Teşvikten Yersiz Yararlananlara Ceza
Teşvikten Yersiz Yararlananlara Ceza

Teşvikten Yersiz Yararlananlara Ceza

İstihdamı artırmak için devlet, işverenlere birçok teşvik veriyor. Bu teşvikler, işverenlerin yükünü hafifletip, işsizlik sayısında önemli düşüşler sağlıyor. İşe yeni başlayan işçilerin, aranan kriterleri taşıdığında SGK teşviklere onay veriyor. Ancak teşvikten yersiz yararlananlara ceza verildiğini unutmamak gerekiyor.

İş yerlerine yeni alınan personeller için SGK üzerinden teşvik sorgulamaları yapılıyor. Bu sorgulamalar sonucunda ise yeni alınan personeller için yürürlükte olan birtakım teşvikler bulunuyor. Bu teşviklerden biri de 7103 Teşviki. Peki teşvik onayı gerçekleştikten sonra nasıl bir yol izleniyor?

Süreç ilk olarak SGK sisteminden onaylanıyor. Daha sonrasında, işçinin ortalamasının SGK ortalamasına uygun olup olmadığına bakılıyor. Buradaki ortalamadan kasıt: iş yerinde çalışan sayısının ortalaması (Örnek olarak: İş yerinin ortalama çalışan sayısı 10, ancak o aydaki çalışan sayısı 12. Ortalamanın üzerindeki 2 kişi için teşvikten faydalanılabiliyor.). İşçinin ortalaması SGK kriterlerine uygunsa, işçi için teşvik resmen yürürlüğe giriyor. Yürürlüğe giren teşvik, belirli bir süre zarfını kapsıyor. Teşvikten yararlandırılacak işçiler için 7103 kapsamında ayrı bir tahakkuk veriliyor ve teşvikten yararlanılıyor.

Teşvik Onayı Verilmişken, Neden Ceza Çıkıyor?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, 7103 Teşvikinin de belirli bir süresi var. Bir iş yerinde teşvikten yararlanmış bir işçi, bu süreyi doldurmadan başka bir iş yerinde aynı teşvikten kalan süre kadar yararlanıyor. Eğer yeni iş yerinde bu teşvike baştan başlarsa, teşvikten yersiz yararlanılmış oluyor. SGK bu zamanı filtreleyemediği için bunun takibi işverenlerce yapılacak. SGK geriye dönük olarak bu işlemin kontrollerini gerçekleştirmeye başlıyor.

Bu durum için kısa bir örnek vermek gerekirse

1 Ocak 2019’da işe alınan bir personel için 12 aylık bir 7013 teşviki çıktığını varsayalım. İşçi 1 Ekim 2019’da iş yerinden ayrıldığında, bu işçi 7103 teşvikinden 10 ay faydalanmış oluyor. 1 Ekim 2019’da yeni bir işe girdiğinde, SGK ekranlarında aynı teşvikten yine 12 aylık onay alınabiliyor. Ancak bu işçinin yararlanabileceği maksimum 2 ayı bulunuyordu. SGK ekranlarında da herhangi bir uyarı olmadığı için teşvikten yersiz yararlanılıyor ve cezai işleme meydan veriliyordu.

Bu Cezalar Kimlere Gelmiyor?

Datassist‘in online İK yazılımı olan Dakika‘yı kullananlar, tüm teşvik süreçlerini Teşvik Robotu ile yönetiyorlar. Teşvik Robotu sayesinde, tüm teşvik süreçlerini kusursuz bir biçimde yürüttükleri için, bu tür cezalarla karşı karşıya kalmıyorlar.

Cezaların Ödeme Koşulları

SGK geriye dönük olarak 7103 Teşvikinden yersiz yararlananları tespit ediyor. Yersiz yararlananlar için cezalar, gecikme zamlarıyla kesiliyor. SGK cezayı tespit ettiği anda, işverenlere bir tebliğ gönderiyor. İşverenin eline ulaşan tebligatı takiben 5 iş günü içerisinde ceza, gecikme zammı olmadan ödenebilir.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

1 yorum

  1. Peki bunun kontrol edilebilirliği söz konusu değilken, SGK böyle bir ceza uygulaması başlatması çok saçma. İşe yeni başlamış birinin bi önceki çalıştığı işyerinin 17103 teşviki gösterip göstermediğini kontrol etmek mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir