İşsizlik Maaşında Şartlar Kolaylaşıyor!
İşsizlik Maaşında Şartlar Kolaylaşıyor!

İşsizlik Maaşında Şartlar Kolaylaşıyor

Son günlerde yazılı ve görsel medyada işsizlik ödeneği ile ilgilide bir takım düzenlemeler yapılacağına ilişkin haberler yer almaktadır.

Daha önce kesintisiz 120 gün sürekli çalışmayanlara ve devamsızlık yapanlara işsizlik maaşı verilmiyordu. Yeni düzenleme ile sürekli çalışma koşulu kaldırılarak yerine iş sözleşmesinin devam edip etmediğine bakılacak. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik gün bildirilenlerde artık işsizlik ödeneği alabilecek. Uzun vadede ise ödenek miktarı konusu ve uzun vadeli işsizler, eğitim, yaş kriterlerine göre düzenlemeler yapılması öngörülüyor.Başvuru şartları esnetildiğinde işsizlik maaşından yararlananların sayısının artması sağlanarak işsizlik sigortası daha fazla sosyal koruma sağlayacak şekilde yeniden düzenlenmiş olacak.

İşsizlik maaşı

İşsizlik maaşı (işsizlik ödeneği) çalışanlara işsiz kalmaları ve kısa süre içerisinde iş bulamamaları durumunda yeni bir işe girene kadar belirli bir süre için temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla,  devletin sigortalı işçiler üzerinden düzenli olarak aldığı primlerin kesintileri ile biriktirilen fondan karşılanan ve belirli bir süre için ödenen paradır.

İşsizlik maaşı almaya hak kazanabilmenin en önemli koşulu işsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde, kendi istek ve kusuru dışında işinin kaybetmesi gerekir. Çalışanın, kendi isteğinin dışında iş akdinin feshedilmesi ile işsizlik maaşı dışında, tazminat hakkı da ortaya çıkar. Tazminatınızı hemen hesaplamak için tıklayınız. 

İşsizlik Sigortasından Yararlanma Koşulları Nelerdir?

İşsizlik ödeneğinden faydalanabilmek için;

  • SGK işten ayrılış kodunun işsizlik ödeneğini hak edecek şekilde bildirilmiş olmak, Haklı nedenle fesihle kendi isteği ile işten ayrılanların da işsizlik maaşı alma hakkı bulunmaktadır. İşten çıkış kodları ile ilgili içeriğimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
  • İşten ayrılma tarihinden önceki son 120 gün (4 ay) süresince kesintisiz olarak sigortası ödenmiş olmak,
  • Son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigorta kesintisi ödemiş olmak,
  • İşten ayrıldıktan sonra 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmuş olmak gerekmektedir. Bu süreyi geçirmekle işsizlik maaşı alma hakkınızı kaybetmiyorsunuz. Ancak gecikmeniz alacağınız maaşınızın süresini azaltıyor.

Bu şartların hepsini sağlayarak işten ayrılmış işçiler işsizlik ödeneğine hak kazanacaklardır. İşsizlik ödeneği tutarının ne kadar olacağı, ne kadar süre devam edeceği de işçinin çalışması süresince aldığı ücretle ilişkili olarak hesaplanacaktır.

İşsizlik Ödeneğinin Süresi Ne Kadardır?

İş akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde;

*600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün(6 ay)

*900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün (8 ay)

*1080 gün ve fazlası sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün (10 ay)

süreyle yararlanma koşullarını taşıması kaydıyla işsizlik ödeneği ödenmektedir.

İşsizlik maaşı alanların yararlandıkları süre içerisinde Genel Sağlık Sigortası primleri yatırıldığı için kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu ailesi sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Sigortalı çalışan işçilerin işlerinden işsizlik sigortası hak edecek şekilde ayrılmaları durumunda alacakları işsizlik maaşını miktarını hesaplamak için sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanır.

Yani çalışan ortalama ücretinin %40’ı kadar işsizlik maaşı alabilir. Ve bu rakam geçerli brüt asgari ücretin %80’ini geçemez. Bu durumda maaşı yüksek olan birisinin alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin %80’i kadardır. İşsizlik maaşından sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

Örnek- Son 4 aylık ortalama brüt ücretinizin %40’ını alarak bunun üzerinden binde 7,59 damga vergisi düşülür.

Asgari ücret üzerinden alınacak en düşük işsizlik maaşı tutarı

2.029,50 * 4 = 8.118

8.118 / 4 = 2.029,50

2.029,50 * %40 =811,80

811,80 * 0,00759 = 6,16 Damga Vergisi Kesintisi

811,80– 6,16= 805,64 TL Ödenecek işsizlik Miktarı                                                                                                                                                                                                                                                             

En yüksek işsizlik maaşı tutarı

7.000 * 4 = 28.000

28.000 / 4 = 7.000

7.000 * %80 =1.623,60 (*)

1.623,60 * 0,00759 =12,32 Damga Vergisi Kesintisi

1.623,60- 12,32=1.611,28 TL Ödenecek işsizlik Miktarı                                                                                                                                                                                                                                                        

(*) Hesaplanan işsizlik ödeneği aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçemeyeceği için işsizlik ödeneği bu tutarın üzerinden hesaplanır.2.029,50%80=1.623,60

2018 yılı işsizlik maaşı tabanı 805,64 TL tavanı 1.623,60 TL’ dir.

 

Askerlik Dönüşü İşsizlik Maaşı Alınabilir mi?

İşsizlik maaşı aldıkları süre içerisinde askere gitmek durumunda kalanların maaşları kesilir, askerden döndüklerinde başvurmaları durumunda kalan süreye ait maaşlarını alabilirler.

 

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Kesilir?

İşsizlik maaşı alırken bir işte çalışmaya başlayanların,

İşsizlik ödeneği aldıkları süre içerisinde emekli olanların,

İşsizlik maaşı aldıkları sırada askere gidenlerin, maaşları kesilir.

İşsizlik maaşı alırken durumunda değişiklik olanların, bunu hemen İŞKUR’a bildirmesi gerekir. Değişikliği bildirmeyip maaşı almaya devam edenler tespit edildiğinde ödenen paralar faiziyle birlikte geri alınmaktadır.

İŞKUR tarafından teklif edilen bir işin, haklı bir nedene dayandırmadan reddedenlerin, tekrar başlatılmamak üzere maaşları kesilmektedir.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Kötü Niyet Tazminatı

Kötü Niyet Tazminatı

İş güvencesi kapsamında olmayan işçi de, iş sözleşmesi kötü niyetli olarak feshedildiğinde işverenden tazminat talep edebilir. Kötü niyet tazminatı olarak anılan bu tazminat hangi şartlarda ödenir?

4 yorum

  1. İş siz link maaşını hak ediyor başka bir işe başladım diyelim ki bir ay sonra ayrıldım tekrardan alabilir mi yim

  2. TURGUT ERİŞİR

    İŞ KAZASI GEÇİRDİM 15 GÜN RAPOR VERDİLER.İŞ AKDİM RAPORUMUN BİTTİĞİ TARİH TE ÇIKIŞIMI VERDİLER İŞSİZLİK MAAŞI ALABİLİRMİYİM.

  3. Son 3 yıl dediği nasıl hesaplanıyor 2020 ocakta işten ayrıldık 2020-2019-2018 mi hesaba katılıyor yoksa 2020 Ocak 2017 Ocak arası mı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir