Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret Desteğinden Yersiz Yararlanma Durumunda İade İşlemleri
Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret Desteğinden Yersiz Yararlanma Durumunda İade İşlemleri

Kısa Çalışma ve Nakdi Ücret Desteğinden Yersiz Yararlanma Durumunda İade İşlemleri

Bilindiği üzere Covid-19 kapsamında birçok ekonomik destek paketi yürürlüğe girmişti. Yürürlüğe giren desteklerin en başında kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin desteği yer aldı. Öyle ki kısa çalışma ödeneğine 3 milyondan fazla başvuru yapıldı. Başvuru sayısı bu kadar çok olması, birçok hataya da davetiye çıkarıyor. Peki kısa çalışma ve nakdi ücret desteğinden yersiz yararlanma durumunda iade işlemleri olabilir mi, olursa süreç nasıl işleyecek?

İşçinin kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret gibi desteklerden yararlanabilmesi için kimi şartları taşıyor olması gerekiyor. İşverenler, işçilerinin destekten yararlanması için İŞKUR’a başvuruda bulunuyor. İŞKUR tarafından onaylanan başvuru sonrasında ise, işçi destekten faydalanabiliyor. Özellikle kısa çalışma ödeneği için, işçinin çalıştığı süre büyük önem taşıyor. Destek sürecinde işçinin çalıştığı sürede bir değişiklik olması halinde işverenin bu durumu, İŞKUR’a bildirmesi gerekiyor. Aksi halde, onaylanan başvuru için fazla ödeme doğmuş oluyor.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yersiz Yararlanma Durumunda Yapılması Gerekenler

İşveren tarafından İŞKUR’a iletilen çalışma saatlerinin değişmesi ya da kısa çalışmaya başvurulan personelin rapor alması durumunda, işveren yaptığı başvuruyu güncellemekle yükümlü. Güncelleme yapılmaması ya da kısa çalışma ödeneği ödendikten sonra güncelleme işleminin onaylanması durumunda, işçiye fazla ücret ödenmiş ve yersiz yararlanma gerçekleşmiş oluyor.

İşverenin, dilekçe ile fazla ödemenin yapıldığı aya ait bir oran Excel tablosu hazırlayıp, iş yerinin bağlı bulunduğu İŞKUR kısa çalışma ödeneği yetkilisi ile paylaşması gerekiyor. Yetkili, bu oran Excel’ini sisteme yükleyerek, fazla ödeme yapılan satırları iş yerine iletiyor. Yetkili tarafından gönderilen raporda yer alan fazla miktar yine İŞKUR’un paylaştığı PTT hesap numarasına iade ediliyor.

Nakdi Ücret Desteğinden Yersiz Yararlanma Durumunda Yapılması Gerekenler

Ücretsiz izne çıkartılan personellerin nakdi ücret desteğinden yararlanabilmesi için, işverenlerin takip eden ayın sonuna kadar SGK’ya bildirim yapması gerekiyor. Ancak hatalı bildirilen gün sayıları, daha sonra başvuru ekranlarından düzeltilebiliyor. Ödeme gerçekleştikten sonra yapılan hatalı bildirimin iadesi için öncelikle ilgili ay üzerinde, gün sayısını güncellemek gerekiyor. Güncelleme işlemi ile birlikte SGK’ya durumu açıklayan bir dilekçe ile iade işleminin yapılacağının bilgisinin verilmesi gerekecek. İşveren, SGK’nın başvuruya istinaden paylaşacağı banka hesap bilgisine, fazla yatırılan tutarı iade etmekle yükümlü.

 

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

22 yorum

 1. Nakdi Ücret Desteği İŞKUR tarafından Ödenen bir Ödenek. Bu işlemin hızlı bir şekilde yapılabilmesi için normalde işverenlerin işçileri adına talepleri İŞKUR E-Şube üzerinden yapmaları gerekirdi. Tüm işverenlerin İŞKUR E-Şube şifresi yoktu, ayrıca şifreleri olsa bile bu talebi girebilecekleri bir ekranda yoktu. KÇÖ başvurularını bile e-şubeden alamadı İŞKUR. Bu nedenle Çalışma Bakanlığı Yazılım altyapısı ve personeli İŞKUR’a göre daha iyi durumda olan SGK’dan bu işlemin girişi için bir ekran yapmasını istedi. SGK’nın Nakdi Ücret Desteği için tek işlevi var. Kayıtları İŞKUR a iletmek. Ödemeyi yapan kurum ve yersiz ödemeyi Tahsil eden kurum İŞKUR’dur. Nakdi Ücret Desteği için yersiz ödeme varsa, İşveren Bağlı olduğu İŞKUR Hizmet Merkezi ile görüşmeli, ödemeyi onların vereceği hesaba yatırmalı ve açıklamaya onların söylediği şeyleri yazmalı. SGK Müdürlüklerinde Nakdi Ücret Desteği ile ilgili memurlara tanımlanan bir ekran yoktur. Yani dilekçe vermeniz gerekiyorsa İŞKUR ile görüşülmesi.

 2. Ben 5 ay izne ciktim pandemi nedeniyle ve ben iskurdan 5 ay boyunca para aldim. Daha sonra eylul ayinda is basi yaptim ekim ayinin ortasina kadar calistim. Bu sirada hem sigortam yatiyodu hemde is yerinden kendi maaasimi aliyodum. Daha sonra ekim ayinin ortasinda kendi istegimle isten ayrildim. 20 gun sonra ya yakin bana iskurdan nakdi destek ucreti yatti. Meger is yeri iskura cikisimi gostermemis sigortam kesilince direk para yatirilmis. Simdi bu yatan parayi is yeri benden istiyor parayi onlarin yatirmasi gerekiyomus iade yapmasi gerekiyomus benimmi yapmam gerekiyo yoksa onlarin mi? Acil yardim

  • Onlara iskurdan gelen yazıyı sizinle paylaşmalarını isteyin önce bir teyit etmiş olun kurumun gerçekten böyle bir talebi var mı sonra da o yazıyla birlikte iskurdan bir uzman böyle bir talep varsa bu konuda ödeme ile ilgili sorumlu sizmisiniz şirket mi bunu netleştirin derim. Saygılarımla

   • Eşimde 4 ay fazla aldı biz e devletten girdiğimizde fazla yazıyor öyle anladık falzdan yattığını bunun geri iadesi peki yapılandırma oluyor mı taksitle ödeme gibi ya da komple mi hepsini geri istiyorlar çünki Mebla büyük geri ödemesi sıkıntı yaratır bizim için şimdiden teşekkürler

    • Merhaba nakdi ücret alırken geçtiğimiz mart ayı ödemem yatmadı.Bunun üzerine işyerinin muhasebecisini aradım paramın yatmadığını ve ne olduğunu sordum muhasebeci nakti ücret parasını kestirdiklerini söyledi ama benim sigorta dökümüne baktığımda hala pandemi olarak yatırıldığını görüyorum iş verenin bu ödeneği kestirebilmesi yada iptal ettirmesi mümkünmüdür.hadi diyelimki mümkün sigortamı yatırıp beni izinden geriye çağırması gerekmezmi bununla alakalı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

     • Gökhan Güney

      Eğer işveren pandemi nedeniyle ücretsiz izin kullandırmıyorsa, normal ücretsiz izin için sizin onayınız olmalıdır. Eğer ücretsiz izini onaylamıyorsanız ücretinizi tam olarak ödemek zorunda. Haklısınız, eğer pandemi ücretsiz izni olarak onaylamamışsa sizi işe çağırmalı ve sigorta bildiriminizi normal olarak yapmalıdır.

  • Gökhan Güney

   İadeyi işveren yapacağından, size İşkur tarafından fazla yatırılan Nakdi Ücret Desteği tutarını makbuz karşılığında işverene ödemeniz gerekiyor. İade işlemini şahıslar yapamıyor.

 3. Bence iş verenden alınması gerekiyor onun hatası.işkur iş verenden para talep etmestir oda siden parayı istiyor.sonucu bende merak ettim

  • İşveren tarafından işkura iade edilir öncelikle daha sonra işyeri size rücu edebilir icra kanalıyla sonuçta parayı alan sizsiniz.

 4. Selamaleyküm çalıştığım işyerinin yanlış bildirim yapması ile 141 TL Mayıs 564 TL Haziran işkur fazla ödeme yapmış Eylül ayı itibariyle kısa çalışma programı ndan çıkarılıp normal çalışma ya başladım işveren 634 TL Eylül 352 TL Kasım maaşı mdan kesinti yaptı işveren parayı Kendi değil işkur un kestiğini söylüyor nasıl bir yol izlemeliyim

  • Merhaba kisaçalişma ödeneği aldım ama şimdi geri istiyorum diyor sebebi. Vergi mükellefi olmammiş buna itiraz hakkım varmı ne yapmalıyım

 5. Calıştığım kurum nakdı üçret destegi alıyor ve beni tam gun calıştıryor.sgk yatırmıyor bu durumda ne yapmalıyım?şikâyet edersem haklı olurmuyum?

  • Gökhan Güney

   Konu incelenir ve iddianız kanıtlanırsa haklı olursunuz. Ancak bunun için haklılığınızı kanıtlayacak belgeleri başvurunuza eklemenizde fayda var.

 6. 30.06.2020 de işten çıkarıldım o günden beri bana akdi ücret desteği yatıyor işkur u aradım biz şuan bişey yapamayız dedi ben paraya hiç dokunmadım beni işten çıkaran firma hala beni işçisi olarak gösteriyormuş ama ben 6 aydır sigortalı çalışıyorum yardımcı olurmusunuz

 7. Merhaba ben pandemiden dolayı işten çıkarıldım devletten nakdi ücret desteği aldım ve işe başladım iş veren çalıştığımız halde devletten bizim adımıza para alıyor ve onu maasimiza sayıyor bu durumda sigortam yatiyir ama gün sayım artmıyor bu durumda ne yapmam lazim

 8. Ben dokuz ay işsizlik ödeneği aldım bunun iadesini yaparken bir anda mı hepsi yatırılıyor yoksa kendimize göre bir taksit belirleyip öyle mi yatıracağız acaba . Ben kendi iş yerimizden sigortayı kapatıp işsizlik ödeneğine başvurmuştum ve içim rahat etmediği için geri şade yapacağım

 9. Merhaba nakdi ücret alırken geçtiğimiz mart ayı ödemem yatmadı.Bunun üzerine işyerinin muhasebecisini aradım paramın yatmadığını ve ne olduğunu sordum muhasebeci nakti ücret parasını kestirdiklerini söyledi ama benim sigorta dökümüne baktığımda hala pandemi olarak yatırıldığını görüyorum iş verenin bu ödeneği kestirebilmesi yada iptal ettirmesi mümkünmüdür.hadi diyelimki mümkün sigortamı yatırıp beni izinden geriye çağırması gerekmezmi bununla alakalı bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler..

 10. Merhaba ben 2017 işsizlik ödeneği aldım 7 ay boyunca fakat SGK birkaç gün önce bana bir mesaj attı işkur sayfasinda ödem kısmında fazla yazıyordu işkurubaradim i para eksik günün olduğundan iade etmemi istiyorlar bu inlarin hatası ne yapabilirim nasıl bir yol izleyebilirim bilgi verirseniz memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

  • Merhabalar. Bir kaç ay KÇÖ aldım. Haziran ayının başında sirketimiz Iskura KÇÖ ‘den faydalanmak istemiyoruz diye dilekçe verdi. Dilekçe vermemize rağmen bize 3 ay daha ödeme yattı. İadesi için İskuru aradığımızda ise tebligat bekleyin dediler. Halen bekliyoruz. Bu fazla paralar bizden faiziyle mi istenecek ? Biz nasıl öderiz bu kadar parayı yapılandırma, taksitlendirme olur mu acaba?

 11. Bir yıla yakındır işveren tarafından kısa çalışma ödeneği alıyorum. Kısa çalışma ödeneği aldığım halde işyerinde de çalışıyorum maaşımın bi miktarı işkur tarafından ödenirken kalan kısmını iki ayrı şekilde elden ve bankadan alıyorum bi süre önce farkettim bu süreçte aylık sadece 5 gün sigortalı gözüküyorum. Kısacası kısa çalışma ödeneğinden faydalanıp şirkette faal bi şekilde çalışıyorum bu durumda kaybıma karşılık ne yapmam gerekiyor.

 12. Deprem dolayısıyla kısa çalışma ödeneği alıyorum. İş yeri aktif olarak çalışıyor. Fakat gitmek istemiyorum. İstifa edersem nakdi ücret desteği kesilir mi ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir