Asgari Ücret Desteği Genelgesi Yayımlandı
Asgari Ücret Desteği Genelgesi Yayımlandı

Asgari Ücret Desteği Genelgesi Yayımlandı

Asgari ücret 2018 yılında da devam edecek mi tartışmaları son buldu. Asgari ücret desteği ile ilgili yasal düzenlemeler tamamlandı. 

Geçtiğimiz yıllarda asgari ücrete yapılan yüksek orandaki zamlarla, işverenler büyük bir yükün altına girmişti. Bu yükü hafifletmek adına çalışmalara başlayan devlet, asgari ücret desteği uygulamasını başlatarak, ücreti belli bir tutara kalan olan çalışanlar için işverenlere prim günü üzerinden destek sağlamıştı.  Uygulama sonraki yıllarda da devam etmişti.

Asgari Ücret Desteği Nasıl Uygulanacak?

Asgari ücret desteği uygulaması Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olacak, Mayıs ayı prim ödemelerinden mahsup edilecek.

2018 yılı Ocak ila Eylül ayları/dönemleri için sağlanacak olan destek tutarına esas gün sayısının tespitinde dikkate alınacak prime esas kazanç tutarı 110 TL’den 120 TL’ye çıkartılmış olup, toplu iş sözleşmesi uygulanan özel sektör işverenleri için ise 164,70 TL’den 180 TL olmuştur. Desteğe esas günlük tutar ise 3,33 TL olarak belirlenmiştir.

2018 yılının Ocak, Şubat, Mart, Nisan ayları/dönemleri için hak edilen ancak mahsup işlemi yapılmayan asgari ücret destek tutarı 2018/Mayıs ayından/döneminden doğan sigorta prim borçlarına tek seferde mahsup edilecek ancak mahsup işlemi sonrası artan destek tutarı olması halinde, kalan tutar sonraki ayların prim borçlarına mahsup edilecektir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı “Asgari Ücret Desteği” konulu 2018/20 sayılı Genelge aslı için tıklayınız.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir