6111 Sayılı İşveren Teşviki Süresi Uzatıldı
6111 Sayılı İşveren Teşviki Süresi Uzatıldı

6111 Sayılı İşveren Teşviki Süresi Uzatıldı

İşverenlerin, sigortalı maliyetini düşürebilmeleri için uygulanan 4447 Sayılı Kanun’un Geçici 10. Maddesi kapsamında uygulanan 6111 kanun numaralı ilave istihdam teşvikinin uygulama süresi 31.12.2023 tarihine kadar uzatıldı.

Teşvik Detayları

4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun geçici 10. maddesinde düzenlenen bu teşvikten yararlanma süreleri sigortalı çalışanın cinsiyetine, sahip olduğu belgelere ve yaşa göre 6 ay ila 54 ay arasında değişmekle beraber sigorta primine esas kazancın %15,5’luk işveren payının tamamı işsizlik sigortası fonundan karşılanır.

Sigortalının; Türkiye İş Kurumu’na kayıtlı işsiz olması, işe giriş tarihi itibariyle 18 yaşından büyük olması ve işe alındığı tarihten önceki altı aylık dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmiş muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı olmaması ve fiilen çalışması gerekir.

İş yerinin; sigortalının, son 6 aylık muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde bildirilen ortalama sigortalı sayısına ilave olarak işe alınmış olması gerekir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Öne Çeker Mi?

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Öne Çeker Mi?

Doğum Borçlanması Emeklilik Yaşını Öne Çeker Mi?

2 yorum

  1. Merhabalar ben 2015 son ayında işten ayrılmak zorunda kaldım.çocuğum vardı diye.ve 7200 gün primim var ve daha sonrasında işsizlik sigortası başvurusu yapmadım fakat daha sonrasında çocuğumun sağlık problemleri nedeniyle hiçbişekilde başvuru yapmadım peki ben işsizlik sigortası alma hakkını kaybettim mi yoksa kanuni yollardan alabilir myim.

    • işsizlik kanununa göre bir aylık süre zarfında başvuru yapmanız gerekmekteydi. diyelim ki 6 aylık işsizilk hakkınız var bunu 5. ayda başvuru yaparsanız 1 ay sadece işsizlik alırsınız. başka bir işe girip 120 gün kesintisiz çalışmanız ve son 3 yılda en az 600 gün olması halinde tekrar hakkınız olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir