Stajyer Ücretlerinde Devlet Katkısı
Stajyer Ücretlerinde Devlet Katkısı

Stajyer Ücretlerinde Devlet Katkısı

Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla stajyerlerin durumu yeniden gündeme geldi. Geçtiğimiz yıl stajyerler için yapılan ve yalnızca geçtiğimiz dönemi kapsayan uygulamaların bir kısmı yeni eğitim öğretim döneminde de geçerli olacak. İşverenleri en çok ilgilendiren konulardan biri olan Stajyer Ücretlerinde Devlet Katkısı devam edecek mi?

Yasal Süreç

09.12.2016 tarihinde 3308 sayılı Kanuna eklenen 12. madde ile stajyer ücretlerine devlet katkısı yürürlüğe girmişti. Uygulama ilk düzenlemeye göre sadece 2016 – 2017 eğitim öğretim yılını kapsamakta, dönem sonunda sona ermekteydi.  2017/10834 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ile işverenlere yapılan bu destek 2017 – 2018 eğitim öğretim döneminde de devam edecek.

2017 – 2018 Dönemi Stajyer Ücretleri

Geçtiğimiz yıl stajyer çalıştıran tüm işyerlerini ilgilendiren önemli bir gelişme gerçekleşmiş, tüm stajyerler zorunlu stajyer ücreti kapsamına alınmıştı. Önümüzdeki dönemlerde de YÖK listesinde olup olmamasına bakılmaksızın tüm stajyerlere ücret ödenmesi zorunludur. Okul tarafından sigortası yapılmamış stajyerler ise normal çalışan statüsünde en az asgari ücretle çalıştırılabilir.

Stajyer ücretlerinin alt sınırı staj yapılan işyerindeki çalışan sayısına göre değişiklik göstermekteydi. Geçtiğimiz yıl tüm stajyerlere ücret ödenmesine karar verilmesinin ardından çalışan sayısına bakılmaksızın “Asgari Ücretin %30’u” olarak belirlenmiştir. Bu tutar 2017 yılı için 381,23 TL olmaktadır.

Stajyer Desteği Tutarları

Öğrencilere sözleşme gereği ödenecek ücretin, Devlet katkısına ilişkin kısmı İŞKUR tarafından fon kaynaklarından, kalan tutar ise işletmelerce karşılanacak.

Mesleki eğitim görülen işletmede;

  • 20’den az personel çalışıyor ise ödenebilecek en az ücretin 3’te 2’si,

( 1.270,75 * % 30 * 2 / 3 ) = 254,15

  • 20 ve üzerinde personel çalışıyor ise ödenebilecek ücretin en az 3’te 1’i

( 1.270,75 * % 30 * 1 / 3 ) = 127,08

devlet katkısı olarak işsizlik ödeneği fonundan karşılanacaktır. 2018 yılı yeni asgari ücret tutarının belirlenmesi ile asgari ödenecek stajyer ücretleri ve devlet desteği de o oranda artacaktır.

Konu ile ilgili diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Stajyer Çalıştıran İşverene Devlet Katkısı Nasıl Ödenecek

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Stajyer Ücretlerinde Devlet Desteği Süresi Uzatıldı

Mesleki eğitim gören ve staj zorunluluğu olan öğrencilerin, staj yapmak için mesleklerine uygun olan işyerlerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir