Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Bordrolaştırılacak?
Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Bordrolaştırılacak?

Kısa Çalışma Ödeneği Nasıl Bordrolaştırılacak?

Kısa çalışma ödeneği, son zamanlarda gündemdeki en önemli konulardan biri. Ödenek kanunda uzun zamandır yer alan bir düzenlemeydi, yaşadığımız salgınla birlikte ilgiyi üzerinde topladı. Eğitimler, yazılar, söyleşiler derken genel hatlarıyla nasıl başvurulduğu ve nasıl uygulandığı herkes tarafından öğrenildi. Peki, kısa çalışma ödeneği nasıl bordrolaştırılacak?

Kısa Çalışma Hangi Şartlarda Söz Konusu Olur?

Kısa çalışma, kriz veya zorlayıcı sebeplerle iş yerinden çalışmanın tamamen durması ya da çalışma süresinin en az 3’te 1 oranında azalması durumunda işçinin ödenemeyen ücretinin İŞKUR tarafından karşılanmasıdır.

Bordroda Eksik Gün Gösterimi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kısa çalışma için başvuran iş yerlerinin öncelikle başvurularının İŞKUR tarafından onaylanması gerekiyor. Onaylanmasının ardından işveren kısa çalışma yapılan ilk haftanın ücretini işçiye yarım ücret olarak ödeyecek. Kalan süreler ise eksik gün olarak gösterilecek.

Kısa çalışma ödeneğinin bordroda gösterilmesinin 2 farklı şekli olabiliyor:

 1. Ayın tamamında işin durduğu durumlar
 2. Çalışma süresinin azaldığı durumlar

1- Ayın Tamamında İşin Durduğu Durumlar

İşin tamamen durduğu iş yerleri, çalışanları kısa çalışma ödeneğinden yararlandırmak için, ilk haftanın ücretini işçiye yarım olarak ödedikten sonra, kalan haftaları eksik gün olarak göstermelidir. Eksik gün nedeni “18-Kısa Çalışma Ödeneği” olarak seçilmelidir. Çalışanın aynı ay içerisinde başka sebeplerle oluşan eksik günü varsa bildirim “27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” seçilerek bildirilmelidir.

Örneğin; kısa çalışma ödeneğine 1 Nisan itibariyle başvuran ve başvurusu onaylanan bir firma faaliyeti durduğu için tam ay bildirim yapacağını varsayalım. Bu durumda 4857 sayılı İş Kanunu 40. maddesi gereğince işçiye ilk 1 hafta yarım ücret ödenmelidir. 1 ve 7 Nisan tarihleri arasındaki 7 gün için çalışanın ücretinin yarısı hesaplanır. Ücret yarım ödense de çalışanın prim günü 7 olarak Kuruma bildirilir. Diğer günler içinse kısa çalışma ödeneği için eksik gün bildirimi yapılır.

2- Çalışma Süresinin Azaldığı Durumlar

Çalışma süresinin azaldığı iş yerleri, hangi işçinin ne kadar çalıştığının kaydını tutarak, çalışılan süre üzerinden ücreti hesaplayıp işçiye ödemelidir. Çalışılmayan süreleri ise “18-Kısa Çalışma Ödeneği” veya başka eksik gün nedenleri ile birlikte bildirilecekse “27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler” seçilmelidir.

İşçiler her gün çalışma yapıyor fakat haftalık normal çalışma süresinden daha az çalışıyorsa, ücret ve eksik gün tespiti çalıştıkları saat üzerinden yapılmalıdır.

Örneğin, iş yerinde faaliyetinin 3’te 1 oranında azalması sonucu, çalışma süresinin aylık 225 saatten 150 saate düştüğünü varsayalım. İşveren işçiye çalıştığı 150 saatlik sürenin ücretini hesaplayıp öder. 150 / 7,5 saat hesabından, çalışılan süre 20 prim günü olarak kuruma bildirilir. Kalan 10 gün ise kısa çalışma ödeneği için eksik gün olarak bildirilir. Sonuç olarak, işçi 20 günlük ücretini işverenden tam olarak alır, 10 günlük ücretini ise İŞKUR’dan kısa çalışma ödeneği olarak alır.

Eğer çalışma işçiler arasında haftanın belli günlerine dağıtılmışsa, ücret çalıştıkları günler üzerinden ödenip, çalışılmayan günler kısa çalışma ödeneği için eksik gün olarak bildirilmelidir.

Örneğin, iş yerindeki işçilerin 2 grup halinde haftada 2,5 gün çalıştığını varsayalım. Ay sonunda her bir grubun toplam çalıştığı gün 15 olsun. İşçilerin çalıştıkları 15 prim günü için ücreti işveren tarafından ödenirken kalan 15 gün kısa çalışma ödeneği için eksik gün gösterilir.

Kısa Çalışma Ödeneğinin Tutarı Nasıl Hesaplanır?

Kısa çalışma ödeneği işçinin günlük ücreti üzerinden hesaplanır. İşçinin günlük ücretinin tespiti için son 12 aylık ücretinin ortalaması dikkate alınır. Bulunan günlük ücretin %60’ı kısa çalışma ödeneği olarak işçiye ödenir. Kısa çalışma ödeneğinden sgk primi ve gelir vergisi kesintisi yoktur. Ödenekten sadece damga vergisi kesintisi yapılır.

Kısa çalışma ödeneği için alt ve üst limit de belirlenmiştir. Alt limit asgari ücretin %60’ı, üst limit ise asgari ücretin 1,5 katının %60’ıdır.

Alt Limit

Günlük: 58,96 TL

Aylık – 1.765,80 TL / Damga Vergisi Kesintisi Sonrası 1.752,40 TL

Üst Limit

Günlük: 147,15 TL

Aylık – 4.415,50 TL/ Damga Vergisi Kesintisi Sonrası 4.380 TL

Hesaplama Örneği

İşçinin son 12 aylık ücret ortalamasının brüt 6.000 TL olduğunu varsayalım. Kısa çalışma nedeniyle 14 gün eksik gün gösterildiğinde,

İşveren işçiye 16 günlük ücretini; 6000 TL/30 Gün x 16 Gün = Brüt 3.200 TL olarak öder.

Kısa çalışma ödeneği ise; üst limit kontrol edilerek çalışanın günlük kazancının %60’ı olarak hesaplanacaktır.

İşçinin kazancı üzerinden hesapladığımızda ise tutar, 6.000 TL/30 Gün x 14 Gün = 2.800 TL olmaktadır.

14 gün için üst Limit ise; 147,15 x 14 Gün = 2.354,40 TL olmaktadır.

Bu nedenle işçiye 14 günlük kısa çalışma ödeneği üst limit üzerinden damga vergisi kesilerek ödenecektir.

2.354,40 x 0,00759 (Damga Vergisi Oranı) = 17,87
2.354,40 – 17,87 = 2.336,53 TL olacaktır.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

100 yorum

 1. Ben 2019 da 22 gün rapor kullandım bu süreçte malum sigorta primi yatmıyor bu süreç kısa çalışma ödeneğine nasıl yansır bir sorun olur mu yoksa raporlar bir sorun teşkil etmez mi

  • Raporlu olduğunuz süre son 3 yıl içinde 450 gün hesabında prim yatırılmış günlerden sayılmaz

   • benim sigorta primler ne zaman yatar 16aylik sigorta primlerim var yatmayan onlar ne zaman yatar

   • bu kisa çalişmadan hiç birşey anlamadim kim icat etti bu kisa çalişmayi ödenegi madem kisa çalişma ödenegi yapiyorlar işcilerin emekliyle oynamasinlar 8den 12ye kadar çaliştirsalardi sigorta primlerini eksik yatirsalardi olmazmiydi 30 gūnse 15 yatiricaklardi yari yariya tayip erdogandan yararlaniyor bu konuya derhal el atsin sigorta primlerin yatirilmasini istiyoruz

  • Bu süreç yansır. Gün sayısı istiyor çünkü kanun.

   • Ayın 30 günü 12 saat boyunca çalışmaktayım. Fakat iş sigortaya gelince 10 gün veya 11 gun görünmekte iş veren diyor benle alakası yok .Tamam virus onun elinde olan bir şey değil neden benim sigorta pirimim eksik yatıyor ben bu konu hakkinda bilgi almak istiyorum

  • Rapor ücreti 22-3 19 günlük olarak ptt aracılığıyke adınıza yatar e devletten takip ediniz

  • kısa çalışma ödeneği hesaba geçmeden önce istifa yazma durumunda ödeneği alabilir miyiz

   • benim sigortam ne zaman ödenicek kisa çalişma ödenegi işsizlik maaşi aliyorum 22 digerleri 30 yaticak 14 aylik sigorta primlerim var onlar nasil yatacak otomatikmanmi onlarin maaşlari ödendi çünkü bnm 1 yil var eksigim onlari tamamlamam gerekiyor aksi taktirde 2 yil daha çalişabilirim ben 50 derede engelliyim sigortaya gittim bey efendi bana dediki 2042de emekli olacaksin ama 25 6 yil gösteriyo ama benim 1 yil var eşm annem babam bana devam et diyorlar ama ben devam etmek istemiyorum 2042ye nasil çalişirim 2037 55 yaş var formulde onunla emekli olabilirmiyim 5 yil kaliyo emekli olmama maaşim arttarmi o zanana çalişirsam

 2. Merhaba,

  Yıllık izinler ve genel tatitller ile ilgili bir konuda danışmak istiyorum.
  Bildiğim kadarıyla Cumartesi günleri yıllık izin kapsamında yer alıyor.
  Fakat bir cuma günün resmi tatilllere denk geldiği zamanlarda Cumartesi günüde yıllık izinden sayılma gibi bir durumu oluyor mu?
  Örnek vemermem gerekirse; 27 Nisan Pazartesi günü izine çıkacak ve 4 Mayıs Pazartesi iş başı yapacak bir işçinin kesilecek yıllık izni kaç gün olur? Burada Cuma günü resmi tatil olan 1 Mayıs var. ve bu resmi tatilden dolayı Cumartesi günü de izinden sayılacak mı , sayılmayacak mı?

  • Yıllık Ücretli İznin Uygulanması

   Madde 6 — Yıllık ücretli izin işveren tarafından bölünemez.

   Ancak, 53 üncü maddede öngörülen izin süreleri, tarafların anlaşması ile bir bölümü on günden aşağı olmamak üzere en çok üçe bölünebilir.

   Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.

   Anlaşmaya göre haftada 1 gün pazar günleri izin hakkı var ise. 27( Pazartesi izine ayrıldı ) 28-29-30- (01 mayıs sayılmaz ) 02-(03 mayıs pazar hafta tatili sayılmaz ) -04 -05-06-07-08 / 09 nisanda iş başı yapar. ( 10 gün yıllık izin kullanır.)

  • Cumartesi izinden sayılır. Pazar günü sayılmaz. 27 04 2020 – 04.05.2020 5 günlük yıllık izin kullanılmış olur.

 3. günde 9 saat ayda 12 gün çalışan işçinin, kısa çalışma ödeneğini hesaplarken 7,5 ve katları şeklinde mi hesap etmek gerekiyor, yoksa direkt 12 günlük ücret şeklinde mi ödeme yapmak gerekiyor.

 4. MERHABA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ EMEKLİ OLUNCA BİZDEN KESİLECEK AMA AYDA NE KADAR KESİNTİ OLACAK TŞK

 5. Mart 20 den sonra isyerimiz Yasak nedeniyle kapatildi. Issizlik maasinda ise Nisan ayi icin 23 gunluk Odeme gorunuyor nisan ayindaki 1 hafta ile mart ayindaki 10 gun ne oluyor

 6. merhaba;

  ben de bugün itibari ile ödenecek miktar 1253 yazıyor maaşım da asgarinin üstünde alt limitin dahi altında kalıyor u durumda

  yardımcı olabilecek biri varsa seviniirm

 7. Mrb maasli iste calisiyorum haftanin belirli günleri baska bir iste günluk ssk yatiyor kisa vadeli odenekte problem olurmu hak edis kaybolurmu ..

 8. 1. Serbest meslek mensubuyum ve vergi mükellefiyim. Şu anda bir firmada maaşlı ve sigortalı olarak çalışıyorum. Bağkurum donmuş durumda. Çalıştığım firma kısa çalışma ödeneğine başvurmuş. Bu durumda serbest meslek mensubu olma durumundan dolayı kısa çalışma ödeneğinden faydalanamama durumum olur mu? Para alabilir miyim ?

  2. Para Alabilmek için firmayı kapatmalı mıyım?

  3. Devlet 3 aylık işten çıkarma yasağı koydu. Yanımda çalışan 1 sigortalı var. İşyerimi kapatabilir miyim ?

 9. Mart nisan ayinda izinsiz bir sekilde 30 gun calistirilip mart 5 ve nisan icin 20 gun kisa calisma odenegine muracat etmek ne kadar dogrudur

 10. Mustafa Yıldırım

  İş yerinde 11 aylık bir süre çalışmam var. Bu bahse konu ödemeyi alabilir miyim.

 11. Kısa çalışma ödeneğimden 30 günlük yararlanan işçiler çalıştırılabilir mi?

 12. firma çalışanı için kısa çalışma ödeneğine başvurup tam zamanlı çalıştırabilirmi?

 13. Sadık Kalender

  3 yıldır asgari ücretli olarak çalışıyorum. Diğer arkadaşlarada banada 630 lira Mayıs Haziran içinse 800 lira kısa çalışma ödeneği yatacak. Bu nasıl oluyor? En düşük 1752 lira olması gerekmiyor mu?

 14. kısa calşma ödenegi alan işci calıştırılabilirmi acaba

 15. Burhanettin Erdoğan

  Merhabalar. Bir çiftlikte sorumlu veteriner hekim olarak çalışmaktayım. Tam zamanlı olarak sözleşmem kapsamında hafta içi ve cumartesi günü de dahil 08:00 18:00 olarak çalışıyorum ve hiç aksatmadan bu güne kadar işime gittim. Kısa çalışma ödeneği kapsamında çiftlikte benim de dahil olduğum bir grup çalışan bu kapsama alınmış. Lakin ben sözleşme kapsamında çalışmaktayım ve sözleşmemde ücretimin eksik olarak veya zamanı gecikecek şekilde yatırılamayacağı açık bir şekilde yazıyor. Ayrıca e devletten kontrol ettiğimde mart ayında sigortamın 18 gün eksik yatırıldığı gözüküyor. Sorum şu bunun kanuni bir yaptırımı var mıdır, eksik yatırılan prim günlerim geriye dönük olarak düzelttirilebilir mi, iş veren bunu düzelttirmezse nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Şimdiden teşekkür ederim.

 16. Çalıştığım firma Mayıs ayı itibari ile kçö ne başvurdu.İşkur tarafından Geçmiş 12 aylık gelirimizin ortalaması alınıp maaş hesaplanacak ancak 2019 yılında Mayıs ve Haziran aylarında işsizdim. Temmuz 15 2019 yılında işe başladım.İşsiz kaldığım süre toplam 12 aydanmı sayılıyor yoksa geriye dönük geliride bakılıp ekleniyormu.?

 17. Kamuda çalışanlara kısa ödeme ödeneği çıkar mı

 18. Ben mesaili çalışıyorum net maaşımın üstüne yaptıgım mesai de bankaya yatıyor ama kısa çalışma ödeneğinde yatan para net maaşım ın brütün den hesaplanmış mesai ile aldıgım maaş yansımamış sebebi nedir

 19. 2019 da toplam 29 gün işsizlik maaşından faydalandım. Onun haricinde 3 yıllık süreçte 29 gün hariç sigorta primim full yattı. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilir miyim?

 20. nisan ayı 26 iş günü resmî tatilleri de çıkarırsak 24 iş günü her gün günde 8 saat evden çalışan bir özel sektör çalışanı için uygulanan kısa dönem çalışma ödeneği adil midir ? Maaş eksik yatıyor fakat bütün ay bir fiil çalışıldı. Dönüşümlü çalışma yok ve çalışma saati 30 saati geçiyor . Şirketin üstünü tamamlaması gerekmezmi çünkü adil çalışma şartları dışında çalıştırılma oldu

 21. Calismis oldugum firmada personelin bir kismi icin kisa calisma odenegi basvurusu yapilmis bir kismi icin yapilmamis.Mart ve nisan aylarinda 30 ar gun normal sekilde h.sonu izinleri haric herhangi bir izin yada eksik calisma yoktur.Bu durumda ayni kurumda calisan kisa calisma odenegi ile calisan kisilerle bu odenekten faydalanmadan calisan kisiler arasinda ozluk haklari bakimindan arti eksik ne gibi farklar olur.Ayrica kisa calisma odenegi ile calisan kisilerin 30 gunun 10 gunu eksik calisma hakki yokmudur.

 22. Özel okulda çalışıyorum işyerinin her hangi bir gelir kaybı olmamasına rağmen bizlere koşa çalışma ödeneği çıkardı.Buna itirazımız var mıdır?Çünki haksız yere işsizlik maaşımızdan 3 ay ve sigorta prim ve günlerimiz kaybolmakta.

  • benim çalıştığım okulda da aynı durum söz konusu. bu resmen fırsatçılık olmuyor mu batan geminin malları gibi? velilerden tam ücret alınıyor, normal eğitimin online versiyonuna cumartesi dersleri de dahil olmak üzere devam ediyoruz bize imzalattıkları haftalık çalışma programından aslında çok daha fazla derse giriyoruz ama işkurdan alıyoruz maaşlarımızı ve emeklilik primlerimiz de yatmıyor.

 23. Merhaba,

  Nisan, mayıs, haziran ayında kısa çalışma odemegi alıp hiç calismayacagim. Veybu süre içinde prim ödemesi yapılmıyor. Daha sonra bu 3 ay ın primini çalışan ödeyebilir mi?

 24. Merhaba ,
  23 martta kısa çalışma ödeneğine başvurduk 26 nisanda olumlu diye cvp geldi ancak idari personellerimiz tam çalıştı ve tam maaş sgk göstermek istiyoruz dilekçe yolladık geç kaldık mı sorun olur mu nasıl işler süreç 05.05 ne ödemeler yatırılacakmış dilekçeyi 03.05 tarihinde yolladık

 25. Merhaba.Kısa çalışma ödeneğinden yararlanacağım ama bu konuda bir sorum olacak.İşkur sitesinden baktığımda 586 tl ödeme alacağım yazıyor ve 106 tl de ssk ücreti olacakmış.Bu 106 tl olan ücret 586 tl nin içinde mi yoksa ödenecek miktardan 106 tl kesilecek mi ? Normalde damga vergisi hariç hiç kesinti olmayacağını biliyordum ? Şimdiden teşekkürlet

 26. 2019 yılında bürüt 4500 TL. , ve 01.01.2020 den itibaren 5000 TL. bürüt ücret ile çalışıyorum. 23.03.2020 de kısa çalışma gün sayısı olarak %50 (15 gün ) müracaat ettik. 5 Mayıs 2020 tarihinde hesabıma net olarak işkurdan 1129,95 TL. yatırılacağı açıklandı. Doğru bir hesap mıdır.
  ( 5000 TL. bürüt ücrettin neti 3700 TL. alıyorum. BU Kısa Çalışma Hesabına göre İşverenden
  ( 3700/30 ) x 15 = 1850 TL. işkurdan da 1129,95 Yani TOPLAMDA 2980 TL. almış olacağım. Yani 720 TL. eksik maaş alıcağım gibi gözüküyor. DOĞRU MUDUR?

 27. Kısa Çalışma Ödeneği başvurusunda BES ödemesi nasıl yapılacak. yapılacak mı yapılmayacak mı? bu konuda yardımcı olabilecek var mı? Teşekkürler.

 28. Merhaba is yerimiz 20.03 itibariyle KÇÖ basvurdu simdi e devletten bakinca gunlerimiz eksik gorunuyor .mart 3 gun , nisan 20, mayis 20 haziran 17 bu neden kaynaklaniyor olabilir? İsverenden yanit alamiyoruz.

 29. Ben burdaki formülden bişey anlamadım şuanda KÇÖ 1044 lira olarak gözüküyor hani asgari ücretin %60 i nerde çıkaramadım bi yardımcı olurmusunuz

 30. Ayın Tamamında İşin Durduğu Durumlar’da ilk 7 günün yarısının yatacağını ve bordroda ise tamamının (gösterileceğini söylemişsiniz. Bu durumda atıyorum ücret borrosunda A kişisine ödenecek tutar 100 iken biz 50 ödüyoruz. Bu durumda mizanda 50 tl borç kalıyor personele bu nasıl kapatılacak peki (hatalıysam da düzeltin lütfen)

 31. Çalıştığım firma hizmet sektöründe entegre tesis yönetimi a.s. adı ile faaliyet gösteriyor bunlar temizlik güvenlik ve teknik hizmet . Ben teknik servis hizmeti bölümünde görev yapiyorum. Firmada yaklaşık 6000 kişi calisiyor teknik servis hizmet bölümünde ise yaklaşık 400 kişi calisiyor. Firma pandemi nedeni ile eksik çalışma ödeneğine başvurmuş olup bizimde maasimizi eksik yatırıldı. Fakat bulunduğum subede haftalık 48 saat ve nisan 2020 döneminde 192 saat çalıştım buna rağmen pandemi nedeniyle maaşım eksik yatırıldı. Firmanın uygulaması yasal mı konu hakkında bilgilendirme yapabilir misiniz.

 32. Bir asgari ücret ile çalışan işçinin çalışma süresi haftada bir güne düşmesine rağmen şirketi kısa çalışma ödeneğine başvuruda çalışma süresini onbeş gün olarak göstermesi ve ya yirmi gün olarak göstermesi o şirket için ne gibi bir çıkar sağlar ve biz işçi olarak ne yapabiliriz. Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 33. Bana kco olaraktan 1500 TL yatmış ben Nisan ayında 12 ğün Çalıştım geri Kalan ucretimi kurummu ödeyecek bilgi verir misiniz

 34. Ahu Dudu Uyumaz

  Merhaba
  Ben ozel ogretim kursunda müdürlük yapiyorum.Malum kovid salginindan dolayi calisma durumu durduruldu.Kisa calisma odenegi aldim fakat belirli bir miktarini kurum benden aldi.sigortami yatirdiklarina dair benden aldilar.Bu surede sigorta iskur tarafından mi yoksa kurum tarafindan mi yatirildi?
  Teşekkür ederim.

 35. Merhaba firma çalışanı için kısa çalışma ödeneğine başvurup tam zamanlı çalıştırabilirmi?

 36. Merhaba kçö ödeneğinden faydalanan birini çalışıyor olarak göstermemiz bize ne gibi yaptırımlar getirir mart ayı bildirgesi 27.04 son gundu biliyorsunuz o süre zarfında kçö onaylanmamıştı ve personele mart ayı 8 gün kçö göstermek yerine çalışmış olarak bildirim yapıldı ve maaş tam ödendi bu gun işkur onaylanıp ödeme yaptı ve bildirgeyi düzeltmemiz istedi yardımcı olur musun lutfen bildirge süresinde olmadığı için ceza VS inceleme olacak sanırım kısa bır yol veya çare ne olabilir

 37. Merhaba
  ben mart ayında 5 günlük rapor aldım arkasından 7 günlük daha rapor aldim. annemle abim corona oldugu için iş yeri tarafından eve gönderildim ve rapor almam istendi. 1 gün sadece rapor alamamıstım ve e devlette 1 gün eksik yazıyor. işkura kısa çalışma ödeneği başvurusu yaptıklarını ve rapor almama gerek kalmadığını 1 nisandan itibaren başladığını söyledir. raporumda zaten bitmişti ve 1 nisanda işe gitmem gerekiyordu. ama istemediler maaşı devlet vercek dediler. beni işe çağırmamalarına rağmen 4 mayıs iş başı yaptım. çünkü 1 aylık maaş vercek devlet dedikleri için. hala işkur param yatmadı rapor paralarımda yatmamıs. aradım 170 i onlarda onay süresinde olabilir ödeme gözükmüyor diyor. normalde onaylandıktan sonra benim izine çıkmam gerekmez miydi ? ve 1 gün eksik görüldüğü için kısa çalışma ödeneği alamaz mıyım?

 38. Ayın 5 i geçti hala ödenmedi para süresi var mı ?? Bunun bankalar ne zaman hesaba geçiriyor bilgisi olan var mı ??

 39. İşveren bizi nisan ayından yatan pirimden 7 gün Mayısdan 15 hazirandan 15 tenmuzdan 4 gün kesti bizi bu günleri izin yaptırması gerekirken bütün ayı tam çalıştırıyor ve bizide yarı maaş alıyoruz maksatı devletin vermiş oldugu kişi başı1177 tl almak yani devleti dolandırıyor olan bize oluyor

 40. Cevapla

  Murat 6 Mayıs 2020 – 12:20
  Yorumunuz onay bekliyor
  İşveren bizi nisan ayından yatan pirimden 7 gün Mayısdan 15 hazirandan 15 tenmuzdan 4 gün kesti bizi bu günleri izin yaptırması gerekirken bütün ayı tam çalıştırıyor ve bizide yarı maaş alıyoruz maksatı devletin vermiş oldugu kişi başı1177 tl almak yani devleti dolandırıyor olan bize oluyor

 41. Çalıştığım firma kçö başvuru yaptı yalniz ben çalışa nolarak e devletten sorgulama yaptığımda hata veriyor neden acaba teşekkürler.

 42. Merhaba
  Ben 10 Nisan- 30 Nisan arsı 21gün ücretsiz izin kullandım.Kısa çalışma ödeneği 518tl yatmış.Sizce bu oran doğru mu hesaplanmış?Son 3 yıl içerisinde ara ara raporlarım var ama ücretsiz izin kullanmadım

 43. İşveren kısa çalışmaya primim ve koşullarım yetmesine rağmen nakdi yardıma başvurmuş ne yapabilirim artık olmuyor diyor

 44. Kısmi çalışma olarak çalışan bir kişinin isyerinde haftalik çalışma süresi 4.5 saate düşerse,kısa çalışma ödeneğini kaç gün olarak hesaplanmalıdır?

 45. Kolay gelsin arkadaşlar bizim firma da bundan yararlanıyor ayda toplan 20 gün sigortamiz yatmıyor lakin bizi çalıştırıyor veya 10 gün çalıştırıyor maaşımız tam yazmıyor diğer 10 gün de verilmiyor buna hakları varmı yoksa 20 gün ben istedikten sonra mecburi verilmesi mi gerekiyor bana izin olarak müdürler geçiştiriyor böyle birşey varken sizin böyle bir hakkınız yok felan diyor bi andanda var demeye getiriyor çok sinir olsun bilgilendirirseniz sevinirim

 46. Merhaba
  özel kurumda çalışan bir öğretmenim. uzaktan eğitim şeklinde online olarak derslere devam etmekteyiz. kurumum kısa çalışma ödeneğine başvurdu bizde 27 ibaresi var. Fakat devlet tarafından bize iki ay 20 günlük 1 ayda 14 günlük ödeme yapılıyor. başka firmalarda devlet 30 gün üstünden ücret ödüyorken bize neden 20 gün üstünden. ve aldığımız ücret maaşımızın %60 ını oluşturmuyor. tüm kurum yaklaşık 1100 ile 1200 tl arası alıyor. acaba kurumumuz bizi ücretsiz izne cıkartılmış olarak göstermiş olabilir mi? bunun kuruma bir faydası var mı? çalışanlar olarak bunu nasıl anlayabiliriz? tEŞEKKÜRLER.

 47. Koray Akbıyık

  İyi günler.
  Özel sektör çalışanıyım. İşyeri 27.03.2020 de kısa çalışma ödeneğine başvuru yapmış. E-devletde öyle gözüküyor.

  Bizi 9 kişi ücretsiz izine yolladılar. Bir aydır çalışmıyoruz. Maaşlar asgari ücret üzerinden yatıyor. Cuma günü k.ç.ö banka hesabıma 1.000 tl. olarak yatmış. Neden bu kadar az ?

  E-devletden baktığımda çalışma günü mayıs19 – haziran20 – temmuz17 gün olarak gözüküyor. Bu muhasebecinin işgüzarlğı mı yoksa normal mi ?

 48. Merhaba bir akaryakit istasyonda 11 yildir calismaktayim covit 19 nedeni ile nisan ayinda 24 saatli olarak calismaya döndürüldük 13 gun 24 saat olarak calistigim halde kisa odenegine basvuran iş yerim 13 gun eksik ssk gunu bildismiş nisan ayinda 13 ×24 saat =312 saat calistigim halde benim ne gibi biryol izlemem gerekir çalışma saatleri ve günleri otomasyonla kayit altinda ve bu sekilde calisan 4 kişiyiz crvabinixi bekliyorum saygilar

 49. Kurumsal bır fırmada calısıyorum.k.ç.ö de e devlette nısan 30 mayıs 30 hazıran 22 yazıyordu ikin sonra bu sekılde degıstı nısan ayı 30 mayıs 12 hazıran 7 gun.bunun nedenı veya sırket cıkarı ne nereye basvurmalıyız.

 50. Merhaba kuaförüm iş yerimiz 21 martta virüs nedeniyle kapandı 11 mayıs pazartesi açılıyor iş veren imiz 6 elemandan 3 ne siz işe gelin diğer üçünde siz nedeolsa kısa çalışma ödeneği alıyorsunuz daha sonra sizi çağıracağım dedi bu yasalmıdırnasıl bir yol izlememiz gerekir şimdiden teşekkür ederim

 51. Meraba beni corona virüsü sebebi ile kısa calisma göstermisler ve bana kısa calisma parasi yatti.ama ben gene 30 gün full calistim değişen bisey olmadi devletin yatirdigi paranin üstünü tamamlayip tam maas aldim bu doğru bi olaymi yoksa kullaniliyormuyum

 52. merhaba. kısa çalışmaya başvurduk 3 personelden 1 i faydalandı. bordrosunda faydalanmayan kişileri gününü eksik gün mü vermemiz gerekiyor. başvuru sırasında haftalık 45 saat çalışmayacak olarak başvurulmuştu. red gelen personellere ne yapmamız gerek

 53. Merhaba, kısa çalışma ödeneği kapamaında eğer bir iş yerinde haftanın 4 günü çalışılıyor ve haftalık 45 saat doldurulamadığı için personelin haftasonu hakedişi olmuyorsa, kısa çalışma ödeneğinde haftanın kalan 3 günü işsizlik fonundan karşılanır mı ? Yoksa devlet de haftasonunu ödemeyebilir mi ?

 54. Merhabalar. Şirketimiz Nisan ayının 6. Gününde yarı zamanlı olarak kısa calişma ödeneği için başvuru yaptı ve şahsım olarak maaşımın %50 si devlet tarafından ödenecek. İlk ay ödemeleri için şirketimiz 17 günlük ödeme yaptı devlette 10 günlük ödeyecek ve aradaki 3 günlük fark sizden gidecek dendi bu sistem nasıl işliyor ödemenin ilk haftasını ve takip eden günlerin yarısını iş veren ödemek zorunda değil mi. Çok karışık ve doğru cevapları bulamadık.

 55. Merhaba.

  işyerinden kısa çalışma ödeneği almaya başladım ancak olası bir işten ayrılma ya da 3600 gün/15 yıl ememkliliği durumu olursa hak edeceğim tazminat tutar mevcut maaşımdan mı yoksa indirilmiş/kısa çalışma ödeneği üzerinden mi hesaplanır?
  Örn. Brüt Maaşım 4000 Tl ise ve 14 aydır çalışıyorsam?

  Teşekkürler

 56. 1/3 oranında Kçö den yararlanıyoruz nisan ayını aldık mayıs ayında 10 gün işe gelmememiz lazım 20 gün işveren ödemesi gerekiyor 10 günde işkurun ödemesi gerekiyor şuan kadar 5 gün kullanabildik sadece ama şirket ik si sizi 10 gün gibi bildireceğiz diyor
  eğer 10 gün kullanmak isterseniz 19 gün eksik çalışma bildireceğiz diyor bu yanlış değil mi ne yapabilirim bu durumda resmi tatilleri bayram tatilini iş kura gelmemiş gibi göstererek oradan ödetmek istiyorlar ben bunu kabul etmek istemiyorum işveren tatil ücretlerini çalışmış gibi sayıp tam ödemesi gerekmiyor mu? Yardımınızı bekliyorum Üstad

 57. Haftanın 5 günü (Pazartesiden Cumaya) çalıştık diyelim kısa çalışma kapsamına giren günlerde. İşveren Cumartesi gününü ödemiyorum maaş olarak diyebilir mi?

 58. Son ay neden 15 gun gorunuyo bilen varmi

 59. Merhaba avm mağazalarından birinde çalışıyorum kısa çalışma ödeneğinden faydalanıyorum şube kapatma kararı aldı ama bizlere farklı bir lokasyon da yer alan diğer mağazalarımızda da çalışma teklifi yapmadı bizleri istifa etmeye zorluyor istifa etmek istemediğimizi söylediğimizde ise kısa çalışma ödeneğinden sizleri çıkarıp üçretsiz izne göndereceğiz diye tehdit ediyor ne yapmamız gerekir şimdiden teşekkür ederim

 60. kısa çalışma benim sorum 26 günü uygulamasını yapıyorum kaç saat oluyor bir türlü bulmadım ücret aylık 3258,13
  26 günlük ücreti 2830,65 tutturamıyorum bana yardım olur musuz

 61. iş yerim kısa çalışma programı kapsamında nisan ayında 1 ay izine yolladı izin dönüşü iş bası 5 mayıs ta yaptım işkur 1187 tl yatırdı iş yerim 440 tl para yatırdı işkur yatırdıgı 1187 tl nın 435 tl sı fazla yatırıldı diye iadesini talep ediyor nasıl bır yol izlemeliyim

 62. Merhaba ben kısa çalışma ödeneği hakettim fakat bir miktar genel sağlık sigortası prim borcum var. bu borç kısa çalışma ödeneğinden kesilmez değil mi ? bilen biri e posta atarsa sevinirim Çok Teşekkürler..

  e posta : recep.gezer070@gmail.com

 63. İş yerim salgından dolayı geçici bir süre kapandı.nisan ayının tamamında çalışmadım.iş yerim Nisan ayı için kısa çalışma ödeneği başvuru yaptı ve nisan ayı maaşımı kısa çalışma ödeneğinden aldım.is yerim Mayıs ayı itibariyle açıldı ve çalışmaya başladık.fakat iş yerim Nisan ayını komple benden fazla mesai yapmam karşılığında geri istiyor benim nisan ayı maaşımı işkur ödedi. nisan ayını iş yerine borçlumuyum,değilmiyim bu konuda bilgi sahibi olan varsa yardımcı olabilir mi? ayrıca borçlu değilsem geçerli kanun maddesini veya gerekçesini yazabilir mi.. teşekkürler…

 64. kısa çalışma ödeneği hesabıma yattı. yatan tutarın maaştan kesileceği şeklinde bir söylenti var. bu doğru mudur.

 65. biz 23 martta izne çıkarıldık nisan ayının on beşinde mart ayına ait ücrtimi aldım ama mayıs 15e geldiğimizde hesabımda bir yatış yoktu iş yerini aradığım da 3 hafta önce iş başı yaptıklarını öğrendim ama beni çağırmadılar sorduğumda servis kısıtlamasından dolayı dışarda kaldığımı kısıtlama kalktığında çağırıcaklarını söylediler (Servis yarı sayısı 8 yani sekiz kişi alabiliyor) para yatmadığını söyleyince ortaya çıktı ki benim içiin başvuruda bulunulmamış unuttuklarını şimdi başvurduklarını (mayıs 15 te) ve mayıs ayı içerisinde paramı alacağımı söylediler ama 27 mayıs itibarıyla yatan bir ücret yok 170 arıyorum baş vuru yapılmamış diyorlar iş yerini arıyorum biz başvurunu yaptık diyip suratıma kapıyorlar e devletten sorguluyorum işkur : kayıt bulunmamaktadır diyor son 3 yılda 550 günün üzeinde çalışmışlğım var iş yerinde de izne çıkartıkların da 8 buçuk aylık çalışandım yani şartlara uygunum bu başvurunun kabul olması kaç gün sürüyor yoksa işyeri beni kandırıyor mu eğer kandırıyorlarsa ne yapmalıyım cevaplayıp bir yol gösterirseniz size çok minnettar olurum şimdiden teşekkürler

 66. Merhaba kolay gelsin ben kıronik hastayım ( hem kalpten hem akciyer, den malum korona virüs sebebi ile sağlık ocanden 40 gündür istirahat raporu alıyordum artık tek hekim 40 gün üstü yazamıyormuş salık kuruluna gitcekmişim buralarda açılmadı hastane doktorlarıda yazamıyor artık raporu ben ne yapabilirim artık korkuyorum işe başlıyacam başlamak istemiyorum birazdaha zaman geçsin istiyorum kıronik hastayım akciyerin yarısı yok zaten ( 3 işgünü devamsızlık olursada işveren çıkarma yetkisine sahipmiş ) bi yol gösterirmisiniz teşekürler ( ACİİİL )

 67. biz bir ay boyunca full calisiyoruz fakat biz is kurdan 20 gunluk kisa calisma odenegi aliyoruz kalanini is veren veriyor fakat biz tam calistigimiz halde 1 ay nasil olurda devletten para aliyiruz ben bu isi anlamadim is veren biseyler donduruyor bu suc degilmi.

 68. Merhaba,
  Kismi calisma odeneginden 450 gunum dolmadigindan faydalanamadim. Fakat is yerimde kismi calisma.odenegi alanlara 21gun uzerinden bana ise 12gun uzerinden odeme yapiliyor. Mayis ayi odememde bu sekilde oldu. Sadece calistigimiz gunler hesaplaniyormus. Peki neden kismi odenek alanlar bu sekilde hesaplanmiyor. Bayram gunleri neden sayilmiyor. Bu sekilde odeme dogrumudur.

 69. Merhaba biz kısa çalışma ödeneginden aldık. Ama çalışmayada devam ettik. Ayrıca bizi zoraki yıllık izin tatilimize çıkardılar. Bu usullere aykırı bir durummu ? Bilmek istiyorum. Sgk pirimimde kesinti var ama ben sürekli çalıştım. Sokaga çıkma yasakları hariç. ? İlgilenirseniz sevinirim. 5 senedir bir fiil çalışıyorum. Zaten aldıgımız maaş üzerinden yatmayan sigorta pirimim asgari ücret şeklinde yatıyor. Eger bir ufak usulsüzlük daha yaşarsam hiç tereddüt etmeden dava açıcam..

 70. Merhaba Mart ayında virüs nedeni ile nisan ayı için 14 gün yıllık izin + 3 gün normal çalıştım sigorta primim 7 gün görünüyor yıllık izin ücretini devlet kısa çalışma ödeneği olarak yatiracak dediler ayrıca Mayıs ayı içinde 1 aylık ücretsiz izin kağıdı imzalatmislardi Mayıs ayında 27 gün full çalıştım 3 gün sokağa çıkma yasağı sebebiyle çalışmadım 3 gunluk kismi kısa çalışma odenegine girdik dediler ama 27 gunluk maaşı komple elden verdiler ve Mayis primim 18 kodu ve ödenen prim 0 görünüyor. Çalıştığım günlerin primini yatırmak zorunda degillermi yoksa beni çalışmadı mi gosterdiler internette hiç bilgi bulamadım yardimci olurmusunuz.

 71. Ben 3 aydır kaa çalıma ödeneği almadım üstelikte

 72. Merhaba,
  Özel bir şirkette satış temsilcisi olarak çalışıyorum bilindiği üzere maaş + prim brüt şeklinde çalışıyoruz. Kısa çalışma ödeneği çıkınca şirket bu ödeneğe başvurdu ve bize elden para vereceğini söyleyerek evden 30 gün çalışmaya devam ettik iki ay boyunca elden bi miktar kesinti yaparak para verildi ancak bordroya bu tutarlar yansımadı. Temmuz ayı itibari ile 3900 prim hakedişim için 1300 tl elden ödeme aldım 2400 işkurdan 800 tl şirket hesaba yatırdı normal hakedişim 7300 tl brüt olacakken bu tutar üzerinden işlem yapılmadı net tutar olarak 4500 tl bi tutar aldık şirket aradaki fark için normalde vergi olarak sende kesilecekti farz et kesildi bu tutar burda hakkımızı nasıl arayabiliriz? SSK bordrom toplam 1100 tl görünüyor vergilndirilmyn tutarlar haksız şekilde şirket kasasına atılıyor hem devlet hem ben zarara uğruyorum?

 73. Sayın hocam yardım lütfen sayın hocam 1973 dogumluyum diş tenisyeniyim 1991 yılında 6 ayda sigortam başladı Bir diş hekiminin yanında 1993 yılında askere gittim 1994 yında eylülde geldim bir diş hekiminin yanında çalışmaya başladım askeri ücret üstünde bu bayanla 2010 yılında başka bir yere geçtik bayan şirket ortağı olarak hala çalışıyoruz 2010 yılında maaşım 1350 tl di şu an 5800 tl pirimlerimi kestiler 26 yıldır aldığım pirimleri pandemi mana ettiler hem devletten aldılar hem çalıştım ve beni tehdit etmeye başladılar hırsız lekesi çalarız gibisinden kredim var dedim anlamadılar ünüversiteye öğrencim gidecek dedim anlamadılar ne yapmalıyım ve sigortam askeri tutardan yatıyor yardım lütfen e postamdan cevabını yazarsanız minnattar olurum teşekürler şimdiden/okramazanok1973@gmail.com

 74. İş yeri beni üzcretsize ayırdı fakat yinede çalıtırıyorlar imza çizelgesi de imza atmıyoruz kçö yazıyor diye atırmıyorla bu bir suç sayılırım artı sigortam yatmıyor ne yapacak bilmiyorum lütfen yardımcı olun

  • Merhaba,
   Nisan ayı itibariyle kçö den faydalandik bu zaman kadar da 30 gunluk ücret yansıtılıyordu son 2 ay daha uzatildiktan sonra e-devletten kontrol ettiğimde 10 ve 11. Ay 14 günlük ödeneceği görünüyor şirket bize ek bir para ödemiyor neden 14 gün görünüyor olabilir?

 75. Mrb.biz agustos itibariyle ise basladik.fakat bize ayda 10 gun caliscagimiz soylendi.kisa odenek aliyirdum.simdi bize soylenen 10 gunu isyeri verecek kalan 20 gun kisa odenekten faydalancagimiz soylendi.ben kisa odenek 1830 aliyordum onceki aylarda.bu hesaba gore simdi ne kadar almam gerekiyor

 76. iyi akşamlar kurumsal firmada 3 yıldır çalışmaktayım firmam bnden habersiz ücretsiz izne tabi tutmuş haberim yok iki aydır sigortamı yatırmamıs bide üstüne devletten destek aldığı gibi kçöden yaralıanıyo Bnıde calıstıryo sordum neden yatmıyo dedi 6 ay ertelenmiş durumlar düzeldi mi yatcakmıs böyle birşey varmı doğrumu ben Napıcam sımdık beni bilgilendirin rica edıyorum

 77. Merhaba ben pandemi doneminden sonra 2.ay olacak tam olarak calisiyorum ve tam maas aliyorum ancak bana bu donemde bile tam calisirken odeme cikiyor ve odeme yapiliyor kco e devlettten kontrolunu yaptigimda fazla odenek degil de normal olarak gosteriyor fazla odenek olarak gorunen 2 odeme var 61 tl benim sorum su tam ay calisiyor olmama ragmen ve her ay calistigim bilgi merkeze bildirildigi halde bana neden odeme yapiliyor ve yapilan odeme fazla odeme statusunde degil normal odeme olarak gozukuyor bu odemeleri daha sonra bendeb geri isterlermi bu durumla karsilasan varmi tesekkurler ..

 78. Merhaba iyi günler Benim çalışmış olduğum şirket kısa çalışma ödeneğinden yararlandı ve biz maaşlarımızın bir kısmını İŞKUR üzerinden aldık, çalışma saati olarak ise Tamay full hiçbir eksik olmadan çalıştık ancak primlerim 18 gün eksik yattı eksik yatan günlerimiz daha sonra tamamlanacak mı ve ben işsiz kaldığında kısa çalışma ödeneğinden aldığım para işsizlik fonunda mı kesilecek cevaplarsanız sevinirim şirketimin yaptığı suç mu teşkil ediyor.

 79. Bu süreçte devletten maaş aldığımızda 15 gün izinlimi olmamız gerek

 80. Mart ayından itibaren kısa çalışma ödeneği alıyorum. Çalışmış olduğum firma 4 ay boyunca uzun vade SGK prim ödemesi yapmadı ama bu 4 aylık sürede homofis olarak çalışmalarımıza devam ettik bununla ilgili mailler vardır. Bu konuda ne yapabiliriz

 81. Merhaba ,pandemi süresince önümüzdeki şubat sonuna kadar toplamda 7 aydir firma ben ve diger departmanlardan 2 kisi üzerinden kisa ödenekten faydalaniyor.Benim bölümümde 1 kisi daha olmasina rağmen !Sürekli ben izne gönderiliyorum ve bu durumdan çok rahatsizim.Yasal olarak burada itiraz etme şansimiz yok mu ? Neden işverenler denetlenmyor firma da diger arkadaşlar çalisiyorken burada bir haksizlik söz konusu degil midir?

 82. Merhaba iyi günler Benim çalışmış olduğum hukuk ofisi kısa çalışma ödeneğinden yararlandı ve ben maaşlarımı bir kısmını İŞKUR üzerinden aldım, çalışma saati olarak ise aynı şeklilde eksik olmadan çalıştık ancak primlerim nasıl yattı hiç bilmiyorum bunu nasıl öğrenebilirim eksik yatan günlerimiz daha sonra tamamlanacak mı ve ben işsiz kaldığımda kısa çalışma ödeneğinden aldığım para işsizlik fonunda mı kesilecek cevaplamanızı çok istiyorum.Aslında hukuk ofisi bunu yaparsa diğerleri neler yapar.konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

 83. İş veren tam zamanlı olarak işçiyi çalıştırıp, kçö ye 20 gün olarak bildiriyorsa bunun hukuki boyutu nedir..Bilgi verebilir misiniz?.

 84. Merhaba ben kçö den ödeme alıyordum sonra işveren beni tam zamanlı tekrar çalıştırmaya başladı günde 8 saat kçö iptal ettik dediler ama ben hala e devlette görüyorum kçö yatar mı

 85. Asgari ücretli yim Mayıs ayı işyerinde 20 gün çalışmam var 1697tl kısa çalışma alıyorum 20*94=1883tl bulmuşlar bunuda 1883-1697=125tl hesapmislar yani 20 günlük çalışmanın KÇÖ den cikaririz kalan neyse onu öderiz diyorlar bana 125 TL ödeme yaptı işveren 20gunluk çalışmaya bu hesap doğrumu dur bilen varsa cevaplar ise sevinirim kusuratalari yazmadım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir