Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Ertelendi

Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Ertelendi

Muhtasar beyanname ve aylık prim hizmet bildirgesinin birleşimine geçiş için belirlenen tarih 1 Temmuz’du. Yeni uygulamanın alt yapı sorunlarının devam etmesi, pilot illerde yaşanan aksaklıklar sisteme geçişi engelledi. Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi ertelendi.

Muhtasar Beyanname ve Aylık Prim Hizmet Bildirgesi

Vergi kanunlarına göre verilmesi gereken muhtasar beyanname ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu uyarınca verilmesi gereken aylık prim ve hizmet belgesinin birleştirilerek, kesilen vergilerin matrahlarıyla birlikte, sigortalının sigorta primleri ve kazançları toplamı ile prim ödeme gün sayıların bildirilmesine mahsustur.

Geçtiğimiz yıl gündeme gelen, ücretlilerin gelir vergisi bildirimleri ile SGK primlerinin bildirimlerinin tek seferde tek yerden verilmesi sürecine geçiş ekim ayına ertelendi.

Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos bildirgeleri yine mevcutta olduğu gibi eski düzende verilecek. SGK e-bildirge ekranları üzerinden verilecek. Muhtasar bildirimleri de yine muhtasar beyanname ekranından verilmeye devam edecek. Ekim ayındaki geçişle birlikte e-bildirge ekranları kullanım dışı olacak. SGK prim bildirimleri muhtasar beyanname verilen ekranlar üzerinden yapılacak.

Yeni Beyannameler Nasıl Verilecek?

1 Ekim 2018 tarihi itibariyle verilecek prim ve vergi bildirgeleri muhtasar beyanname ekranına geçecek. Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi adı ile e-beyanname sistemine şifre ile giriş yapılarak MuhSGK alanında bildirimler yapılacak.

beyanname

Birleşmenin Amacı

Vergi ve SGK prim bildirimlerinin aynı ekrandan verilmesi ile kayıt dışı ekonomide önemli ölçüde azalma olması beklenmektedir. İki ayrı kurum da birbirlerini denetleyebilecek. Bu da denetimlerde süreyi daha etkin kullanmaya sebep olacak.

Genelge

“Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No:4)” için tıklayınız.

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Şirket Tarafından Verilen Ayni Yardımlar Nelerdir?

Şirket Tarafından Verilen Ayni Yardımlar Nelerdir?

Şirket Tarafından Verilen Ayni Yardımlar Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir