Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı
Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

Bedelli Askerlikte Kıdem Tazminatı

Zorunlu askerlik sürelerinin kısaltılması ve bedelli askerlik yıllar boyunca her dönemde mutlaka gündeme gelmiş, konu üzerine yoğun tartışmalar meydanlarda ve medya organlarında sık sık yapılmaya devam etmiştir. Son yapılan düzenlemeler ile birlikte ise şimdilik bu tartışmaya nokta konularak zorunlu askerlik uygulaması öğrenim durumu ayırt etmeksizin 6 ay, bedelli askerlik ise 30 gün olarak belirlendi. Temmuz/Aralık 2020 dönemi için 37.070 TL, dövizle ödeme yapılması durumunda 5.563 Euro karşılığında vatandaşlar bedelli askerlik yapma hakkına sahip olacaklar.

Bu yeni düzenleme sonrasında akıllara ilk gelen soru bedelli askerliğe başvuran kişilerin çalıştıkları kurumdan kıdem tazminatı hakkının bulunup bulunmadığı oldu. 7146 sayılı kanunun 2. maddesinde temel askerlik eğitiminde geçen sürelerin ücretsiz izinden sayılacağı ibaresinin bulunması ise bedelli askerlik ile işten çıkan çalışanların kıdem tazminatı alamayacağı yorumunu da beraberinde getirdi.

Yargıtay Kararı Ne Diyor?

7146 sayılı kanundan farklı olarak Konya Bölge Adliye Mahkemesi 8. Hukuk Dairesinin 2020/167 sayılı kararında 1 Ocak 1994 tarihinden önce doğmuş olup, henüz askerliğini yapmamış ve 3 Ağustos 2018 tarihi itibariyle fiili askerlik hizmetine başlamamış olanlara tanınan bedelli askerlik uygulaması için iki seçenek üzerinden işlem yapılabileceği ve işçinin seçim hakkı bulunduğu belirtildi.

Birinci Seçenek: İşçi 1475 sayılı İş Kanunun 14. maddesine dayanarak iş sözleşmesini askerlik nedeniyle feshedebilir ve kıdem tazminatını zorunlu askerlik için yapılan fesihlerde olduğu gibi işvereninden talep edebilir.

İkinci Seçenek: 7146 sayılı kanunun 2. maddesi gereğince işçi iş akdini sonlandırmadan bedelli askerlik süresinde ücretsiz izinli sayılarak 30 günlük temel eğitimin sonunda aynı yerde çalışma hakkına sahip.

Yargıtay’ın emsal teşkil eden kararı sonucu bu iki seçenek ile konuya netlik kazandırılarak, fesih veya ücretsiz izin tercihine bağlı olarak değişmekle birlikte uygulama işçi inisiyatifine bırakılıyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Alt İşverenlik Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Alt İşverenlik Uygulamasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Alt işverenlik uygulamasında dikkat edilmesi gerekenler.

3 yorum

 1. Merhaba 01.06.1997 doğumluyum 2016 ekim ayında işe başladım bedelli askerlik yapacağım ama iş yeri tazminat ödemiyor izin vermede zorluyor yasal halkım var mı tazminat almaya

 2. Coşkun özçakır

  Merhaba ; ben 2 kasım 2019 da bedelli askerlikten yararlanıp askere gittim. Gitmedeb önce 8 yıldır çalıştıgım şirketten askerlik dolasıyla işten ayrılmak istedigimi ve tazminatımı talep ettim ancak onlarda bana bole bir prosedür yok biz sana ücretsiz izin vericez ve askerden sonra buraya gelceksin diyerek ücretsiz izin kagıdına imza attırdılar. Çalıştıgım şirketin bole bişi yapması normalmidir değilsede nereye basvuru yapıp hakkımı savunabılırım. Konuyla ilgili geri bildirim yapabilirseniz cok sevirim .

 3. Merhaba,

  İkinci seçenekde belirtmiş olduğunuz 7146 sayılı bedelli askerlik kanunu 21 gün ücretsiz izin alarak bedelli askerlik yapılabilceğinden bahsetmektedir.Yeni askerlik kanununda ücretsiz izin ibaresi bulunmamakla birlikte bedelli askerlik süresi 30 gündür.Burada belirtilen 30 günlük süre kafa karışıklığı yaratmaktadır incelemenizi rica ederim.

  İkinci Seçenek: 7146 sayılı kanunun 2. maddesi gereğince işçi iş akdini sonlandırmadan bedelli askerlik süresinde ücretsiz izinli sayılarak 30 günlük temel eğitimin sonunda aynı yerde çalışma hakkına sahip.
  Saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir