olduğum bahanesi ile beni çıkarmak istedi. Fakat ihbarımı başlatmadılar henüz. 28 gün ihbar süresi olacak. Eğer Ocak ayının sonunda başlarsa doğum iznim 15 şubatta başlıyor. İhbarlı çalışma sürem doğum iznine denk gelirse nasıl yapabilirim. Bilgi alabilir miyim çok teşekkürler

 44. mrb ben 1.5 aylık hamileyim iş benim saatlik çalışma iznim ne zman gerçekleşir

 45. Merhaba ben özel sektörde yanı yerel markette çalışıyorum 11 haftalık hamileyim toplamda 9 saat çalışıyoruz .market yerel olduğu için bölge dolayısıyla ayrıca her sene açılış yapıyorlar ve biz bu durumda full çalışıyoruz sabah 8 akşam 22:15 olmak üzere ayrıca ek mesailer yapıyoruz yeri geldiğinde ayrıca hafta sonları da çalışıyoruz çünkü izinler hafta içi veriliyor ve sürekli ayaktayiz oturmak yasak.ben hamile olduğumu söylediğim halde yine full çekip aynı şekilde çalışacağımız belirtildi .ben terkardan bunun bilgisini vericem onlara ayakta calisamayacagim bilgisini gerekli yerlere şikayette bulunacağımi da soylicem umarim haklı olurum

 46. Merhabalar ben 9 haftalıkken işe başladım özel bir markette . Haftada beş gün 12.00-22.00 saatleri arasında bir gün 8.30-17.30 arasında çalıştım bir gün de izin vardı . Doğuma bir ay kala izine ayrıldım . Doğumdan sonra iki aylık doğum izinden sonra iş verenimin ben seni kendim çıkarmış gibi göstereyim sen de işsizlik maaşı alabil çocukla kolaylık olur teklifini kabul ettim ve işten ayrıldım . Ama beni hatalı göstererek çıkartmış ve işşsizlık ödemesi de alamadım . Herhangi bir şikayet hakkım var mı? Ya da 7.5 saatine uymadığı için şikayet edebilir miyim?

  • Ekleme olarak günlük molamız 20 dakikaydı yemek ve dinlemende aynı başka mola vermiyorlardı .haftalık 45 saat kuralını zaten aşıyordu çalışma saatleri. Ve ayakta çalışıyordum .

 47. Merhabalar ben 17 haftalık hamileyim özel güvenlik görevlisiyim haftada 5 gün 12 saat çalışıyorum bide üstüne mesai yazıyorlar iş veren hiç bir teklifte bulunmadı 7 buçuk saat çalışmam konusunda sizce ne yapmalıyım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir