Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir?
Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir?

İşten çıkmış ve henüz iş bulamamış kişiler, bu süreçte hayatını idame ettirebilmek için işsizlik ödeneği almak isterler. İşçi, işsiz kaldığı günlerde bu ödeneği alabilmek için çalıştığı süreç boyunca işsizlik sigortası kapsamında prim ödemektedir. Fakat bu ödeneği alabilmek için işçinin çıkış nedeni büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda Hangi İşten Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınabilir? konusunu işleyeceğiz.

İşsizlik Sigortası Ne Zaman Başladı?

Ülkemizde işsizlik sigortası kolu, 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile 08.09.1999 tarih ve 23810 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 01.06.2000 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunla düzenlenen işsizlik sigortasına ilişkin ödeme ve hiz­metlerin uygulanmasına ise sigortalıların prim ödeme gün sayısı­na ilişkin koşulları yerine getirdiği Mart/2002 tarihinden itibaren başlanmıştır.

İşsizlik Sigortasını 4447 sayılı yasa; “Bir iş yerinde çalışırken, çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, herhangi bir kasıt ve kusuru olmaksızın işini kaybeden sigortalılara işsiz kalmaları nedeniyle uğradıkları gelir kaybını belli süre ve ölçüde karşılayan, sigortacılık tekniği ile faaliyet gösteren zorunlu sigorta” olarak tanımlamıştır.

İşsizlik Sigortasına Nasıl Hak Kazanırız?

İşsizlik ödeneğine hak kazanma şartları 4447 sayılı Kanunu 51. maddesinde belirtilmiştir. İşsizlik maaşında şartlar kolaylaşıyor başlıklı konumuzda işsizlik sigortasından yararlanma koşulları, kapsamı ve diğer detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

https://iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/issizlik-maasinda-sartlar-kolaylasiyor/

Bu ödenekten çalışanlar işsiz kaldıklarında ilgili kanunda belirtilen gerekli şartları sağlamaları koşuluyla faydalanabilirler. İşsizlik maaşı almaya hak kazanmada son 3 yıl için 600 gün prim zorunluluğu ile birlikte son 4 ayın priminin eksiksiz bildirilmiş olma şartlarının yanında işten çıkış kodları işsizlik maaşı alabilmede en önemli bir faktördür.

SGK İşten Çıkış Bildirgesinin Önemi

İşverenin, işçinin işten çıkışının bildirimini SGK’nın belirlediği kodlar ile yapması gerekmektedir. Bu kodların işçinin işten çıkış nedenine uygun kullanılmaması, işçinin işsizlik maaşı almasına engel oluşturabilmektedir.

Birçok çalışanın sıkıntı yaşadığı diğer bir konuda, işverenin işten çıkış evraklarını işçiye vermekten kaçınmasıdır. İşveren işten çıkışı yapılan işçiye hangi nedenle çıkarıldığını, işten çıkış nedenini bildiren işten çıkış bildirgesini vermekle yükümlüdür.

Hangi hal ve durumlarda işten çıkan ve çıkarılanların işsizlik ödeneği, kıdem-ihbar hakkı kazanabileceği aşağıdaki yazımızda belirtilmiştir.

https://iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/2652-sgk-isten-cikis-kodlari-ve-kidem-tazminati-ihbar-sureleri-tazminat-issizlik-odenegi-maasi/

İstifa Dışındaki Çıkışlarda İşsizlik Ödeneği Alınır mı?

İstifa her kesin de bildiği gibi işsizlik ödeneği hak ettirmeyen bir çıkıştır. Fakat bu istifanın sebebi önemlidir. İşçi, iş sözleşmesini 4857 sayılı İş Kanunu madde 24’te belirtilen nedenlerden birini gerekçe göstererek haklı nedenle derhal feshediyorsa, işsizlik ödeneğine hak kazanacaktır. Aynı şekilde, muvazzaf askerlik görevini yerine getirmek üzere istifa ederek işten ayrılan personel, askerlik hizmetini tamamladıktan sonra iş bulamadığı süreçte işsizlik ödeneğini alabilecektir.

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden işçi ise işsizlik ödeneği alamayacaktır. Aynı şekilde emeklilik ya da 15 yıl 3600 prim gününü doldurup ayrılmak isteyenler işsizlik ödeneği alamazlar.

İşverenin işçiyi çıkartması durumunda genel bilinen işçinin işsizlik ödeneğine hak kazanacağıdır. Ama bu durum işverenin işten çıkarma nedenine göre değişiklik gösterebilmektedir. İşveren, iş akdini kendince geçerli bir neden ileri sürerek sonlandırıyor ise (04 kodu ile çıkışlar) işsizlik ödeneğine hak kazanacaktır. Bu çıkışlara örnek olarak, performans düşüklüğü, verimsizlik, departman kapanması örnek gösterilebilir. İşverenin haklı neden bildirerek yaptığı fesihlerde, haklı nedenin hangi madde kapsamında olmasına göre işçinin işsizlik ödeneği alıp alamayacağı belirlenir. İş Kanunu 25. maddenin “II – ahlak ve iyiniyete uymayan haller” kapsamında yapılan fesihlerde işçiye işsizlik ödeneği ödenmez.

İş sözleşmesinin kendiliğinden sona ermesi durumunda ise belirli süreli iş sözleşmesi söz konusu ise işsizlik ödeneğine hak kazanılacaktır.

İşsizlik ödeneği için yalnızca işten çıkış nedeni değil, diğer şartların da sağlanması koşulu olduğunu da unutmayalım.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İşsizlik Ödeneği Ödeme Zamanı Her Ayın Beşinde

Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik …

38 yorum

 1. Askerlik Zamanim Geldigi Icin Calismakda Oldugum Kurulusa Askerlik Sevk Belgemi Göstererek TaZminatimi Alip 4 Yildir Calismakda Oldugum is Yerinden Ayrildim.

  Askerlik Dönusü TaZminatimi Almis Oldugum Yer’e Tekrar Beni is’e almalari Konusunda Basvuru Yapabiliyormuyun ise Geri alma zorunluluklari varmi.

  • tazminatını almamış olsan olurdu ama böyle bi zorunluluk yok

  • Merhaba
   Istıfa ettim ve
   4-A KAPSAMINDAKi SiGORTALILIGINIZ 03 Belirsiz sureli is sozlesmesinin isci tarafIndan feshi (istifa) şeklinde sms aldım.
   Hiç işsizlik ödeneği almadım bu güne kadar
   Yine de şansımı denemek için işsizlik ödeneğine başvurdum ve ödenek çıktı.
   Yatacak parayı kullanmadan önce bir hata var mıdır diye sormak istedim size.
   Yarın hata var diye geriye ödemem istenir mi.
   Teşekkürler şimdiden.

  • Merhaba ,ben ve 5 arkadaşım sendikaya üye olduğumuz için işimize son verdiler.iş veren bizi sebeb olarak 4857 sayılı iş kanunun 25/II maddesi geriği işimize son verdiler bu gereçkeden dolayı işsizlik ödeneği alamıyormuyuz. Bunu öğrenmek istiyorum Ne yapmamız gerekiyor.

  • Issizlik idebegi alamadim.mahkemeye verdim ve kazandim.iskur muracaat ettum.fakat isveren isten ciktigim tarihten itibaren sigorta pirimini yatirmiyor.iskur bizim boyle bir yaptirma gucumuz yok diyor ne yapabilirim nereye sikayet etmeliyim

   • Sskmi yatirmadilsr mahkeme ye verdim kazandım primleri ama işsizlik maaşı için başvuru yaptım cikisim ressen diyor ne demek

 2. İşsizlik ödeneği ile ilgili bişey danışmak istiyorum. 3 yılda toplam 600 günden fazla sigorta primim var İkametgah adresim Tekirdağ yalnız 2 senedir İstanbulda sözleşmeli öğretmenlik yapıyorum okul bize her yıl 1 yıllık sözleşme imzalatıyor 11 ay çalışıyoruz 1 ay ücretli izne ayrılıyoruz ve her yıl bu sözleşme yenileniyor bu arada okul tazminat da ödemiyor Erkek kardeşim Ankaraya atandı bende onun yanına yerleşeceğim için 31 Temmuzda sözleşmeyi yenileyemiyorum bu durumda taşınmamdan dolayı işsiz kalıcam iş bulana kadar işsizlik maaşı alabiliyor muyum acaba

 3. Merhabalar 

  Yaklaşık 4 buçuk yıldır çalıştığım firmadan yakında kendi isteğim ile ayrılacağım. İş veren ile aramızda sorun yok. Ben ayrılmak istediğimi söyledim. O’da sen nasıl istersen dedi. Sana çıkış yaparız iş bulana kadar işsizlik maaşı alırsın mağdur olma dedi. Teşekkür ettim bende. Ama kafama takıldı, Firma kendisi çıkarıyormuş gibi gözükeceği için acaba tazminatta mı verecek. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.

  • 04 koduyla cikis verilirse evet hak kazanirsin isveren tarafindan cikarilirsan fakat isveren sana guzellik yapmis issizlik odenegi alman icin normalde bazi yerler istifa olarak cikis veriyor ve issizlik odenegi dahi alamiyorsun hic bir hak talep edemiyorsun seni magdur etmek istememis ama yok ben birdaha muhattap olmicak arkamdan nederse desin tazminatada basvuracam işsizlik maasiyla beraber dersen sizin vicdaniniza kalmiş

  • Mahkeme ye verdim işyerini kazandım primlerimi ama çıkış kodu ressen diyor ne demek bu

 4. son çalıştığım firmada 100 gün civarında çalıştım işsizlik ödeneği hak kazanamadınız diye mesaj geldi
  04 kodu ile işime son verildi 15 gündür işsizim firmadan bir hak talep edebilirmiyim

  • SN. MUSTAFA GUL,4-A KAPSAMINDAKi SiGORTALILIGINIZ 04 4-Belirsiz sureli is sozlesmesinin isveren tarafIndan haklI sebep bildirilmeden feshi NEDENIYLE, 20.05.2022 TARIHLi iSTEN AYRILIS BiLDiRiMiNiZ iSVEREN TARAFINDAN YAPILMISTIR. SAGLIKLI VE GÜVENLi GÜNLER DiLERiZ. B001 burada ben işsizlik maaşı alabilirmiyim

 5. Vedat Şentürk

  Merhabalar . Ben iş kazası geçirdim istende ayrıldım ve benim kriterim son 3 yılda 600 günüm yok kesintisiz 4 ayimda yok ama iş kazası olduğum için yararlanabilirmiyim

 6. Merhabalar;

  ben 6 yıl çalıştığım şirkete tahsilat sorumlusuydum, Şirketin hesabına yatırılmasıgereken Bir miktar para vardı şirket yetkililerinden habersiz kullandım ve şirket yetkililerine haber vermeden telefonlarımı kapatıp, ortalıktan kayboldum, aradan 1 hafta geçti tekrardan kulladığım parayı şirketin hesabına yatırdım, ve şirket benim iş çıkışımı kusurlu göstermiş, bu durumda işsizlik maaşı alamıyorum ne yapmam gerekir yardımcı olurmusunuz

 7. Merhabalar , İş yerimiz taşınıyor bize ihbar süresi verdiklerinle ihbare süresini kullandıgımızda işten çıktıgımda işsizlik parası ödemesi alabilirmiyim sigorta günüm vs doludur.

 8. Bazı ruhsal ve bedensel rahatsızlıklardan dolayı gece vardiyasını reddettim ve bu sebepten dolayı çıkışım verildi. istifa kağıtlarını bana imzalattılar. ihbar tazminatımıda yatırdılar. işsizlik maaşı alabilirmiyim?

  • İs yerinizde 3600 günlük suremi tamamlamış olmam nedeni ile kidem tazminatı almaya hak kazanmış bulunmaktayım. Ancak işten ayrıldıktan sonra issizlik ödeneği alabilmek adına iş akdimin tarafınızca sonlandırılmasini ve karşılıklı olarak anlaşma yoluyla çözüme kavustrulmasini talep ediyorum

  • Merhaba ben haklı nedenle iş sözleşmesi ni fesih edtim şuan ara bulucu ile anlaşma imzaladı ben bu süreçte 3 gün sigortalı bir işte çalıştım ve ayrıldım bu durumda yine iş sizlik den yararlanabilirmiyim

 9. Eşim 2 yıldır belediyede sözleşmeli elektrik teknisyeniydi. İş veren tarafından sözleşmesi feshedildi. İşsizlik maaşı alabilir miyiz. Ayrıca tazminat alabilir miyiz. Sözleşmesi 31.12.2019 da bitiyor. 01.01.2020 tarihinde yenilenmeyecek.

 10. İssiligi hakettgim halde ben başka işe girdim 2 gün çalışıp işten çıkarıldım işsizliğe basvursam alabilirmiyim?

 11. 3600 ile işten ayrildiktan sonra çalıştığım iki işyerinden sebepsiz çıkarıldım enson çalıştığım bir oteldi korona virüs bahanesiyle işten çıkarıldım 29/1/2020 girdiğim işyerinden 19/03/2020 tarihinde işime son verildi.İssizlik maaşından yararlanabilirmiyim.

 12. bir ay önce işden çıkarıldım sigorta sürem 10 mağdurum devletten yardım alabilirmiyim

 13. ben calistigim isyerine 9 saat calisma sartiyla basladim.ve bildiginiz uzere virusten dolayi cogu isyeride bundan dolayi etkilenmis durumunda ama saatlerinde yarim saat kadar oynama oldu..yani sabah 10 da acilip aksam 10 da kapanmasi gereken dukkan saat 10 30 acilip aksam 10 30 da kapaniyor..arti hafta sonu sokaga cikma yasagi olmasina ragmen maasimizdan kesmemek icin hafta ici bIzi 12 saat calistiriyor..peki ben durumda cikis versem işsizlik maaşı alma imkanim olurmu..

  • Evet haklı sebeple cikis kodunuz verilirse alirsiniz ihtarname hazirlayip noterden tastik ettirirseniz bunlarida beyan edip isyerine verirseniz ve bu ihtarnameye isyeri donus yapar ise uzlasmaya calisacaktir sizinle cezadan kaçmak için eğer bunuda inkar eder ise ihtarname nin bi nüshası sizde zaten issizlik odenegine uygun bir sekilde cikis kodunuzu berir ise issizlik odenegine basvurursunuz ve alirsiniz sadece sizin cikis kodunuzun ne olarak yapildigi onemli

   • Merhaba
    Bende 10 yıldır bir yerde çalıştım işten kendi isteğimle ayrıldım ertesi gün işe başladım üç gün sonra çıkardılar işsizlik maaşı alabilir miyim sizce

 14. Merhabalar 01/2019 dan beri 08/2020 ye kadar kemoterapi tedavisinden dolayı raporluydum. Raporum bitince 14/8/2020 de 24 çıkış kodu ile ayrıldım. İşsizlik maaşı alabilir miyim?

 15. Mrb maaşı mı bir kısmını bankadan Bir kısmını da elden alıyorum son beş aydır sigortam eksik yatırılmış istifa edersem işsizlik maaşı alabilir miyim

 16. Mrb bizim firma isim degişikligi di son 6 aydır 2 defa 16.madden bize giriş çıkış yptı bu bize ne gibi zararı var işsizlik maaşını etkilermi pri eksik veya boşluk oluyormu teşekkürler

 17. İyi akşamlar ben 3 yıldır bir firmada güvenlik olarak çalışıyorum her yıl sözleşmemiz otomatik yenileniyor. Ben ayrılmak istiyorum iş yerine tazminat almamak istediğimi söylesem sadece işsizlik almak için hangi kodla çıkış yaptırmak gerekiyor bilgi verirseniz sevinieim

 18. Merhaba,
  İş sözleşmemde haftasonu çalışmak gibi bir görevim olmamasına rağmen şirket iş yerinden ayrılmam için baskı yapıyor. İhbar süremi tamamlayıp çıktığımda işsizlik maaşına başvuru yapabilir miyim?

 19. Merhaba ben 12 aydır bir işyerinde çalışmaktayım bize asgari ücretin altında maaş veriliyor asgari ücret 4 250 tl fakat patronumuz bizi 2800 tl den çalıştırmaya devam ediyor ve bize parayı beğenmeyen işten çıksın gitsin diyor ayrıca benim daha önceden 8 ay sigorta girişimi yapmadı şuanda 12 aylık sigorta pirimim var sgk ya şikayet etsem işsizlik maaşı alabilirmiyim işsizlik maaşı için son 3 yılda 600 gün prim şartı varmış ama benim henüz 600 günlük primim yok şuan son 3 yılda 540 gün primim var son 12 aydır kesintisiz primim var işsizlik maaşına hak kazanmam için 600 gün olması şartmı?

 20. merhaba beni iş yerinden çıkarıcaklar bu işyerinde 8 aydır burdayım bundan önce 3 yılda 600 iş günüm var ama boşluklar var issizlik alabilirmiyim

 21. 3.5 yıl çalıştığım iş yerinden mesailerimin verilmemesi maaş yatma düzensizliği ve hakaret sebeplerinden noterden protesto çekip dava açarak ayrıldım mahkemem bitti ve karar evrakın da 4857 sayılı iş kanununun 24 maddesine göre davayı kazandım süreç devam ederken iş kurdan karar evrakimla işsizlik başvurusu yapabileceğim söylendi kesinleşme şerhi ve gerekçeli karar evrakın verdim işkur dan hak kazanamadiniz mesajı geldi ne yapmalıyım

 22. Merhaba ,

  tazmınatımı almadan işsizlik maaşı alabileceğim bir madde varmı yoksa eger şirket tazminatimi bana yatırsa
  bende çekip şirkete geri versem mesela oylemi ancak olur

 23. 18 ay çalıştığım firma çıkış verdi işsizlik maaşı hak kazandım benim sorum şu çıkış verildikten sonra yeni firmayla çalışmaya devam ediyorum .1 ay sonra firmadan ayrılsam 1 ay önceki çıkış verilen hakkımı yani işsizlik maaşından faydalanabilir miyim.şimdiden teşekkürler

 24. Merhaba ,ben ve 5 arkadaşım sendikaya üye olduğumuz için işimize son verdiler.iş veren bizi sebeb olarak 4857 sayılı iş kanunun 25/II maddesi geriği işimize son verdiler bu gereçkeden dolayı işsizlik ödeneği alamıyormuyuz. Bunu öğrenmek istiyorum Ne yapmamız gerekiyor.

 25. Merhaba çalıştığım iş yeri adres değişikliği yaptı ama çalışanları sikortadan işe giriş çıkış göstermiş ve Bir günde sikortadan kesmiştir ben bundan dolayı tazminatımı ala bilir miyim 10yirdir ayni şirkette çalışıyorum teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir