2023 İlk Dönem Kıdem Tazminatı Tavanı
2023 İlk Dönem Kıdem Tazminatı Tavanı

2023 İlk Dönem Kıdem Tazminatı Tavanı

4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olarak çalışan işçinin, İş akdinin sonlandırılması halinde çıkış nedenine bağlı olarak hak ettiği en önemli ödemelerden biri kıdem tazminatıdır. İşçinin kıdem tazminatı alabilmesi için belirli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan bazıları aynı işverene bağlı en az 1 yıl çalışmış olması ve iş akdinin kıdem tazminatına imkân verir biçimde sona ermesidir.

Kıdem tazminatı hak eden kişinin tazminat hesaplaması, almış olduğu son brüt ücret ve sürekli ödenen ek menfaatler dahil edilerek giydirilmiş ücret üzerinden yapılmaktadır. Giydirilmiş ücretin kıdem tazminatı tavanından büyük olduğu hesaplamalarda ise kıdeme esas ücret olarak kıdem tazminatı tavanı dikkate alınmalıdır. Kıdem tazminat tavanı her yıl yeniden belirlenmektedir. Bu nedenle, kişinin işten ayrılış dönemindeki kıdem tazminat tavanı baz alınmalıdır.

Kıdeme Esas Ücret Tavanı Ne Oldu?

2022 yılı enflasyon oranının açıklanması ve memur katsayılarının belirlenmesi ile, kıdem tazminatı tavan tutarı 17.904,62 TL olarak açıklanmıştı.

Açıklanan tavan tutarı memur maaşı zammına gelen ek zamdan önce belirlenmiş olup, memur maaş zam oranının TBMM’de Kanunlaşması sonrasında kıdem tazminatı tavan tutarında da güncelleme yapıldı.

Memur maaş zam oranının %30’a arttırılmasının TBMM’de Kanunlaşması sonrasında kıdem tazminatı tavan tutarı 01 Ocak 2023- 30 Haziran 2023 tarihlerinde geçerli olacak şekilde 19.982,83 ₺ olarak güncellendi.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir