Bölgesel Teşvik Devam Edecek
Bölgesel Teşvik Devam Edecek

Bölgesel Teşvik Devam Edecek

Bölgesel Teşvik, tüm bölgelerde yatırımların eşit oranda dağılmasını sağlamak ve en az tercih edilen bölgelere yapılacak yatırımları arttırmak amacıyla uygulanmaktadır. 25.5.2013 tarihli ve 28661 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6486 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’la 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 81’inci Maddesine eklenen fıkra ile, 01.01.2013 tarihinden geçerli olmak üzere uygulamaya konmuştur.

Bölgesel Teşvikten Nasıl Yararlanırım?

Bölgesel teşvikten yararlanmanın başlıca şartları;

  • işyerlerinin belirlenen bölgelerde olması,
  • işyerinin yatırımlarında devlet teşviki olmaması,
  • Kamu ve Devlet ihalesi ile çalışmaması,
  • emekli personel olmamasıdır.

Bölgesel teşvik kapsamına alınmış bölgelerde işyeri olan işverenler, hemen hemen her teşvikte olduğu gibi devletten ihale ile iş alarak çalıştırdıkları işçileri için bu teşvikten yararlanamayacaklar. Emekli olan falan çalışma hayatına devam eden sigortalılar ,için de bu teşvikten yararlanılamayacaktır.

Belirlenen bölgelerde faaliyet gösteren işyerlerine %5 puanlık prim indirime ek olarak asgari ücret üzerinden hesaplanmak üzere işveren primine %6 puanlık indirim uygulanmaktadır.

Kanun numarası 46486 olan iller

Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Bartın, Çorum, Düzce, Elazığ, Erzincan, Hatay, Karaman, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Nevşehir, Rize, Sivas, Trabzon, Uşak.

Kanun numarası 56486 olan iller

Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Çankırı, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Kahramanmaraş, Kilis, Niğde, Ordu, Osmaniye, Sinop, Tokat, Tunceli, Yozgat.

Kanun numarası 66486 olan iller ve ilçeler,

Ağrı, Ardahan, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Kars, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Van illeri ile Bozcaada ve Gökçeada ilçeleridir.

Bölgesel Teşvik Süresi Uzatıldı

Teşvik süreleri Bakanlık Kurulu kararı ile ilave işyerinin dahil olduğu listeye göre 4 yıl, 5 yıl ve 6 yıl olarak belirlenmişti. 10.02.2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2018/11190 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla ekli (I) ve (II) sayılı listede yer alan illerde teşvik süresi 1 yıl uzatılarak, teşvik süresinin son uygulama tarihi 31.12.2018 olarak değiştirilmiştir.

8/1/2018 Tarihli ve 2018/11190 Sayılı Kararnamenin Eki metni için tıklayınız.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Bölgesel Teşvikten Yararlanma Süresi Uzatıldı

Bölgesel Teşvikten Yararlanma Süresi Uzatıldı

6 puanlık ilave teşvikle ilgili beklenen haber geldi. Teşvikten yararlanma süresi 2021 yıl sonuna kadar uzatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir