Emeklilik İkramiyesinde 30 Yıl Sınırına Takılan Memurlara Müjde!
Emeklilik İkramiyesinde 30 Yıl Sınırına Takılan Memurlara Müjde!

Emeklilik İkramiyesinde 30 Yıl Sınırına Takılan Memurlara Müjde!

Emeklilik İkramiyesinde 30 Yıl Sınırına Takılan Memurlar uzun süredir konunun gündeme gelmesini beklemekteydi.  7 Ocak 2015 öncesi emekli olan memurların emekli ikramiyelerinin hesabında uygulanan 30 yıl sınırlamasını kaldıracak düzenleme yılbaşından önce acilen çıkartılması düşünülen torba yasa teklifi içine alındı. Böylece yukarıda belirtilen tarih öncesinde ve sonrasında emekli olanlar arasındaki eşitsizlik giderilmiş olacak, memurların 30 yıl üzerindeki fiili hizmet süreleri için hesaba katılmayıp eksik ödenen fark tutarlar yasanın yürürlüğe girmesini müteakip herhangi bir başvuruya gerek kalmadan ilgililerine ödenecek.

Emeklileri Sevindiren Haber

Bilindiği üzere, 5434 Sayılı Emekli Sandığı Kanunu’nun 89. Maddesi, 4. fıkrasındaki; “emekli ikramiyesinin hesabında 30 fiili hizmet yılından fazla sürelerin dikkate alınmayacağına” ilişkin hüküm eşitlik ilkesine aykırı bulunarak Anayasa Mahkemesince iptal edilmiş, iptal kararı tarihi itibariyle emekli olan memurların 30 yıl üzeri hizmetleri için de ikramiyeye hak kazanmalarına rağmen, SGK Anayasa Mahkemesi’nce verilen iptal kararlarının geriye yürümeyeceği prensibini gerekçe göstererek bu tarihten önce emekli olan memurlara geri ödeme yapmayı reddetmişti. Fakat konuyla ilgili bilahare memurlar lehine alınan İdare Mahkemesi ve Danıştay Kararları üzerine hükümetin hazırladığı yasa tasarısı ise Meclis’in tatile girmesi nedeniyle yasalaşamamıştı. Bu kez hükümet, yasa taslağının Meclis’ten geçmesinin zaman alacağı öngörüsüyle konu ile ilgili düzenlemeyi yıl sonundan önce kabul edilmesi beklenen torba yasa kapsamına aldı.

Nasıl Ödenecek?

  • İkramiye farkı, memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişecek.
  • Ödemeler emeklilik ikramiyesinin ödendiği yıllar üzerinden yapılacağından faiz ödenmeyecek.
  • Yararlanmak için herhangi bir başvuru gerekmeyecek, ikramiye farkları yasanın yürürlüğe girmesini müteakip halen emekli aylığı almaya devam edenlerin hesaplarına yatırılacak. Eğer hayatta değilse, geride kalan hak sahiplerine fark ödemesi yapılacak.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

2 yorum

  1. Son 3yuldır sigortfasız çalıştım,hiçbir sosyal güvencem yok ve şuanda çalışmıyorum,işkura da başvurdun ama hiçbir faydası yok,işsizlik maaşı nasıl alabilieim

  2. ben ramazan kabakcı işsizlik maasına baglanacaktım 05355604792

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir