Aşı Randevusu Olan İşçi İzinli Sayılacak mı?
Aşı Randevusu Olan İşçi İzinli Sayılacak mı?

Aşı Randevusu Olan İşçi İzinli Sayılacak mı?

Geçtiğimiz dönemde, Bilim Kurulu tavsiyesi ile Sağlık Bakanlığınca belirlenen ‘’Kovid-19 Aşısı Ulusal Uygulama Stratejisi’’ kapsamında aşılama süreçleri başlamıştı. Öncelik olarak sağlık çalışanlarını ve belirli yaşın üzerindekileri kapsayan aşılama sürecinin, kademe kademe toplumun her kesimine ulaşması hedefleniyor. 14 Haziran 2021’de, Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklama ile SGK’ya kayıtlı tüm çalışanların aşı olabileceklerini duyurdu.

Aşı olabilmek için e-nabız, MHRS ya da Alo 182 hattı üzerinden randevu almak gerekiyor. Peki, aşı randevusu olan işçi, izinli sayılabilecek mi?

Bununla ilgili herhangi bir demeç, KHK veya resmî bir bilgi yok. Ancak özel-devlet farkı olmaksızın her hastanede ücretsiz aşı yapılabiliyor olması ve randevunun da istenilen hastaneden alınıyor olması işleri kolaylaştırıyor.

İnsan sağlığını ciddi boyutlarda etkileyebilen covid-19 virüsü, aşıyı zorunlu hale getiriyor. İşverenlerden de, çalışanlarının aşı olması konusunda destekleyici adımlar atması bekleniyor. Zaten aşılanmanın oldukça hızlı ve pratik bir işlem olması da, iş hayatına büyük bir engel teşkil etmiyor.

Ancak bu süre zarfı için naçizane önerimiz olarak İdari İzni söylememizde fayda var.

İdari İzin Nedir?

İdari İzin, özel sektörlerde işverenin inisiyatifinde olan, işçisine verdiği özel izinleri kapsıyor. Bu izin kanunda veya iş sözleşmelerinde bulunmayan ücretli bir izin türü olarak karşımıza çıkıyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

EYT Teşvikine İlişkin SGK Genel Yazısı

EYT Teşvikine İlişkin SGK Genel Yazısı

EYT teşvikine ilişkin SGK genel yazısı yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir