2021 Yol ve Yemek İstisna Tutarları
2021 Yol ve Yemek İstisna Tutarları

2021 Yol ve Yemek İstisna Tutarları

Çalışanlara sıklıkla sağlanan ek menfaatler nedir diye sorulsa, herkes aynı cevabı verirdi sanıyorum Yol ve yemek yardımı, iş mevzuatında zorunlu tutulmamış olsa da işverenlerin büyük bir bölümü tarafından işçiye sağlanan yardımlardandır. İşçinin en temel ihtiyaçlarının işverence karşılanması durumunda, SGK ve Gelir Vergisi açısından da birtakım kolaylıklar sağlanmış. Yazımızda, 2021 yılında geçerli olacak yemek ve yol parası istisna tutarlarından bahsedeceğiz.

Yemek Yardımı İstisnası

Yemek yardımlarının 4 şekilde işçiye sağlanması mümkün.

 • Nakit Yemek Parası
 • Yemekhane hizmeti
 • Şirket dışında bir kuruluşta yemek hizmeti
 • Yemek Kartı/Yemek Kuponu

Bu yardımların her birini istisna ve muafiyetler açısından ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

Nakit Yemek Parası

İşçiye nakit olarak bordrosunda ödenen yemek parası, gelir vergisine tabidir. SGK açısından ise, iş günü bazında günlük asgari ücretin %6’sı kadarı PEK matrahından istisna edilir, üzerinden SGK primi hesaplanmaz.

Yemekhane Hizmeti ve Şirket Dışında Bir Kuruluşta Yemek Hizmeti

İşçiye yemek hizmetinin bizzat yemek olarak sunulmuş olması bir ayni yardım niteliği taşıdığından bu yardım üzerinden SGK primi hesaplanmaz. Gelir vergisi açısından da istisna olarak belirlenmiş bu yardımın bedeli, hiç bordroya eklenmeden muhasebeleştirilir. Fakat kıdem ihbar tazminatı hesaplamalarında yemek bedelin çalışanın giydirilmiş ücretine eklenmesi esastır.

Yemek Kartı/Yemek Kuponu

Çalışana nakit olarak ödenmemiş, yemek kartına yüklenmiş ya da yemek kuponu olarak verilmiş yardımlar ise, SGK tarafından sadece yemek hizmeti satın alınabilen bir araç olduğundan ayni yardım olarak değerlendirilir ve tutar ne olursa olsun üzerinden SGK primi hesaplanmaz, prime esas kazanca dâhil edilmez. Gelir vergisi tarafında ise, her yıl yeniden belirlenen rakamlar üzerinden iş günü bazında günlük vergi muafiyeti uygulanır. Bu tutar 2021 yılı için 25 TL olarak belirlenmiştir.

2021 YEMEK PARASI İSTİSNA TUTARLARI
Ödeme TipiÖdemeİstisnaTutar
NAKİTYemek ParasıSGK İstisnası – Günlük7,16 TL
Gelir Vergisi İstisnasıİstisna Uygulanmaz
    
KART/KUPONYemek KartıSGK İstisnasıTamamı Muaf
Gelir Vergisi İstisnası – Günlük/KDV Hariç25 TL
Gelir Vergisi İstisnası – Günlük/KDV’li 25,25 TL *

* Yemek tutarları için KDV oranı 31 Mayıs 2021 tarihine kadar %1 olarak uygulanacaktır.

Yol Yardımı İstisnası

Yol yardımlarının 3 şekilde işçiye sağlanması mümkün.

 • Nakit Yol Parası
 • Servis hizmeti
 • Ulaşım Kartı/Bileti

Bu yardımların her birini istisna ve muafiyetler açısından ayrı ayrı değerlendirmek gerekiyor.

Nakit Yol Parası

İşçiye nakit olarak bordrosunda ödenen yol parası, hem gelir vergisine hem de SGK’ya tabidir. Hiçbir istisna uygulanmaz.

Servis Hizmeti

İşçiye yol parası vermeden, onu işe götürüp getirecek bir araç temin edilmesi bir ayni yardım niteliği taşıdığından bu yardım üzerinden SGK primi hesaplanmaz. Gelir vergisi açısından da istisna olarak belirlenmiş bu yardımın bedeli, hiç bordroya eklenmeden muhasebeleştirilir. Fakat kıdem ihbar tazminatı hesaplamalarında servis bedelin çalışanın giydirilmiş ücretine eklenmesi esastır.

Toplu Ulaşım Kartı/Bileti

Çalışana nakit olarak ödenmemiş, yol kartına (Akbil, Kentkart vs.) yüklenmiş ya da bilet olarak verilmiş yardımlar ise, SGK tarafından ayni yardım olarak değerlendirilir ve tutar ne olursa olsun üzerinden SGK primi hesaplanmaz, prime esas kazanca dâhil edilmez.

Yol yardımının kart ya da bilet olarak verilmesi ile ilgili 2020 yılından itibaren geçerli olan yeni düzenleme ile birlikte, iş günü bazında gelir vergisi istisnası uygulamak da mümkün oldu. Bu tutar 2021 yılı için 13 TL olarak belirlendi.

2021 YOL YARDIMI İSTİSNA TUTARLARI
Ödeme TipiÖdemeİstisnaTutar
NAKİTYol ParasıSGK İstisnasıİstisna Uygulanmaz
Gelir Vergisi İstisnasıİstisna Uygulanmaz
    
KART/BİLETToplu Ulaşım KartıSGK İstisnasıTamamı Muaf
* Gelir Vergisi İstisnası – Günlük13 TL

Yol yardımı istisnası ile ilgili tüm detayları içeren diğer yazımızı inceleyebilirsiniz:

Yol Ücretleri Nasıl Vergilendirilir?

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

3 yorum

 1. Haksızlığın sesi olun

  Yemek yada yol ucreti vermeyenlere ve bu belirlenen tutarlardan düşük verenlere ne ceza uygulanıyor? Nereye şikayet ediliyor?

 2. Burdan anladığımız kadarıyla 26 gün çalışan bir işçinin kıdem tazminatına eklenecek olan yemek parası (25,25 *26 )+ servis ücreti (13*16) şeklinde mi olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir