Tam Kapanma Sürecinde Kimler Çalışabilir?
Tam Kapanma Sürecinde Kimler Çalışabilir?

Tam Kapanma Sürecinde Kimler Çalışabilir?

Koronavirüs önlemleri kapsamında 29 Nisan 2021 saat 19:00’dan 17 Mayıs 05:00’e kadar tam kapanma sürecine geçişle beraber, hangi iş yerleri faaliyetlerini sonlandıracak, hangi iş yerleri çalışabilir soruları sıkça soruluyor. Daha önceki kapanma süreçlerinden farklı olarak bu kez izinlerin online olarak alınması ve NACE kodu üzerinden kontrol edilerek onaylanması söz konusu. Peki süreç nasıl yürütülecek? Kimler izin alabilecek?

Faaliyetine Devam Edecek İş Yerleri

Üretim, imalat, tedarik ve lojistik gibi sektörler başta olmak üzere zorunlu haller nedeniyle çalışması gereken iş yerleri ancak izin alarak faaliyetlerine devam edebilecek.

Kısıtlamadan muaf tutulan iş yerlerinin NACE kodu listesine ulaşmak için tıklayın.

Görev Yazısı Nasıl Alınıyor?

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından 29 Nisan 2021 tarihinde yayımlanan “Görev Belgesi Düzenlenmesi” konulu yazı ile sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak 29 Nisan 2021 19:00 ila 17 Mayıs 2021 05:00 tarihleri arasında muafiyet kapsamında olup faaliyetine devam edecek firmalar için yeni bir düzenleme getirildi.

  • Daha önceki genelgeler ile 27 Nisan 2021 tarihli 7576 sayılı Genelge’de muafiyet tanınan iş yerlerinde çalışan görevliler için bu iş yerlerinin yetkililerince tüm belgelerin geçerliliği 2 Mayıs 2021 Pazar günü saat 24.00’de sona erecek. Bu kişiler kısıtlama döneminde çalıştırılacaksa yeni görev belgesi almaları gerekiyor.
  • Çalışanlar, e-devlet üzerinden kendileri başvuruda bulunarak görev belgesi edinebilirler. Bunun için muafiyet kapsamında olan iş yerleri çalışanlarının e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden “görev belgesi” başvurusunda bulunmalıdır.
  • Başvuru yapan kişilerin, SGK numaraları üzerinden çalıştıkları iş yerinin iş yeri sicil numarası belirlenerek NACE kodu kontrolü yapılacak. Şartları taşıyan kişiler için görev belgesi düzenlenecek. NACE kodu uygun olmayan iş yerleri muafiyet kapsamında olmadığı için, bu iş yerlerinde çalışan kişilerin görev belgesi talebi karşılanmayacak.
  • Düzenlenen görev belgesi çalışanın işi ile ilgili detayları da içerecektir. Çalışanın kimlik bilgileri, kısıtlama döneminde hangi amaçla iş yerinde olması gerektiği, hangi saat aralığında ne kadar süre çalışacağı, iş yeri ve ikamet adresi, varsa kullanacağı servis ya da araç plakası görev belgesinde yer alacak. Belgenin çıktısı, iş yeri yetkilisine imzalatılacaktır.

İçişleri Bakanlığının “Görev Belgesi Düzenlemesi” konulu genelgeye ulaşmak için tıklayın.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Yemek Çeklerinin KDV İndirimi Süresi Uzatıldı

Yemek Çeklerinin KDV İndirimi Süresi Uzatıldı

İşverenin çalışanlarına yaptığı bazı yardımlar bordrolaştırılırken gelir vergisi ve sigorta primleri açısından bazı avantajlar sağlanıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir