Sigorta Hizmet Dökümündeki K, Ş ve S Kodları Neden Önemli?
Sigorta Hizmet Dökümündeki K, Ş ve S Kodları Neden Önemli?

Sigorta Hizmet Dökümündeki K, Ş ve S Kodları Neden Önemli?

Sigortalıların çalışma gün ve kazançları ve çalıştıkları iş yerlerini ve dönemlerini gösteren ve e-devlet üzerinden takibini kolayca yapabileceği “sigortalılık tescil bilgilerinin” içerdiği “sigortalı hizmet dökümü/cetveli” üzerinde bulunan K, Ş ve S kodları emeklilik açısından oldukça önem taşıyor.

Bilindiği üzere sosyal sigortalı olma hakkı Anayasal bir hak olmasına karşın beraberinde de bazı şartların yerine getirilmesi isteniyor. Bu şartlar arasında ise özellikle fiili çalışma olgusunun emeklilikte ne kadar önemli olduğunu yukarıdaki K, Ş ve S kodlarının emeklilik üzerinde ne gibi bir etkisi olduğunu kısaca anlatacağız.

K, Ş ve S Kodları Ne Anlama Geliyor?

K Kodu: Kontrollü iş yerlerinde geçen ve Kurum’a sigortalılık bildirimi yapılan iş yerlerinde geçen çalışma süresinde karşımıza çıkan kod.

Ş Kodu: Şüpheli iş yerlerinde geçen ve sigortalılık bildirimi yapılan iş yerleri üzerindeki kod olmakla birlikte, bu kod ile bildirilen sigortalılık döneminin gerçeği yansıtıp yansıtmadığı üzerinde kuvvetli şüpheler ve emareler olması nedeni ile, bu kod ile bildirilen hizmet süreleri genellikle iptal ediliyor.

S Kodu: Sahte (paravan) iş yerlerinde geçen hizmet süreleri ile gerçekte ve mevcuttaki herhangi bir iş yerindeki  “fiili çalışma olmadan sahte sigortalılık bildiriminin” olabileceği fiili çalışmaya dayanmayan ve kuvvetle muhtemel sigortalılık sürelerinin iptal edilmesi sonucunu doğuran bir kod olarak karşımıza çıkıyor. 

Yukarıdaki 3 kodun da emeklilik açısından önemli çok büyük. Özellikle S kodu hizmet cetvelinizde bulunuyorsa, o sürelerin iptal edilme olasılığı da bir hayli yüksek.

Kontrollü iş yeri kavramı her ne kadar SGK’ya borcu bulunan ve uzun zaman prim ödemesi yapmayan iş yerleri için kullanılsa da bu iş yerlerinden bildirilen sigortalılık bildirimleri de şüpheli olmakla beraber sahte sigortalılık bildirimine de dönüşüyor.

SK’nın denetimle görevli personelleri tarafından yapılan denetim ve teftiş sonrasında yukarıda bahsettiğimiz kodlar emeklilik üzerinde iptal edilen gün ya da sigortalılık süresinden sayılan prim hizmet günü olarak hizmet dökümünde belirtiliyor.

Emeklilik açısından oldukça önemli olan bu kodların emeklilik tahsis dilekçesi verilmeden önce sonuca bağlanması ve yersiz emekli aylığı ödenmesinin engellenmesi adına tahsis talebinizden önce bu kodların kaldırılması hususunda başvuruları yapmak çok önemli. Şüpheli ve sahte sigortalı bildirimleri hatır gönül sigortalılığı vb. durumlarda SGK’ya bildirilen prim ödeme gün sayıları iptal ediliyor. Bu dönemde yapılan sağlık harcamaları, bu kod ile bildirilen sigortalılardan alınıyor ve yersiz ödenen emekli aylıkları da aynı şekilde yasal faizi ile geri isteniyor.

Sigorta hizmet dökümündeki  K, Ş ve S kodları görülen sigortalılar yukarıda anlattığımız hususlar çerçevesinde kontrollerini sağlamalı ve fiili çalışmaya dayanmayan ve SGK’ya bildirilen sigortalılık sürelerinin iptalini de istemeleri oldukça önem taşıyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Hizmet dökümü yenilendi İşveren hilesi tarih oluyor

SOSYAL Güvenlik Kurumu (SGK) son dönemde elektronik ortamda verdiği hizmetlere önemli eklemeler yaptı. SGK’nın internet …

3 yorum

  1. K kodu var 2007 8 9 ve 10 yillarinda bunun icin ne yapmaliyim havalimaninda bir sirkette calistik ve an az 10 kisi.

  2. saim küçükdoğan

    Merhaba; 10 ay önce emekli olan birisinin hizmet dökümünde bir firma 1-2 ay önce (k) kodu almış. Bununla ilgili ne yapmamız gerekiyor bilgi verebilirmisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir