2022 İkinci Dönem Yabancı Çalışanların Ücreti
2022 İkinci Dönem Yabancı Çalışanların Ücreti

2022 İkinci Dönem Yabancı Çalışanların Ücreti

Yılın ikinci yarısından itibaren asgari ücretin brütü 6.471,00 TL, neti 5.500,35 TL olarak belirlenmiştir. Yapılan %29,32 oranında artış ile birçok parametrede de değişiklikler beraberinde gelmişti. Bunlar arasında bulunan yabancı çalışanların ücretleri, asgari ücret bazında hesaplanıyor. Asgari ücretteki artış ile yabancı çalışanların ücretleri de değişmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancı istihdamında işin niteliğine ve yabancı çalışanın eğitim durumu, çalışacağı iş yerinin ekonomiye katkısı ve bu niteliklere uygun ücret düzeyi ile istihdam durumunu da dikkate alıyor.

2022 yılı temmuz ayından itibaren geçerli çalışma izni başvurularında yabancıların ücret seviyeleri;

Yapılan İş/Çalışanın UnvanıBaz Alınan DeğerÜcret Tutarı
Üst düzey yöneticiler ve pilotlar içinAsgari ücretin 6,5 katı42.061,50 TL
Birim veya şube müdürleri ile mühendis ve mimarlarAsgari ücretin 4 katı25.884,00 TL
Uzmanlık ve ustalık gerektiren işlerde çalışacaklar, öğretmenler, doktorlarAsgari ücretin 3 Katı19.413,00 TL
Turizm-animasyon organizasyon firmalarında akrobat ve benzeri unvanlarda çalışacak yabancılar ile masör, masöz ve SPA terapisti gibi işlerde çalışacak yabancılarAsgari ücretin 2 katı12.942,00 TL
Diğer mesleklerde çalışacak yabancılar (satış elemanı, pazarlama, ihracat görevlisi gibi, eleman statüsünde çalışacak yabancılar)Asgari ücretin 1,5 katı9.706,50 TL
Ev hizmetlerinde çalıştırılacak yabancılarAsgari ücret6.471,00 TL

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Mali Tatil Süresinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mali Tatil Süresinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mali Tatil Süresinde Nelere Dikkat Edilmeli?

8 yorum

 1. Bu maaşların hiç biri verilmiyor

  • Otel çalışanları hangi ücrete tabiidir
   Satış pazarlama müdürü olacak yabancı uyruklu hangi maaş kategorisine aittir?
   Yani otel satış pazarlama müdürü olacak yabancı uyruklu için çalışma izni başvurusunda minumum aylık maaş kaç tl olarak yazılmalıdır?

   Saygılarlmla

 2. Merhaba, devlet üniversitesinde yabancı uyruklu öğretim üyesi ( doçent) olarak çalışmaktayım. Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı 1 temmuz itibariyle resmi olarak yürürlüğe giren zamlı maaşlardan faydalanamadık! Ağustos ayında zamlı olarak almamız gerekmiyor muydu? Fakat alamadık! ve ne kadar almamız gerekiyordu? Yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

  • Mustafa Abdullahoğlu

   Çalışma İzni çerçevesinde çalıştığınız için maaşınız sözleşme sonuna kadar geçerlidir ve Temmuz artışlarından faydalanamazsınız. Ancak Çalışma izniniz uzatılacağı tarihteki yapılan sözleşme yeni maaşınızı belirleyecektir. Tabi İşveren istediği takdirde maaşınızda bir artışa gidebilir.

   • Merhaba. Yabancı uyrukluyum. 3 senelik sözleşme yapılmıştır. Şuanda tekrardan maaş brütümü yükseltebilir miyim? Çalışma bakanlığına tekrardan maaş brütümü günceleye bilir miyim ?

  • Merhaba benim şirket 08.12.2022 de iş sözleşmem fesih etti. Ben ocak 2023 e kadar 08.12.2022 tarihinden itibaren rapor alsam benim çıkış 2023 yılına uzar mı ve tazminatı yeni asgari bürütten hesaplanır mı

 3. Evet maaşların hiç biri verilmedi.

 4. ÇALIŞMA İZNİ BAŞVURUSUNU ARALIK SONU YAPTIK OCAKTA NETİCELENDİ FAKAT BAŞVURU YAPARKEN 2022 YILI ASG ÜCRET RAKAMLARINA GÖRE İZİN ALINDI ŞUAN 2023 YILINDA PERSONELİN MAAŞINI YENİ PARAMETRELERE GÖRE Mİ GÜNCELLEMELİYİZ YOKSA SÖZLEŞMEDE YAZILAN RAKAMA GÖRE Mİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir