Kıdem Tazminatı Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Kıdem Tazminatı Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıdem Tazminatı Hesaplarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kıdem Tazminatı Hesaplarken dikkat edilecek unsurlar;

 • Kıdem tazminatında kişinin son brüt ücreti dikkate alınır.
 • İşçinin son brüt ücretinin yanında işçiye sürekli ödenen yan hakların aylık brüt tutarları da kıdem tazminatı hesabında kullanılacak giydirilmiş ücrete dahil edilir.
 • Çalışana yılın belli periyotlarında ödenen, sürekliliği olan (yılda bir,üç ayda bir gibi) prim, ikramiye, giyecek yardımı, yakacak yardımı vb. menfaatler kıdem tazminatı hesabında bir aya tekabül eden tutarı giydirilmiş ücrete eklenir.
 • Kıdem tazminatı hesaplama işlemi yürütülürken, çalışan, aynı iş yerinde çalıştığı her yıl için son aldığı maaşın brüt tutarı kadar kıdem tazminatı alacak şekilde hesaplama yapılır.
 • Tam yıldan artan günler ise aynı oranda kıdem tazminatına eklenir. Yani çalışanın işten ayrıldığı tarihteki giydirilmiş ücretinin 365’ e bölünmesi ile günlük alması gereken kıdem tazminatı hesaplanır. (örneğin 5 yıl 6 ay 10 gün çalışan kişinin günü gününe kıdem tazminatı hesaplanır.)
 • Kıdem Tazminatından sadece damga vergisi kesintisi yapılır. Brüt Kıdem Tazminatı Tutarı x % 0.759 (binde 7.59)
 • Kıdem tazminatı hesaplamasında kullanılan giydirilmiş ücret/kıdeme esas ücret için bir tavan tutarı belirlenmiştir. Her yıl ve yılın belli dönemlerinde değişen bu tavan tutardan daha yüksek bir tutar kıdeme esas ücret olamaz. Yani brüt kazançları toplamı, kıdem tazminatı tavan ücretinden fazla olan kişilerin alacağı kıdem tazminatı tavan ücret üzerinden hesaplanmalıdır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Kıdem Tazminatı Tavanı 2021/I. Dönem

Kıdem Tazminatı Tavanı 2021/I. Dönem

İşçilerin en önemli haklarından biri olan, gereken şartların sağlanması durumunda ödenen kıdem tazminatıdır. Kıdem için …

8 yorum

 1. İşçi ayrılırken kullanmadığı yıllık ücretli izin ücreti kıdem tazminatına esas brüt ücreti etkiler mi? etkilerse nasıl etkiler.
  mesela personelin aylık brüt ücretini biliyoruz..
  yol,yemek ve lojman vs gibi giydirme ücretleri de ekledik.
  kullanmadığı 14 günlük yıllık ücretli izin ücretini ödeyeceğiz. ama bu ödenen rakamdaki yıllık ücretli izin brütü kıdem tazminatına esas brüte /365 yaparak eklenir mi eklenmez mi ?
  başarılarınızın devamını dilerim.

 2. BİROL ERYILMAZ

  MERHABA .. BİR İŞEYERİNDE ÇALIŞAN İŞÇİ 10 YILLIK HİZMET VERMİŞ VE BURADAN AYRILMAK İSTER İSE NE GİBİ HAKLARINI ALARAK AYRILI .. TEŞEKKÜR EDERİM

 3. merhaha,

  Ben bir giyim firmasında depo sorumlusu olarak görev yapmaktayım iş hastalığı sebebiyle meslek hastalıkları hastanesine başvurdum ve raporumda bölüm değişikliği kararı verildi.Şirket içersinde bölüm değişikliği olmadığı için kıdem tazminatımı verip iş çıkışı yaptıracaklar.Yalnız her ay prim vb.şeylerden dolayı maaş tutarları ve primler değişmektedir bu durumda kıdem tazminatı nasıl hesaplanmaktadır.Konu hakkında yardımlarınızı rica ederim.

  son 6 ay bürüt maaş
  4.738,96
  5.775,16
  3.404,84
  3.200,84
  3.312,89
  2.835,72

  teşekkürler

 4. Merhaba Süleyman bey,
  Bordronuzda gözüken çıplak brüt ücret+( yıllık yapılan tüm ek ödemeler toplamı/12)+ Aylık yapılan ödemeler toplami = Giydirilmiş ücret(mak.kıdem tazminat tavanıni kadar)

  1-Giydirilmiş ücret*tam hizmet yılı.
  2-tam hizmet yılı olmayan süreler için , giydirilmiş ücret/12 * tam hizmet yılı olmayan süre.

  İkisinin toplamı brut kıdem tazminatınız olur.

 5. Merhaba
  Ben 02.01. 2020 tarihinde işten ayrıldım benim brut ucretim 5900 du.şirket hesap yaptı ve benim brut 5066 tl ye dustu ve sonuç benim tazminatı Dan 5000 TL kesinti oldu bu neden oldu anlayan biri cevap verebilirimi.bunun neden oldugunu sorduğumda yıl başı ve yılsonu da birşeyler in sıfırlandı söylendi.

 6. Merhaba kıdem tazminatı alırken iş veren neden uzlaşmaya gider zaten bu işcinin hakkı değilmidir teşekkür ederim

 7. 01.08.2008 – 01.10.2021 işe başlangıc ve ayrılış tarihim olacak toplamda ne kadar tazminat almam gerekiyor sitelerden baktıgımda 52.000 küsür gözüküyor ama aslında daha fazla oldugu söyleniyor bilgi rica

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir