2023 Yol ve Yemek Yardımı Gelir Vergisi İstisnaları
2023 Yol ve Yemek Yardımı Gelir Vergisi İstisnaları

2023 Yol ve Yemek Yardımı Gelir Vergisi İstisnaları

İşverenler tarafından çalışanlara sağlanan yemek ve yol yardımlarının her yıl belirlenen tutarlarda bordroda vergi istisnası uygulanmaktadır.

Yemek yardımlarında yeni yapılan düzenleme ile nakit veya kart ile sağlanması fark etmeksizin günlük istisna tutarı 110 ₺ olarak duyurulmuştur. Yemekhane aracılığıyla yemek yardımının yapılması halinde ise bu yardım bordroya konulmadan muhasebede giderleştirilmelidir.

Yol yardımlarında ise nakit yol parasının herhangi bir istisnası bulunmazken, yardımın yol kartına bakiye yatırılması şeklinde yapılması halinde günlük 56 ₺’lik istisna uygulanabilmektedir. Bu yardımın servis şeklinde sağlanması durumunda da bordroya konulmadan muhasebede giderleştirilmelidir.

2023 yılı gelir vergisi istisna tutarları aşağıdaki şekilde güncellenmiştir.

2023 Yol ve Yemek Yardımı Gelir Vergisi İstisnaları
İstisnaÖdemeTutar (Günlük)
Gelir Vergisi İstisnasıYemek Yardımı110 ₺
Yol Kartı56 ₺

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

2023 Basın İş Kanunu İdari Para Cezaları

2023 Basın İş Kanunu İdari Para Cezaları

2023 yılı Basın İş Kanunu İdari Para Cezaları belli oldu.

6 yorum

  1. Merhaba mesai ödemelerim hepsi bankaya yatıyor haliyle brutum yüksek çıkıyor bu durum tazminata yansirmi tazminatı hangi brutten alırız

    • Mesai Yansımaz. Brüt ücret ve yan haklarınızın (yol,yemek, sağlık sigortası) eklenmesinin brütüyle tazminatınız giydirilmiş brütten yatar.

  2. merhabalar yemek ücretini nakit almak istiyoruz fakat işveren sgk tarafında 78.90 kuruş olarak vergi istisnası var diyor diğer yerlerde 110 tl olrak geçiyor nakşt verdiği zaman 78,90 tl üzerinden mi vericekler 110 tl olursa gelir vergisi çıkar diyorlar

    • 78,90 TL SGK tarafında prime esas kazanca dahil edilmeyip, sgk primi kesilmeyecek olan tutar. 110 TL ise Vergi matrahına eklenmeyecek ve gelir vergisi kesilmeyecek tutar. Yani 110 olarak ödeme yapılan bir işletme gelir vergisinden istisna olacak, sadece bunun 78.9 lık kısmı SGK matrahından istisna edilecek.

  3. Merhabalar. Yol paraları da nakit olarak verilebilecekmiş artık, bu bilgi doğru mu? Teşekkür ederim.

  4. Merhabalar. İşyerimden yemek parasını maaşa ek, bürüt olarak almaktayım. işveren bu yıl istenmesi halinde yemek parasını Multinet kart aracılığı ile yapabileceğini ve avantajlı olacağımızı söyledi . fakat yeni kanunda yemek parası nakit olsa dahi vergiden muaf diyor. Yemek kartı mı nakit yatması mı daha avantajlı. arada fark var mı. işverenin teklifi bana ekstra katkı sağlayacak mı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir