Şubat Ayı KÇÖ Ödemeleri
Şubat Ayı KÇÖ Ödemeleri

Şubat Ayı KÇÖ Ödemeleri

Ülkemizde pandeminin etkilerini ekonomik anlamda azaltmak için işçi ve işverene sağlanan desteklerin başında kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği gelmişti. Kısa çalışma ödeneği rakamı 30 Nisan 2011 tarihli 27920 sayılı Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Hakkında Yönetmeliğin 7. maddesinin beşinci fıkrasına istinaden fiilen gerçekleşen kısa çalışma süresi üzerinden, yani takvim günü dikkate alınarak hesaplanıyor. İŞKUR Şubat ayının 28 çekmesi ve ay içinde yapılan kısa çalışma gün sayısı yani takvim günü dikkate alınarak ödemelerin yapılacak olması gerekçesi ile, çalışanlara 28 günlük ödeme programı oluşturdu. Ancak bu durum çalışan mağduriyeti oluşturacağından tartışmaları da beraberinde getirdi.

Şubat’ta Kaç Günlük Kısa Çalışma Ödeneği Alınacak?

Şubat ayının 28 çekmesi ve 28 günlük kısa çalışma ödemesi yapılması durumunda çalışan mağduriyeti oluşacağından, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşsizlik Sigortası Dairesi Başkanlığı‘nın 11 Şubat 2021 tarihli ve E-72808405-404-00007862852 sayılı “Kısa Çalışma Ödeneği ve Nakdi Ücret Desteği Uygulamaları” konulu bir yazı yayımlamış ve ilgili yazının 3. maddesi ile sosyal güvenlik mevzuatına göre “1 Şubat’ta başlayan bitiş tarihi şubat ayı sonrası olan veya 28/29 Şubat’ta biten başlama tarihi şubat ayı öncesi olan ya da 1 Şubat’ta başlayıp 28/29 Şubat’ta biten kısa çalışma ödenekleri ile ara ay Şubat olan kısa çalışma ödeneklerinde gün sayısı 30 olacak şekilde program oluşturulmuştur. açıklaması olmuştu.

Sonuç olarak, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü İşsizlik Sigortası Dairesi Başkanlığı‘nın açıkladığı güncelleme ile Şubat ayı kısa çalışma ödeneği 28 değil 30 gün üzerinden hesaplanacak.

2021 Yılı Kısa Çalışma Ödeneği Rakamları;

30 Günlük En Düşük Kısa Çalışma Ödeneği: 2.146,50 TL*

30 Günlük En Yüksek Kısa Çalışma Ödeneği:  5.366 TL*

**Rakamlar brüt olarak belirtilmiştir, üzerinden damga vergisi hesaplanacaktır.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

3 yorum

  1. SGK eski gün bildirimi 2 gün eksik yapılacak. karşılıklı kontrol yapılırken yersiz ödeme çıkabilir mi sizce?

  2. merhaba,
    şubat ayı sgk primleri nasıl olacak peki ? yani 20 gün kçö aldıysa 10 gün sgk mı ödenecek ?

  3. Şubat bordrosu hesaplanırken 30 gün üzerinden mi eksik gün düşeceğiz. 28 gün üzerinden mi düşeceğiz bir fikri olan var mı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir