Çalışan Annelere 100 Euro Kreş Yardımı
Çalışan Annelere 100 Euro Kreş Yardımı

Çalışan Annelere 100 Euro Kreş Yardımı

Avrupa Birliği ve Devlet desteği ile ortaklaşa finanse edilen Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen mali destek projesi uygulanmaya başlandı. Çalışan annelere 100 Euro kreş yardımı yapılacak olan bu projenin adı ise; Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri.

Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri projesinin amacı; Kadınların iş gücüne katılımını artırmak ve çocukların okul öncesi eğitimlerinin destekleyip, kaliteli eğitim almalarını sağlamak.

Kurumsal Çocuk Projesi için belirlenen 7 pilot ilde toplam 10 bin 250 anneye mali destek sağlanacak.

Bu projenin uygulanacağı iller ve anne sayıları;

İstanbul3.250
Ankara1.500
İzmir1.500
Antalya1.500
Bursa1.250
Malatya750
Elazığ500

 

Mali Destekten Kimler Yararlanabilecek?

 • Başvuru ön kayıt tarihi itibarıyla 0-60 ay aralığında (60. ay dahil) küçük çocuğu olanlar,
 • Bir işverenin yanında SGK’lı olarak tam zamanlı olarak çalışıyor olunması,
 • İŞKUR’a kayıtlı iş arayan, işe geri dönmek isteyen anneler, (Yalnız kesin kayıt randevu gününden en geç 1 gün öncesinden işvereniniz tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna işe giriş bildiriminizin yapılmış olması gerekiyor. Fakat kesin kayıt tarihinde hala işsiz olmanız nedeni ile kesin kayıt yaptıramamanız durumunda ofisle iletişime geçilmesi, ilerleyen zamanlarda iş bulmanız halinde dilekçe vererek yeniden değerlendirme talep edebilirsiniz.)
 • Projenin uygulanacağı yukarıdaki illerden birinde ikamet edilmesi,
 • Annenin ve çocuğun aynı evde birlikte ikamet etmesi,
 • SGK’ya bildirilen son bir yıllık kazancın aylık ortalaması brüt asgari ücretin iki katını aşmaması gerekmektedir.(2019 yılı için 5.116,80 TL’yi aşmayan)
 • Proje uygulaması yapılan illerde çocuğun Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kreş veya anaokuluna düzenli olarak gönderilmesi gerekiyor.
 • İkili eğitim yapan okul öncesi eğitim ve bakım kurumlarına giden çocukların kalan süre için etüde v.b kurumlara devam etmeleri şartı aranıyor.

 

Mali Destek Miktarı Ne Kadar Olacak?

Destek için gerekli şartları tamamlayan Annelere aylık 100 Euro verilecek. Ayrıca bir defaya mahsus kırtasiye giderleri için 100 Euro ödenecek.

Destek ödemesi en fazla 24 aya kadar alınabilecek.

Çocuk ilkokula başladığına (72 aylık olunca) mali destek ödemesi kesilecek.

Mali Destekten Faydalanan Annelerin Yükümlülükleri Neler?

 • Mali Destekten faydalanılacak süre boyunca annenin SGK prim gününün aylık 30 gün üzerinden bildirilmesi gerekiyor.
 • Raporlu olunması durumunda (30 gün ve üzeri) 7 gün içinde yerel ofise bildirilmesi gerekiyor.
 • Çocuğun kreşe düzenli olarak devam etmesi gerekiyor.

Öte yandan suistimallere karşı kreşlere denetimler gerçekleşecek. Denetimlerde çocuğun üç kez mazeretsiz olarak kreşe devam etmediği tespit edilmesi halinde destek iptal edilecek. Bu nedenle çocuğun yapacağı devamsızlıklarda proje ofislerine bilgi vermek gerekiyor.

 • Destek tutarı anneye hangi banka ile yapılıyorsa o banka hesabını kullanılarak her ay kreş veya anaokulu hesabına Havale/ EFT yapılarak ödemesinin yapılması gerekiyor.
 • Annenin işten çıkarılmasında, sonrasında da iş arıyor olması ve çocuğun bu sürede kreşe devam etmesi halinde en fazla 3 ay faydalanılabilecek.

Mali Desteğe Başvurma Süreci Nasıldır?

Destekten yararlanabilmek için ilk önce e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Ön kayıt işlemleri sadece internet üzerinden yapılıyor. 15 Ekim itibariyle www.sgkkurumsalcocukbakimi.org adresindeki link üzerinden ön kayıt işlemler gerçekleştirilebilir. Ön kayıt esnasında kesin kayıt tarih ve saatini belirlenebilir. Mazeret olmaksızın belirlenen tarih ve saatte orada bulunmaması durumda kayıt hakkı kaybolacak.

 

Ayrıca bu içerik de ilginizi çekebilir.

Kreş Yardımları Sigorta Primine Tabi midir?

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Kreş Yardımı Nasıl Bordrolaştırılır?

Kreş Yardımı Nasıl Bordrolaştırılır?

Çalışanlarına kreş hizmeti sunan işverenler, vergi istisnalarından faydalanabiliyor mu? Hangi durumda kreş yardımını bordroya eklemek gerekiyor?

4 yorum

 1. Çocugum hergün kreşe gidiyor öğlen 12 30 akşam 5 fakat etüte gıtmek istemiyor ve ben kadın istıhdamından faydalanıyorum.bu bnm için sorun oluştururmu?

 2. Çocugum hergün kreşe gidiyor öğlen 12 30 akşam 5 fakat etüte gıtmek istemiyor ve ben kadın istıhdamından faydalanıyorum.bu bnm için sorun oluştururmu?etüte para yatırıyorum ama gıtmıyor.

 3. Diğer illerde neden uygulanmıyor anlamıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir