Çalışan Anneye 1.300 Lira Yardım
Çalışan Anneye 1.300 Lira Yardım

Çalışan Anneye 1.300 Lira Yardım

Çalışan anneye 1.300 Lira yardım nasıl olacak? İçinde bulunduğumuz konjonktür, artık her iki eşin de çalışmasını gerektiriyor. Bebeği olan anneler için çok zor bir durum olsa da, hayatın olağan akışı içerisinde bu durum son derece gerekli. Hal böyleyken, iş hayatından çocuğuna bakmak için uzaklaşmak zorunda kalan anneler için son zamanlarda Avrupa Birliğinin desteği ile ortaklaşa yürütülen projelere bir yenisi daha eklendi.

Avrupa Birliği ve Devlet Desteği ile finanse edilen SGK Stratejileri Geliştirme Başkanlığı tarafından yürütülen Projenin adı “Eğitimli Çocuk Bakıcılarının Teşviki Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi. Projenin başlıca amacı, çalışan anneleri iş hayatında tutmak. Destekleme projesi çocuk bakımı ve eğitimine ait tüm masrafları karşılamakla birlikte aylık 200 Avro (1.300 TL)’ya kadar destek sağlanıyor.

Şu an için İstanbul, Ankara ve İzmir illeri pilot bölge olarak seçildi.

Destekten iki farklı grup faydalanacak

 • Çocuk Bakımı Alanında (0-36 aylık çocuk ) MEB sertifikası almış kadınlar için  (Bakıcı Eğitim Teşviki)
 • MEB Sertifikasına sahip eğitimli çocuk bakıcılarını istihdam eden çalışan annelere (çalışan Anne Desteği)

Bu Destekten Kimler, Nasıl Faydalanacak?

Seçilen pilot bölgelerde ikamet eden 6 bin MEB sertifikalı çocuk bakıcısı için Eğitimli Çocuk Bakıcısı Desteğinden faydalanılabilecek.  Tek seferlik 100 Avro, sertifikasını ve eğitim masraflarını belgeleri ile birlikte ibraz eden bakıcılara ise tek seferlik 200 Avro ödeme yapılacak.

Yine pilot bölgelerde ikamet eden ve gerekli koşulları sağlayarak ilk başvuran 3 bin 700 anne de, Çalışan Anne Desteğinden yararlanacak. Bu proje ile sigortalı çalışan anne ve çocuğunun bakımı için sigortalı olarak bakıcı istihdam eden annelere aylık 200 Avro karşılığı 1.300 TL destek verilecek.

– Anne bekâr ya da çocuğun özel bakıma ihtiyacı varsa aylık 250 Avro ödeme yapılacaktır.

Bakıcı Eğitim Desteğinin Şartları

 • 5510 sayılı kanunun Ek 9’uncu maddesi kapsamında tam zamanlı çalışan olmak,
 • Çocuk Bakımı Alanında eğitimli olduğunu 0-36 ay çocuk bakım sürecini kapsayan MEB Sertifikası veren bir kursu başarıyla bitirmiş olmak veya çocuk bakımı ile ilgili lise ve üniversiteden mezun olmak, (Sertifikanın geçerliliği için, MEB Halk Eğitim Merkezlerinden ya da MEB onaylı sertifika veren belediyelere bağlı eğitim merkezlerinden alınması şartı aranacak.)
 • İŞKUR’a kayıt yaptırmak (e-devler şifreleri ile kayıt belgesi alınabiliyor.)
 • İkamet edilen ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğündeki yerel Proje Ofislerine sertifika ve İŞKUR kayıt belgelerinin teslim edilmesi gerekiyor.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Bakıcısı olunan çocuk ve anne ile aynı ilde yaşamak,
 • Anne ve baba ile birinci derece akrabalık bağının olmaması.(Aynı evde yaşanıyorsa üçüncü derece dâhil akrabalık bağının bulunmaması.) gerekiyor.

Ayrıca bakıcı, çocuğa kendi evinde bakabilecek.

Çalışan Anne Desteğinden Faydalanabilmek İçin Gerekli Şartlar

 • Ön kayıt başvuru tarihi itibarıyla 0-24 ay aralığında çocuğun olması,
 • Proje uygulama illerinden birinde ikamet edilmesi ( Ankara, İstanbul, İzmir),
 • Çocukla annenin aynı evde ikamet etmesi,
 • Bekâr annelerde ise, çocuğun velayetinin annede olması,
 • En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla, bir işverenin yanında sigortalı olarak tam zamanlı çalışması gerekiyor. (Banka sandıklarına bağlı çalışanlar, part-time çalışanlar ve destekten yararlanılan dönemde analık iznine ayrılanlar destekten yararlanamazlar.),
 • Eğitimli çocuk bakıcısının tam zamanlı ve sigortalı olarak çalıştırmak,
 • Bakıcı olarak çalışmamak,
 • Bakıcıya ödenen ücretin en az asgari ücret düzeyinde olması,

Bu destekten 32 ay boyunca yararlanılır ve her anne yalnızca bir çocuğu için faydalanabilir.

Ön Kayıtlar

E-devlet şifresi ile www.sgk.gov.tr üzerinden 13 Kasım 2019 tarihinden itibaren başladı. Ön kayıtlar sadece internet üzerinden yapılıyor. Kesin kayıt içinse, ön kayıt aşamasında bildirilen tarihte ve adreste olmak gerekiyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

3 yorum

 1. BU UYGULAMA HİÇ ÇALIŞMAYAN EVDEKI HIZMETÇI ANNELERE VERILMELIYDI. CUNKU ONLARIN TEK BAŞINA KAZANDIGI HIC BIR GELIRLELRI YOK. NASIL BIR TEZATLIKSA….

 2. NASIL BIR TEZATLIKSA, ÇALIŞMAYAN EVDE HIZMETCI GIBI HIÇ BİR GELIRI OLMAYAN ANNELERE DESTEK YAPILMALIYDI. ÇALIŞAN HANIMIN ZATEN ESİ ÇALISYOR. KENDISIDE GELIR SAHIBI.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir