İşsizlik Ödeneği Ödeme Zamanı Her Ayın Beşinde

Kamuoyunda “Torba Yasa” olarak bilinen “Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” çalışma hayatında birtakım değişiklikleri de beraberinde getirecek.

Torba yasa ile getirilen düzenlemelerden biri, işsizlik maaşı ile ilgili. Mevcut durumda işsizlik maaşı ödemesi her ayın sonunda yapılıyor. Torba yasa ile işsiz maaşları artık her ayın beşinde ödenecek.

İşsizlik ödeneği yani işsizlik maaşı alan sigortalı işsizler, T.C. Kimlik Numaralı nüfus cüzdanları ile birlikte PTT şubelerine başvurarak ödemelerini alabilecekler.

Yersiz Ödemelerin Önüne Geçilecek

Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 50.maddesinde değişiklik yapılarak işsizlik maaşının ödeme dönemi her ayın beşinde ödenecek.

Yapılan düzenleme ile, ödeme yapılacak döneme ilişkin, işe giriş, emeklilik ve benzeri durumların tespit edilerek yersiz ödemelerin oluşmasını önemli ölçüde azaltacak.

İşsizlik Ödeneği Ödeme Zamanı Gerektiğinde Erkene Alınabilecek

İşsizlik maaşının erken ödenmesinin gerektirdiği durumlarda erken ödeme yapma yetkisi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na verilmektedir.

Uygulamada birliği sağlamak adına, maddenin yürürlüğe girdiği ayda işsizlik maaşı alanlar için de mükerrer ödemeye sebebiyet vermemek için aynı uygulama yapılacak.

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik maaşı şartları 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda düzenlenmektedir. 4447 sayılı Kanun’a göre;

 • İşsizlik sigortası kapsamında bir işyerinde çalışırken çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son üç yıliçinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmalıdır,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde başvuruda bulunulmalıdır. Başvuruda gecikilmesi halinde geçen her gün için işsizlik ödeneğinden faydalanılamayacaktır.

Bu şartların sağlanması halinde işsizlik maaşından yararlanılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Şartları hakkında detaylı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Şartları

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Raporluyken İşten Çıkan İşçinin Rapor Onay Süreci

Raporluyken İşten Çıkan İşçinin Rapor Onay Süreci

İstirahat raporundaki işçinin işten ayrılması veya çıkarılması halinde nasıl bir yol izleneceği merak edilen konular arasında …

12 yorum

 1. İssizlik odenegini ayin 5 iinde cekemeyecegim herhangi bir gun cekebilirmiyim

 2. Cumartesi gunune icsizlik maasi geliyo birgun onceden aliniyomu

 3. eşim işsizlik ödeneği alıyordu.04/04/2019 tarihinde tekrar işe girdi ancak 05/05/2019 tarihinde işsizlik tekrar yatmış bizde çektik parayı.Paranın yatması normalmi yoksa bizden bunu geri isterlermi.13/05/2019 tarihinde mesaj geldi 04/04/2019 tarihinde işe başladığınızdan dolayı ödeneğiniz kesilmiştir diye.Bilgilendirirseniz bizi memnun oluruz.Saygılarımla

 4. İşsizlik maaşı bayrama denk geliyor acaba erken yatma ihtimali varmı

 5. herkese/hayırlı.ramazanlar..ayın.5.ne.denk.gelen İşsizlik maaşı bayram 2 günü denk geliyor önceden yapilacakmı Bilgi verirmisiniz

 6. Merhaba,

  İş Sözleşmesi 01 Temmuz’da feshedilecek. İşsizlik Ödeneği başvurusunu hemen yapacağım. Temmuz ayı için işsizlik ödeneği alabiliyor muyum, yoksa Ağustos sonunda mı ödenek yatar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir