SGK Teşviklerinden Yersiz Yararlanma
SGK Teşviklerinden Yersiz Yararlanma

SGK Teşviklerinden Yersiz Yararlanma

İstihdamın artırılması ve işverenlerin yükünün hafifletilmesi amacıyla birçok teşvik uygulaması var. Teşviklerden yararlanarak maliyetini azaltan işverenler olmasının yanı sıra yanlış uygulamalar sonucunda, teşviklerden yersiz yararlanarak teşvik kaybı ve gecikme cezasına katlanmak zorunda kalan işverenler de bulunuyor. Peki 2020 yılında SGK teşviklerinden yersiz yararlanma işverenler için hangi açıdan farklı olacak?

Teşviklerden yararlanmak için birtakım kriterler isteniyor. SGK’nın online ekranında sorgulama yapıldığında, sistemin onay vermesi ve onay verilen süre kadar teşvikten yararlanılması gerekiyor. Bir diğer kriteri ise; iş yerindeki çalışan sayısının, çalışanın SGK ortalamasına uygun olup olmadığının kontrol edilmesi oluşturuyor.

Teşvikten Yersiz Yararlanma Nasıl Oluyor?

SGK hatalı işlem yapılmasını büyük oranla sistemden anlık olarak engelliyor. Fakat dikkat edilmesi ve yorumlanması gereken bazı önemli detaylar var.

6111 Genç ve Kadın İstihdamı Teşviki, 6645 İşbaşı Eğitim Teşviki, 17103 ve 27103 İlave İstihdam Teşvikinde kontrol edilmesi gereken ortak koşul cari dönemde iş yeri çalışan ortalaması ile SGK ortalamasının kontrol edilmesi bu detayları oluşturuyor.

6111 Genç ve Kadın İstihdamı Teşvikinde, çalışanın önceki iş yerinde Özel Sigorta Sandığında sigortalı olarak çalışması durumunda sistem çalışanın son 6 ay APHB’de olmaması nedeniyle sistem teşvik onayı veriyor. Ancak son 6 ay çalışması olması nedeniyle 6111 koşulunun yerine gelmemesi durumunda bu çalışanlar için 6111 teşvikinden yararlanılmaması gerekiyor. Hatalı teşvik işlemi yapmamak için işverenin, çalışanın önceki çalışması hakkında bilgi sahibi olması gerekiyor.

2020 Yılında Neden Daha Fazla Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

2020 yılına kadar teşvikten yersiz yaralanma olması durumunda cari dönemde sadece ilgili kanun numarasından yararlanılamıyordu. Sistem diğer tüm kanun numaralarının onaylanmasına izin veriyordu.

27 Aralık 2019 tarihli 41481264-207.02-E.20662475 Sayılı SGK Genel Yazısında belirtildiği üzere; 2020 itibariyle teşvikten yersiz yararlanma olması durumunda düzeltme yapılmadığı sürece cari dönemde diğer teşviklerden de yararlanılması mümkün olamayacak. Ayrıca sistem, yersiz yararlanma varsa düzeltilme yapılmadan geriye dönük teşvik düzeltmesine de izin vermeyecek.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Ücret Hesap Pusulası ve Bordroda Dijital Kayıtların Geçerliliği

Ücret Hesap Pusulası ve Bordroda Dijital Kayıtların Geçerliliği

Ücret hesap pusulası ile ücret bordrosu arasındaki fark nedir?

2 yorum

  1. Sigorta teşvik primlerinden nasıl yararlanabilirim annem 85 yaşında evde ona yardımcı olması için birini istiyorum teşvikten nasıl yararlanabilirim çalışan kişiye nekadar aylık ödemem gerekir bilgilendirirseniz seviniri tesekkurler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir