İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?
İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?

İhbar Süresi Nasıl Kullanılmalıdır?

Belirsiz süreli iş sözleşmesi, işçinin istifası ya da işverenin geçerli nedeni ile feshediliyorsa, feshetmek isteyen tarafın, diğer tarafa belli bir süre önce bildirmesi gerekmektedir. Bu süreye ihbar süresi denir. Bu sürenin ne kadar olacağını belirleyen işçinin kıdem süresidir. Asgari bildirim süreleri 4857 sayılı İş Kanunu madde 17’de, şu şekilde belirtilmiştir:

 • Hizmet Süresi 6 Aydan Az Sürmüş İşçi İçin: 2 Hafta (14 gün)
 • Hizmet Süresi 6 Aydan 1,5 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 4 Hafta (28 gün)
 • Hizmet Süresi 1,5 Yıldan 3 Yıla Kadar Sürmüş İşçi İçin: 6 Hafta (42 gün)
 • Hizmet Süresi 3 Yıldan Fazla Sürmüş İşçi İçin: 8 Hafta (56 gün)

Sürelere uymak istemeyen taraf, bu sürenin ücretini “ihbar tazminatı” olarak karşı tarafa öder.

İhbar Süresini Hesaplarken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Birçok iş yeri, işten çıkış bildirimlerini genelde mesai saati bitimine doğru söylemeyi tercih etmektedir. İşçiye iş saati başında söylenmediği müddetçe, ihbar süresi bildirimin ertesi gününden itibaren başlamış sayılır.

Süreler kanunda hafta olarak belirtilmiştir. İhbar süresi takvim günü olarak sayılır. Hafta sonları, resmi tatillerin hepsi ihbar süresinin içinde sayılır.

Örneğin iki hafta ihbar süresi olan birisi için, bildirimi yapıldığı tarihin ertesi gününden itibaren 14 gün sayılır. 14. gün iş sözleşmesi feshedilmiş olur.

İhbar süresi, bildirimin yapılacağı güne göre belirlenmektedir. İşten çıkacağının ihbar edileceği gün, işçinin kıdem süresi ne kadar ise, ihbar bildirimi de o süreye göre belirlenecektir.

İhbar Süresi Kanundan Farklı Bir Süre Olarak Belirlenebilir mi?

Kanunda belirtilmiş süreler asgari bildirim süreleridir. İşçi ve işveren bu süreleri iş sözleşmesi ile arttırabilirler. Ama azaltmaları mümkün değildir.

İhbar Süresinde İş Arama İzni

İşveren, işçiye yeni bir iş bulması için gerekli olan iş arama iznini iş saatleri içinde ve ücret kesintisi yapmadan vermeye mecburdur.  İş arama izninin süresi günde 2 saatten az olamaz ve işçi isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir. İşveren bu sürede işçiyi çalıştırır ise alacağı ücrete ilaveten, çalıştırdığı sürenin ücretini %100 zamlı ödemekle yükümlüdür.

İhbar süresi takvim günü olarak hesaplansa da, iş arama izinleri iş günleri üzerinden hesaplanmalıdır.

İhbar Süresindeki İşçinin Rapor Alması

İşçinin raporlu olduğu süreler, ihbar süresinden sayılmaz. İhbar süresi içinde istirahat raporu alınması durumunda, ihbar süresi raporlu istirahat süresi kadar uzar.

İhbar Süresinde Yıllık İzin Kullanımı

Yıllık izin ile ihbar süresi iç içe girmemelidir. Bu durumda yıllık izinin ihbar süresinden önce kullandırılması asıl olup hiçbir şekilde ihbar süresi ile yıllık izin iç içe girmemelidir. Çalışanın ihbar süresi içerisinde yıllık izin planlamasının var olması durumunda ise, işçi ihbar süresi içinde yıllık iznini kullandığında ihbar süresi yıllık izin süresi kadar uzayacaktır.

İhbar Süresi Bölünebilir Mi?

4857 Sayılı Kanun’da bildirim süreleri bildirilmiş uyulmaması durumunda ihbar tazminatının ödenmesine hükmetmiştir. İhbar süresinin bir kısmının süre olarak kullanılması, bir kısmının ise tazminat olarak ödenmek istenmesi birçok kez hukukun konusu olmuştur. Yargıtay kararlarının birçoğu “ihbar süresinin bölünemezliği” ilkesini vurgulayarak, bu uygulamanın önüne geçecek yönde kararlar vermiştir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Deprem İllerinde Mücbir Sebep Hali Kapsamında SGK Taksit Ödemelerine Uzatma

Deprem İllerinde Mücbir Sebep Hali Kapsamında SGK Taksit Ödemelerine Uzatma

Deprem İllerinde Mücbir Sebep Hali Kapsamında SGK Taksit Ödemelerine Uzatma

104 yorum

 1. ahmet arpacı

  Merhaba ihbar süresi içerisinde yılık izin hakkı kazanılırsa ne yapılır.
  (17 mayıs 2012 işe başlangıç tarihim 25 mart 2019 tarihi itibari ile 8 hatalık ihbar sürem başlıyor. 19.05.2019 pazar günü ihbar sürem doluyor. 17 mayıs 2019 tarihi itibariyle 20 günlük izin hakkım olur mu

  • evet izin hakkınız oluyor

   • Zehra henım size bir sorum var oğlum işyerinden istifasınıvrrip ayrılmış personel müdürü de seni mah kemeye veririmdemiş böyle bir hakkı varmıdır yoksa tazminatı nekadar olut teşekkür ederim

   • Merhaba Zehra Hanım,6 buçuk saat part time çalışan olarak 14 günlük ihbar süresi boyunca günlük kaç saat çalışmalıyım?
    Ayrıca bana verilecek maaş 2000 TL olacakmış.Fakat yukarıdaki kanunlardan biri asgari ücretten az bir ücret verilemez deniliyor.Bu konuda yardımcı olur musunuz?
    Bu ay sonunda ne kadar ücret almam gerekmekte ve her gün kaç saat çalışmam gerekiyor öğrenebilir miyim?

  • Yeni bir kuruma atandım .Güvenlik soruşturmamın Ne zaman geleceğini kesin olarak bilmiyorum.ihbar öneliyi yani istifa dilekçemi yazsam .4 haftalık benim ihbar sürem bu arada ..Bu süre dolsada aynı işyerinde güvenlik soruşturmam gelene kadar çalışabilşrmiyim.Yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba ihbar sürem 28 gün olarak belirlendi ve 15 gün çalıştım ve gitmeyi bıraktım 1 haftadır gitmiyorum yanlız iş veren iş akdimi sonlandırmadı ve yeni işe başlayacağım iş akdimi nasıl sonlandırabilirim ve gitmediğim günler ihbar süresinden düşüyor mu 28. Gün çıkışım yapılır mı kendiliğinden yoksa tekrar gitmem gerekir mi yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkğr ederim

  • 3 yil calistim otomotiv sektorunde ve kendi istegimle ayrilcam is buldum ve kpss sinavimda var.benim alacak verecek fabrikaya varmidir
   Hicbir fabrikada calismak istemiyorumda

 2. ağustos 2015 te özel okulda işe başladım 3. yılım bitiyor ve sözelşmem 30 haziranda bitiyor. ihbar sürem 42 gün bana 23 mayısta bildirdiler. şimdi
  1. sorum ben belirli süreli bir çalışanmıyım belirsizsürelimi ? bildiğim kadarıyla belirli süreli en fazla 1 defa yenilenebiliyormuş ama ben 3 yıldır çalışıyorum yani ben belisrsiz süreli çalışan olmalıyım.

  2. sorum 5 gün farklaihbar tazminatı alabiliyorum galiba bu nasıl olacak hesaplaması yani?

  3. sorum banahafta içi iş aramam için izin vermediler bunun karşlığını alabilecekmiyim. hatta siz direk bana mail atsanızda iletişim halinde olsak. mymhmt63@gmail.com

  • 1. sorunuzun cevabını yargıtay ictihatla sabitledi. yargıtay içtihatlarına bakmanızı öneririm. yani zincirleme iş sözleşmesi olarak kabul etmiyor.

   • Merhaba toplamda işkur’la birlikte 1 yılım doldu işten çıkmak üzereyim ne kadar ihbar alırım brüt maaşım 17 19.000 lira

  • Merhaba Mehmet Yıldız, ağustos 2015 den kasım 2018 e dek olan hakkınız için dava yolu açıktır. Fakat 2018 kasımda yargıtay tüm eğitim personeli için tazminat olayını kaldırmıştır, bilginize.

   • Merhabalar umuyorum ki soruma cevap alabilirim .
    23.05.2022 de başladığım iş yerimden 30.04.2023 istifa vererek ayrılmak istiyorum lakin 28 gün olan ihbar süremi çalışıcam ihbar süresi içinde 1 yılım dolmuş olacak yıllık izin hakkım olur mu parasını alabilir miyim ?

  • Merhaba 22 gün ihbar sürem var ayın 31 de bittiyo yani o gunde gelip mesaim bitmeden oğlen 2 gibi çıkabilirmiyim buna hakkım var mı. Normalde 18.30 kadar mesaimiz

 3. 4857/59-2 gereğince eğer işveren işçiyi çıkartmıyorsa, yani işçi kendi rızasıyla istifa ediyorsa bu durumda anayasal hakkı olan yıllık iznini ihbar süresi içerisinde kullanamıyor mu? Çünkü ilgili kanunun fesih ile ilgili her maddesinde taraflar diye bahis geçerken. Burada yalnızca işverenden söz edilmiştir.

  • Merhaba ben iş yerimde 11 ay oldu çalışmaya başlayalı, bana mail çıktısı imzalanıp ihbar süresi 15 gün verildi, bu arada şu anda 19 haftalık hamileyim, hamile olduğum için cikaramazsiniz dedim kabul etmediler, mail çıktısı bildirdim kabul edilmiyor dedi noter bana, zaten süre 28 gün olması gerekiyormuş, Senem dolmadan çıkarmaya çalışıyorlar, çıkış olursa bir tazminat verip cikaricam, seni hamile olduğun için değil hamilelikten önce işe geç geldiğim ve işimi begenmedigi için diye yazmış ki bunlar doğru değil, bu durumda doğum izinlermde yanacak, üç ay sonra doğum iznine çıkacaktım. Bu durumda ne yapabilirim?

 4. Aşağıda yazacağım istifam konusunda yardımlarınızı talep ederim.

  08.02.2019
  ………A.Ş
  İnsan Kaynakları Departmanına,
  17.07.2018 tarihinde başlamış olduğum görevimden yeni bir iş bulduğum için istifa ediyorum.
  İş arama izinlerimi toplu olarak kullanmak istiyorum bu nedenle ayrılma tarihinin 01.03.2019 olmasını
  talep ediyorum. Gereğinin yapılmasını arz ederim.

  İSİM SOY İSİM İMZA

  1 Mart dahil şirkette çalıştım. Toplam 21 günümü doldurdum. Şirket toplu izin paramı yatırmadı sadece 1 günlük o ay ki maaşımı yatırdı, sebebi ise “Bize ayın 1’i dediğiniz için çıkışınızı o zaman yaptık” oldu. Yani ayrılma tarihini 8’i ya da 9’u her neyse o zamana yazmalıymışım (4 haftayı tamamlamak için) Bu yüzden ihbar süremin üzerine yatıldı. İstifamda belirttiğim gibi iş arama izinlerimi toplu olarak kullanmak istediğimi belirtmişim. Benim takıldığım mantık o. Avukat da aynısını söyledi 8’i yazmam gerektiğini bildirdi bu yüzden hak talep edemezmişim. Bu duruma yardımcı olabilecek kimse var mıdır? Teşekkürler

 5. Örneğin 2 haftalık ihbar süresi olan bir çalışan bu süresi zarfında toplam da ne kadar iş arama süresi vardır.En az 2 saat olması gerekir diye bir cümle okudum. O halde 14 günde 28 saate tekabül ediyor.
  Peki çalışan bu sürenin tamamını kullanmak mecburiyetinde mi. Yani bu iki haftalık süre zarfında kullansada kullanmasada işveren zaten o ücreti tahakkuk edicek. Kullanmadığı takdirde geçen iki haftalık ihbar süresinde bu hakkını bitirmiş olcak doğrumudur?

 6. Merhaba iş yerinde 10 aydır çalışmaktayım haftanın 5 günü çalışıyorum hafta sonu tatil sözleşmemde bu şekilde 19/06/2019 tarihinde 18/07/2019 tarihinde ayrılmak istediğimi bildirdim ve 19/06/2019 tarihinde dilekçem tarih sayı Numarası aldı. 20/06/2019 ile 21/06/2019 tarihlerinde istirahat raporum vardı ihbar süremin bitiş tarihi ne zaman oluyor ayrılmak istediğimi bildirdiğim tarihte sorun var mı Bilgi verirseniz sevinirim

 7. Merhabalar isverenim tarafindan isten cikarilacagimi ogrendim ve ihbar suremi kullanmam gerektigini soyledi. 14 gun boyunca 2 saat daha az calistim ve bu sureyi tamamladim. Bana bu gunlerin ucretinin ihbar tazminatim tutarinda mi yatirilmasi gerekiyor yoksa normal 14 gunluk ucretim gibimi yatirilmasi gerekiyor bunu ogrenmek istedim.

  • 14 günlük ücretin yatırılır

   • Meraba çalıştığım iş yerine noterden istifamı gönderdim yanniz noter buna ihbar süresi ce gorevimi yerine getireceğim diye yazdı şimdi ben başka bir iş yerine girmek istiyorum sorum şu olacak hemen bi başka bi iş yerine başlaya bilirmiyim yoksa bu ihbar sürsüresi e dolmasi gerekiyor mu

 8. :27
  oncelikle merhaba ben 01.01.2018 Yilinda girisim var yanliz ailevi sebebten dolayi 25.07.2019 son ihbar suresi kullanmak mahsadiyla is ten istifa ettim
  1 .yillik Izin kullanmadim parasini istedim kendileri beni para vermemek icin izine cikartti
  2 .ihbar surem boyunca gunluk 2 saat kullanmayi toplu sekilde istedim oyle hakkin yok dediler
  3 ihbar surem tamamlanmadan yillik izin olarak saydilar ve izine cikarttilar bu durumda beni magdur ettiler bu konularda ne yapabilirim

 9. Merhabalar şu anda çalıştığım iş yerinden sene sonu ayrılmayı düşünüyorum çünkü her sene yönetim değişiyor ve ben yeni yönetimle devam etmek istemiyorum. Şubat 12 de ise yıllık iznim geliyor ama ben ocak 15 de ayrılmayı düşünüyorum haklarımı almakta zorluk çekmiyeceğim çünkü ödeniyor merak ettiğim 42 günlük ihbar tazminatı ve yıllık izin ücretlerini taleb edebilirmiyim iş yerinden?

 10. Merhaba,
  Part time calisanim ihbar suremde ve is arama icin verilen izinlerde degisiklik olurmu

 11. İyi günler size bişey sormak istiyorum 17.07.2019 tarihinde işten cıkartildıgım bildirildi 28 günlük ihbarım oldugü söylendi bende tm dedim çaĺışmaya devam ettim günlük iki saatlik hakkımida kullanmadım devam ettim çalışmaya günlük 2 saat leri hesaplayıp düşerek 5 gün once çiķış yapoyorum işten ama muhasebe diyorki senin ihbar para hakkın yok diyor ben 28 günlük ihbarımı alabilirmiyim

 12. Ben parça parça sıklıkla rapor alıyorum iş yeri beni tazminatsız kovabilir mi ardı ardına alıyorum raporları devamsızlık yaptığın için tazminatsız Kovariz demişti muhasebe müdürü ben tazminat ala bilmem için iş yeri sıklıkla rapor aldığım için beni tazminatsız kovabilir mi kovarsa tazminat davası acsam kazanır miyim

 13. Merhaba ben 5 senedir çalışıyorum yani 8 hafta toplamda 2 ay önceden ihbar vermem gerek peki bu ihbar nasıl veriliyor yani misal şimdi 8 inci aydayız 10 uncu aya istifamı yazmam lazım

  • Selam 13.10.2020 tarihin de çalışmaya başladığım işyeri 11.10.2021 tarihinde dükkan kapanması sonucuyla işten çıkarılıyorduk onca tek başıma çalışıp emek verdiğim dükkan için patronumla görüşüp haklarımı alabilmem için sigorta çıkışımı 13.10.2021 yapmalarını rica ettim ufak çaplı tartışmalarla kabul gördü tazminat+yıllık izin ücreti+kalan maaşımı alabiliceğimi biliyorum fakat ihbar tazminatı için bana dükkanın kapanacağını sözlü olarak söylediler 15 20 gün öncesinden ama patronumun bana söylediği yazdığı: sakın endişelenme berkay benim kapım sana açık çalışmaya başka bir pozisyon da devam edeceksin dediği ve ben güvendiğim için iş te aramadım dükkanın son gününe kadar da dükkanı taşıdım bu sebeple ben ihbar tazminatı alabiliyor muyum ?

 14. Merhabalar 1 agustos 2014 is baslama gunum 2019 eylul ilk haftasi isden ayrilcagimi patronla konustuk isveren tarafindan psikolojik baski patron tarafindan isime karisilmasi nedeniyle anlasamiyoruz dedik. helalleselim tazminatni verecem dedi bilmem gozden kacirdihim yapmam gereken neler var yardimci olurmusunuz haklarimi kaybetmeyeyim tesekkurler.

 15. Ben
  pazartesi: 24 saat
  Çarşamba:24saat
  Cuma:24 saat
  Pazar:24 saat çalışıyorum haftada 96 saat yada bazen 72 saat çalışıyorum asgari ücret alıyorum bu normalmi

 16. Merhabalar kolay gelsin bugün işten çıkarıldım ihbar süresi verdiler 14 gün bu günler için de hafta sonu da işe gitmek zorundamıyım cumartesi pazar saten birisi normal hafta tatilim diğer günde gitmem mi gerekiyor veya gitmesem ne olur lütfen en kısa zamanda cevap alabilirsem çok teşekkür ederim

  halil_ibrahim.43@hotmail.com

 17. Merhabalar
  3,5 senedir çalıştığım şirketimden 25.10.2019 tarihinde ayrılacağım fakat kullanmamış olduğum yıllık izin günleri mevcut. Yukarıda belirtilen maddeler gereğince yıllık izin ile ihbar süresi iç içe geçmemeli diyor. Bu durumda yıllık izinler iptal mi olmuş oluyor?

  Bilgisi olan cevaplayabilir mi?
  Teşekkürler

 18. Evlilik nedeniyle istifa ediyorum ihbar süresi varmı yoksa dilekceyi verip hemen ayrılabilirmiyim teşekkürler şimdiden

 19. Evlilik nedeniyle istifa ediyorum. İhbar süresi varmı yoksa dilekceyi verip hemen ayrılabilirmiyim

 20. Merhaba bir yılımı doldurma 3 gün kala ihbarım doluyor ama içeride 5 günlük mesai izinim var (pazar ve Bayram günleri çalıştım) bunlar ihbar izini içinde kullanılır mı saygılar

 21. Merhaba
  Çalıştığım yer ihbar süresi boyunca çalıştırmazsa onun ücretini ödemek durumunda mıdır. Bilgilendirirseniz çok sevinirim… Teşekkürler…

 22. Bize 2 hafta ihbar izini toplu halde verdiler ! Sonradan cikisimi verdiler ve çıkış tarihle izin hak kazanma tarih arasında sadece 3 gün var ! Şimdi hiç bir şekilde izini hakkım yokmu ? Birde Ekim 15. Te cikisimi verdiler 31.kasim çıkış tarihli ! Kasım 3 . De 3 senem doluyordu ! Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

  • Merhabalar özel hastanede 3 aydır çalışıyorum 14 gün çalışma süresi çıkardılar bu Süreyi çalışmamak için noterden ihtar çeksem sıkıntı yasar miyim

 23. Merhaba,
  2 yıl 11 aydır çalışıyorum. Su an isten cikartilirsam 6 haftalik ihbar suresi ile 3 yili doldurmus olacagim icin 3. yilim icin yillik izin suresi ve 3 yillik kidem tazminati kazanmis olacagim. Ancak is veren ihbar suresini beklemeden ihbar tazmimatini odeyerek isten cikartirsa 3 yilimi doldurmamis ve yillik izin ve ek bir yillik kidem tazminati alamamis olacagim. Bu duruma itiraz etme hakkim var mi ? Boyle bir sey olmasi durumunda ne yapmami tavsiye edersiniz.

  • Merhaba ben işten istifami verdim fakat 28 günlük ihbar suremi kullanacagimi belirttim ama yoneticimiz gerek yok dedi o benim insiyatifime kalmış 28 günlük paran ve yıllık izin ücretini yaptıracaklarını söylediler sizce doğru mu yoksa yalan mi

 24. merhaba iyi günler ihbar süresinde aklıma takılan birşey var ihbar tazminatı ödenen işçiye ekstra maaş ödenirmi yoksa sadece ihbar tazmınatımı alır

 25. Benim 2 haftalık ihbar sürem var. Bu ihbar sürem içerisinde gunluk 2 saat is arama hakkım var. Peki çalıştığım işte hafta sonu tatil.2 saat is arama saati hafta sonu içinde geçerli mi yoksa sadece çalıştığım günler için mi geçerli.. teşekkür edrim

 26. Merhaba bugun işten cıkarıldım dediler yarın ihbar suresi başlayacak ve ben işimi bugun den buldum ihbar tazımanat gün sayım 42 gundur ihbar tazmınatımı alabılırmıyım

 27. Merhaba günlük 2saat izin yerine ücreti vermeleri gerekir mi 2saati kabul etmez isem?

 28. Merhaba işe giriş tarihim 08.05.2018 işten ayrılış tarifi 30.11.2019. isyerim işten ayrılış tarihinden 2 hafta önce yani 14.11.2019 da bildirim yaptı bu durumda nasıl bı yol izlemem gerekiyor.
  aydinlatirsaniz sevinirim …

 29. Merhaba işyerimde tam 7 yıldır çalışmaktayım üstelik şuanda toplamda 22gün yıllık iznim de mevcut.
  Diyelim ki Devlet memurluğu sınavlarına girdim ve kazandım. (Çarşı ve Mahalle Bekçiliği ) benden 10 günlük süre içinde gelip kayıt yaptırmam isteniyo kurumdan.
  Çalışmış olduğum işyerimde de en az 42gün ihpar sürem çıkıcak. Bu durumda ne yapmam gerekir..

 30. Merhabalar kolay gelsin
  Ben 08/11/2019 tarihinde işe başladım
  31/01/2020 tarihinde şirketin sözleşmesi bittiğinden işten çıkartacağını söylerdi
  24/12/2019 tarihinde yıllık izin kullandım yıllık izinim bitmesine 10/01/2020 tarihinde yıllık izinim bitiyor
  Ve daha halen ihbar kağıdı ne zaman imzalamam gerekiyor yıllık izindeyken ihbar kağıdı bana imzalata bilirlermi

 31. 01 03 2017 de ise başladım 07 01 2020 da yıllık izininim basladi 10 02 2020 de yillik izinim bitiyor ise basliyorum ihbar surem kac gundur ihbar suresi calismis sayılır mı

 32. Merhaba 6 aydır bi iş yerinde çalışıyorum 3 ay İŞKUR sürecim oldu İŞKUR süreci ihbar süresine dahil olur mu ?

 33. Kardeşim 2,5 yıldır bilinen bir markette çalışıyor. Geçen pazar akşamı dışarıdan birisi markette olay çıkarıyor. Kardeşimin üzerine yürüyor, tehdit hakaret vb. karakola ifade verdik, şikayet ettik. İş çıkışı istiyoruz can güvenliği yok diye (güvenlik de yok). Ancak işveren diyor ki tedbir olarak başka şubeye gönderelim falan. Ne yapılması gerekiyor çıkış alınması için? Bugün yıllık izin istedik. İzin bitiminde can güvenliği yok diye noterden ihtar mı çektirmeliyiz?

 34. Merhaba ben ozel bir kurumda calismaya basladim. 1 yillik sozlesme imzaladim. Ancak ailevi sebeplerden dolayi 3 gun sonra ayrilamam gerekti. Fakat isyeri kabul etmiyor. 2 hafta ihbar suresini doldurmam gerektigini soyluyor. Doldurmadan ayrilirsam sonuc ne olur.

 35. Zorunlu beskesintim oluyor ve busadece maaş bodromda gözüküyor 18 aydir kesiyorlar ve bunu bana odemediler bunun için ne yapmam gerekiyor

 36. Merhaba
  4yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım işveren iş hakkımı feshetti
  Bu süre zarfında 8hafta çalışma sürem ve iş arama iznim var
  Bu 8haftalık süreyi çalışmak istemesem işten ayrılsam kıdem tazminatini alabilirmiyim yada işten kendimmi çıkmış olurum

 37. Merhaba. 14 Temmuz 2014 tarihinde işe başladığım iş yerim işlerin kötü gitmesi nedeni ile kesin olmamakla beraber ya devir yapılacak yada kapanacak mış. Bu durumu 20 Şubat 2020 de sadece sözlü olarak söyleyen patronumuz ihbar süresini başlatmış oluyor mu? Kesinlik kazanamyan bir durum olduğunu ucu açık bir şekilde söylediği için muallak bir durum yaşıyoruz. Farzı misal 1 ay sonra kapansa iş yerimiz ihbar tazminatı hakkım oluyor mu?

 38. ihbar süresi başladıktan sonra iş aramak için verilecek iznin saatlerini çalıştığım kurum mu belirliyor.Misal mesai saatim sabah 8:45 akşam 16:45 arası. Bana çalıştığım kurum sen 14:45 de çıkamazsın sabah 10:45 te gelebilirsin diyebilir mi?
  Bu 2 saatlik iş arama iznini ben kullanmak istiyorum; işverenim kullandırtmak istemezse biz sana çalıştırdığımız 2 saat için mesaini fazlaca verelim dese dahi bunu reddetme hakkım var mıdır?Cevaplarsanız çok sevinirim teşekkürler.

 39. Merhaba,
  Özel hastane sağlıkçı olmayan pozisyonundan istifa etmiş oldum ve 42 günlük ihbar süresindeyim.
  Gündem olan pandemi nedeniyle işyeri sağlıkçı olmayan çalışanlara mesai izin kullandirmaktadir. Sorum şu ki, ihbar süresinde işyeri şartlarından doğan izin günleri (or: karantina) süreyi uzatır mi? Yasal zemininde karantina nedeniyle işyerinden uzaklaştirma günleri ihbar sure dahilinde sayılabilir mi?

 40. Şerafettin Soyak

  Bir güvenlik firmasında 20.12.2016 da işe başladık.İki sene sonra projemizdeki firma özel güvenlik işini başka bir firmaya taşeron etti bizi de haklarımız baki kalarak o firmaya geçirdi ama maaşlarımız yine eski firma üzerinden yattı.Şimdi tüm güvenlikler ile ilişkinin 1 .05.2020 itibariyle kesileceği tarafımıza sözlü ifade edildi.Sözleşme başlangıcı ana firma yani güvenlik firmasıyla yılbaşlarıdır;taşeron ile Nisan sonu.Daha sonra 01.04 .2020 itibariyle yıllık izne çıkacağımız bildirildi.
  Birkaç sorum var.İlki bu yıllık izin çıkartmaları hakkımı işverenin oysa parasal ihtiyacımız var ve izinde hiçbir faydamız olmuyor ne tatile yarıyor seyahat engeli dolayısıyla ne de sosyal hayatta fayda sağlıyor sadece evde boş boş oturacağız.biz yazılı olarak izin parası almak istediğimizi bildirsek sonuç ne olur.İkincisi toplam ne kadar tazminat alırız.

 41. Ben bi depoda 8 yıldir çalıyorum kovid korona vürüsten korkuyorum aileme bulaşmasından kendi isteğimle işten ayrılırsam kıdem ihbar haklarımı alabilirmiyim

 42. Merhaba . Ben 6 senedir bir firmada çalışıyorum şuan covid 19 sebebi ile firma kapalı ve devletten ödenek alıyorum . Bu firma 14. 06. 2020 tarihinde kira sözleşmesi doldugundan ve zarar ettiginden dolayı kapatacak . Buna istaneden çıkışım yapilcak . Bana ihbarname yoollayacaklar şuan sözlü olarak bildirdiler her hangi bir şey imzalamadim. ihbarida watsap üzerinden okumam için yolladılar fakat düzenleme tarihi yazmamışlar.benim.imzaladigim.tarihten itibaren kapanış tarihine kadar olan 8 hafta olarak mı hesaplayacagim . Şayet öyle ise 27.04.2020 de imzaladigimi farzedersem kapanış tarihide 14.06.2020 ise 8 haftadan daha az oluyor yani bana geç bildirim yapmış oluyorlar ihbar tazminat hakkım doguyor mu bilgisi olan var mı

  • Konunun uzmanı değilim ama görmüşken yazmak istedim. Bence kalan günler için ihbar tazminatına hak kazanırsınız. Yine de bende doğru cevabı merak ettiğim için takip edeceğim.

 43. İyi günler çalıştığım şirketin sözleşmesi 30 Haziran 2020de sona eriyor iş veren bize ihbar iznini son 1 hafta kala toplu olarak kullandıra bilir m¡ ve biz bu izni isteğe göre istediğimiz saatte ve günde kullana bilir miyiz?

 44. merhaba 5 yıldır çalıştığım özel sektörden kıdem tazminatım ve ihbar tazminatım birlikte verildi ve 1 yıl sonra bana ödenen tutarın 5 bin tl fazla ödendiği söylendi ben bunu hesaplamadım ve o parayı da harcadım bunun için itiraz edebilme hakkım var mıdır? yoksa 5 bintl mi ödeyeceğim geriye sadece veya üzerinden geçen süre doğrultusunda faizde ödeme gibi bir durumum olabilir mi?

 45. İyi günler
  06.04.2020 tarihinde ihbar süresi başlatıldı 8 hafta
  17.04.2020 kovid19 salgindan dolayı işçi cikarimi yasak geldi
  01.06.2020 çıkış yapmam gerekli iş veren diyor cikartamayiz
  Caliscaksin diyor ben çalışmak istemiyorum tazminatı alıp gitmek istiyorum
  Nasıl yaparım bir bilgi verirmisiniz çok teşekkürler şimdiden kolaygelsin

 46. Merhabalar, 3 yıl 2 aydır çalıştığım firma 4857 yasa 17.maddesine uygun 7 Temmuz 2020 de şirketin yeni çalışma yönetiminin ve yapısal değişikliklerin uygulanması nedeniyle fesih edileceğini bildirir tebliğini bana 11 Mayıs 2020 de imzalattı.
  Şu an Temmuz 17 ye kadar (fesih tarihi) 8 haftalık ihbar süremi kullanıyorum.

  İhbarı fesih tarihinden önce anlaşmalı olarak kullanıyorum bu olağan bir durum mu ve fesih bildiriminde belirtilen nedenlerden dolayı tüm haklarımı alabilecek miyim?

  Şimdiden çok teşekkürler

 47. Merhaba özel bir firmada çalışıyorum dini ve resmi günlerde çalıştım ama işveren bizde resmi tatiller de ücret ödenmez ayrıca 4000 üzeri maaş alıyorum ama bankaya sadece asgari tutar yatıyor kalan da elden veriliyor 5 aydır çalışıyorum bütün haklarimi alabilirmiyim lütfen

 48. Merhaba, molalar dahil günde 9 saat çalışmakta ve haftada 2 gün izin yapmaktayım, 6 hafta ihbar süreci standart 45 saat olarak mı hesaplanır acaba yoksa mola dahil çalıştığım gibi 45 saat mi ve iş arama iznini kullanmak istesem bu çalışmak saatleriyle toplu kaç saat kullanabilirim

 49. Merhabalar 10 temmuz 2019 da işe başladım ve bugün 1 aylık devlet destekli ücretsiz izne çıkarıldım ve izin dönüşünde 17 temmuz 2020 de cikarikacagimi söylediler ihbar tazminayi alamıyorum herhalde 17 temmuz günü birkaç haftalık rapor alsam bu ihbar süresinden düşer mi ve tazminat alabilir miyim

 50. merhaba, 2017 martta işe girdim 2020 temmuzun ilk haftası başka firmada başlama durumu olabilir 5 gün önceden istifa verip diğer firma ile başlasam bir sıkıntı olur mu ve 24 gün yıllık iznim var.

 51. Merhaba

  2016 Şubat ayında işe başladım.
  Kendi talebim üzerine 2018 yılı Ocak ayında kıdem tazminatımı talep ettim ve işveren kabul etti. Ara vermeden giriş çıkış işlemleri yapılarak kıdem tazminatımı aldım. 2020 haziran ayında işveren kıdem ve ihbar tazminatımı ödeyerek işten ayrılmamı talep ediyor.

  İhbar sürem 2016 yılı işe giriş tarihim itibariyle mi hesaplanmalı.? yoksa 2018 yılı tarihi itibariyle mi ?

  Teşekkür ederim
  İyi çalışmalar

 52. Merhaba, ihbar sürem dolmasına rağmen işten çıkışım yapılmadı. Tarafıma yeniden ihbar tebliğ edilmeli midir? Eskisinin geçerliliği var mıdır?

 53. mayıs 2013’te işyerinde çalışmaya başladım, içerde 52 gün biriken yıllık izin hakkım var. istifa edersem izin hakkı ücretini ihbar tazminatına saydırabilir miyim?

  • 1 senedir calisiyorm bu senenin sonunda 31 aralık2020 itibarı ile işime son verilecek 28 gün önceden ihbar süremi şöyledir ama bnm senelik izinim duruyor senelik iznizkullanmadım ihbar süresi içine senelik izinimi dahil ediyorlar bn ihbar tazminatını alabiliyorum deilmi 31 aralik itibari ile kesin çıkışım bu süreyi uzatmıyorlar yardmcı olursanız sevinirm

 54. Merhaba, evlilik nedeniyle sözleşme feshinde ihbar süresi geçerli midir ?

  • 1 senedir calisiyorm bu senenin sonunda 31 aralık2020 itibarı ile işime son verilecek 28 gün önceden ihbar süremi şöyledir ama bnm senelik izinim duruyor senelik iznizkullanmadım ihbar süresi içine senelik izinimi dahil ediyorlar bn ihbar tazminatını alabiliyorum deilmi 31 aralik itibari ile kesin çıkışım bu süreyi uzatmıyorlar yardmcı olursanız sevinirm

 55. Merhaba 17 Temmuzda istifa dilekçemi ilettim fakat iş arama iznimi belirtmemiştim . Bu gün itibari ile belirttiğimde 17 Temmuz’da böyle bir talebim olmadığı için Yeni söylediğim tarihten itibaren kullanabileceğimi söylüyorlar bu doğru mu ?

 56. Merhaba bulunduğumuz şirket işbirliği yaptığı firma ile anlaşması anlaşmasını fesih etti biz çalışanlara ihbar süremizi kullanmamızı söyledi ve bizde üretici ana firmada çakışmaya başladık girişlerimiz oldu İhbar tazminatı hakeder miyiz

 57. Merhaba, çalıştığım iş yerim iş sözleşmeme 6 aydan önce istifa etmem halinde tazminat ödeme maddesi koydu. 6 ayım dolunca istifa edeceğim. İstifa ettikten sonra iş yerimden hemen ayrılmak istiyorum. 5. ayım dolduğunda 1 ay sonra istifa edeceğimi bildirsem (ihbar süresi) işverenim tazminat talep edebilir mi?

 58. Sevinç kısabay

  Merhabalar 27_04_2019 işe başladım. 30_12_2020tarihinde ücretsiz izne çıkarıldı. Bugün yani 19_06_2021de tlf da işten çıkarıldığımıza karar verildiğini haber verdiler, (cumartesi günü) ihbar tazminatı alabilirm iyim, kaç hafta üzerinden alabilirim, teşekkür ederim iyi günler

 59. İhbar süremi aldıktan sonra 56 gün sonra kıdemi ve işsizlik maaşımı alabiliyotmuyum

 60. merhaba mehmet bey ihbar süresi içinde 42 gün çalıştım. yine de ihbar tazminatı ücretimi işyerinden alabilirmiyim. şimdiden teşekürler.

 61. Merhaba, iş çıkışım işveren tarafından verildi ve ihbar sürem başladı, ihbar sürem içinde beni rotasyona tabi tuttular. İş sözleşmemde rotasyonu kabul ettiğim yazıyor fakat ihbar süresi içinde rotasyon yapılabilirmi?

 62. bir haftalık deneme süresinde ihbar tazminatı alınır mı

 63. İş yerimde 80 gündür çalışıyorum istifamı verdim ama ihpar imi kullanmak istemiyorum para olarak ta talep etmiyorum böyle bir hakkım var mı yani çalışmama gibi bir hakkım var mı?

 64. Merhaba, eşim bir oto yıkama firmasında 1 aydan az bir süre çalıştı, belki 10 gün bile olabilir. Kendi isteği ile işten ayrıldı ancak çalıştığı sürenin ücretini ihbar tazminatı gerekçesi ile vermediler. Ayrıca bu dönem için sigorta da yapılmamış. Bu normal bir durum mu? İşverenin böyle bir hakkı var mı? 1 hafta dahi çalışılsa ihbar süresi olmak zorunda mı? Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için.

 65. İyi günler işe girişim 28.07.2021 çıkışım SGK olarak 08.02.2022 tebliğ tarihi 24.01.2022 ihbar sürem SGK çıkışına göre 192 gün dolayısıyla 28 gün ihbar süresi tebliğe göre 176 gün buna göre 14 gün böyle bir durumda doğru olan ihbar sürem nedir

 66. Merhaba, 1 yıllık çalışma süresine bir ay kalmış olan işçi işten çıkarılırsa ve ihbar tazminatı işveren tarafından ödenmek istenirse , çalışanın kıdem tazminatı hakkı kaybolmuş mu olur acaba , teşekkürler ?

 67. mrb iyi akşamlar öncellikle 2 sene 7 ay 15 günlük işçiyiym bu durumda beni işten çıkarılsam ne yapmalıyım

 68. Merhaba, işveren beni işten çıkarıyor, bütün haklarımı veriyor kıdem ve ihbar tazminatlarını. Ama ben ihbar tazminatını almak değil, ihbar süresini 8 haftayı çalışmak istiyorum, ama işveren istemiyor. Söz hakkı kimin, kimin isteği önceliği geçerli.
  ( İşveren önceden ne yazılı ne sözlü çıkarma ile ilgili bildirim yapmadı)

 69. ben 10 yıldır bir şirkette çalışıyorum.(aynı firmada 3870 gün oldu) EYT takılmışım. Emeklilik dilekçesi verdiğimde İHBAR TAZMİNATI alamıyorum. Emeklilik hak ettiğim için ihbar süresi bildirerek istifa etsem İHBAR tazminatımı alabilir miyim. Ya da bu durumda nasıl ihbar tazimantı alabilirim. Teşekkürler.

 70. Merhabalar ihbar süresi esnasında çalışanı işveren kovar ve işten çıkarma kararı alırsa maaşından herhangi bir kesinti yapma hakkı var mıdır?

 71. İbrahim buyuktas

  Soru sormuştum gozukmuyor

 72. İbrahim buyuktas

  7000 gün pirimi tazminat için şirkete noterden gondesem hemen ulasirmi şirket tazminat ne kadar zamanda yatirir

 73. merhaba. 28 günlük ihbar sürem ve 13 günlük yıllık iznim var. günlük 2 saat iş arama iznini kullanmayacağım.
  15.martta istifa verdiğimde en son ne zaman işten ayrılırım.

 74. Merhaba benim iş yerimde çalıştığım süre 1 yıla yakındı 11 ay diyebilirim iştem çıkmak istediğimde ihbar süremi 14 gün olarak başlattılar fakat bazı maddeler gördüm çalışma süresi 6 aydan uzun ise ihbar süresi 28 gün oluyor şeklinde. Ben istifamı 14 gün olarak yazdım bunu değiştirme hakkım var mı ?

 75. Merhaba, 6 ay dolmadan şirket işten çıkardı ayrıca ihbar süresini vermeden ertesi gün çıkış verdiler, tazmınat almam gereken parayı yan haklarım olan giysi çeki olarak gösterip vermediler. İşten ayrılış nedeni kısmı ise boş bu durumda ne yapmalıyım

 76. Merhaba kendi isteğim ile istifa yazdım 42 gün ihbar sürem devam etmekte resmî tatil nedeniyle bugün işe gitmedim ama normalde çalışıyoruz ve ihbar süresi boyunca iş arama izinimi çalıştığım şirket vermiyor gitmediğim için sorun olur mu ve normal günlük ücretimi alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir