Geçici İş Göremezlik Ödeneği / Rapor Parası Hakkında
Geçici İş Göremezlik Ödeneği / Rapor Parası Hakkında

Geçici İş Göremezlik Ödeneği / Rapor Parası Hakkında

Sigortalı çalışanın iş kazası atlatması, meslek hastalığına yakalanması veya hastalık ve analık durumlarında, işyeri hekimi veya sağlık kurumları raporlarında belirtilen istirahat süresince geçici olarak çalışamama haline geçici iş göremezlik denir. Bu durumda Kurumdan Geçici İş Göremezlik Ödeneği de alınabilmektedir.

Sigortalı çalışan geçici iş göremezlik şekline göre aşağıdaki durumlar için iş göremezlik ödeneğinden faydalanacaktır;

 

a) İş kazası veya meslek hastalığı nedeniyle geçiçi iş göremezlik durumunda olan sigortalı her gün için,
b) Doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre ilâve edilerek çalışmadığı her gün için,

Yukarıda belirtilen sürelerde geçici iş göremezlik ödeneğinden kimler faydalanamaz;

a) Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışan 4/a (eski SSK) emeklileri,geçici iş göremezlik durumunda olmalarıhalinde geçici iş göremezlik ödeneğinden faydalanamazlar.
b) Geçici iş göremezlik ödeneğinden yararlanabilmek için fiilen çalışıyor olmak gerekiyor. İşten ayrılan biri bu ödenekten yararlanamaz.

BİR YILIN HESABINDA DİKKATE ALINMAYAN SÜRELER

  • Herhangi bir sebeple silah altına alınan sigortalının askerlikte geçen hizmet süresi,
  • Hükümlülükle sonuçlanmayan tutuklulukta geçen süre,
  • İş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık sigortalarından geçici iş göremezlik ödeneği alan sigortalının iş göremediği süre,
  • Sigortalının greve iştirak etmesi veya işverenin lokavt yapması hallerinde geçen süreler çalışma süreleri olmadığı için iş göremezlik hesabında dikkate alınmaz.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NASIL HESAPLANIR ?

Günlük kazanç, rapor başlangıç tarihinden önceki son üç aya ait toplam kazancın aynı üç aydaki prim ödeme gün sayısına bölümü ile bulunmaktadır.

Sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğinin yatarak tedavilerde günlük kazancın yarısı tutarında, Ayakta tedavilerde ise günlük kazancın 2/3 ‘ ü tutarında ödenek verilmektedir.

Sigortalıya geçici iş göremezlik süresinde 1 veya 2. günün parası SGK tarafından sigortalıya ödenmez. Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalıya geçici iş göremezlik ödeneğini(rapor parasını) alınan raporun 3. gününden itibaren ödemeye başlar.

İş göremezlik ödeneğine hak kazanmak için, iş göremezliğin başladığı tarihten önceki bir yıl içinde en azdoksan (90) gün kısa vadeli sigorta primi bildirilmiş olması gerekir.

Bir sigortalıda iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinden birkaçı birleşirse, geçici iş göremezlik ödeneklerinden en yükseği verilir.

GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ NASIL ALINIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hak sahiplerine 09.07.2012 tarihinden itibaren artık Ziraat Bankasının herhangi bir şubesinden ödenmektedir.

Geçici iş göremezlik ödeneğinde zaman aşımı beş yıldır. Beş yıllık zamanaşımı süresi içerisinde rapor parası için Kuruma başvurulmadığı takdirde hak sahibi ilgili dönemlerde hak ettiği geçici iş göremezlik ödeneğini alamamaktadır.

Hakkında iskanunu

Göz atın

İş Kazası Teşviki Mahsupları Başladı

İş Kazası Teşviki Mahsupları Başladı

Hangi işletmeler iş kazası teşvikinden faydalanacak, teşvik oranları ve yararlanma süresi ne olacak?

4 yorum

  1. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş, elinize sağlık.
    Sondaki bir bilgiye ekleme yapmak isterim, rapor parası artık dilediğiniz bir PTT şubesinden kimlikle alınmaktadır.

  2. emekliyim ve aynı iş yerinde çalışmaya devam ediyorum bir sitede saha elemanıyım her türlü temizlik çop ve moloz topluyorum çalışırken bişey olmadı fakat yemek saatimde belıim tutuldu ambulansla hastaneye götüruldüm fakat iş kazası yazdırmadılar şimdi istirahat parası alamıyorum iş yerim de vermiyor ne yapmam gerekıyor cevaplarsanız sevinirim.

  3. Özel bir okulda öğretmenim. sözleşmem 29 haziranda bitiyor. 8 haziranda doğum iznine ayrılacağım. geçici iş göremezlik raporu alarak ödenekten faydalanabilir miyim? şimdiden teşekkürler.

  4. Merhaba ben ise gireli 21 gün oldu bugün oda bugün iş yerinde rahatsızlandım izin istedim eve gidip dinlenip yarın gelecegim dedim işten çukurda direk hastaneye gittim işim çağrı merkezi olduğu icin sesim kısılmıstı hastane de serum taktılar rapor verdiler bende 1 gün aldım rapor çıkartırlar şimdi yeni girdim dedim ondan 10 dakka sonra patron aradı çıkışını veriyorum dedi sigortam var raporum da var bugüne ait ne yapmam lazım Ayrıca ben ise girerken aynı gün dilekce imzalattılar kendi rızamla çıkıyorum diye bilgisi olan var mı bu durumda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir