Çalışma İzinlerinde Süreler
Çalışma İzinlerinde Süreler

Çalışma İzinlerinde Süreler

Yabancı çalışma izinlerinde uyulması veya aşılmaması gereken süreler, hem yabancı çalışan hem de işveren açısından çok önemli olup, uygulamada idari para cezasından iznin iptaline kadar uzanabilecek yaptırımları olan hususlardır. Aşağıdaki yazımızda sık karşılaştığımız sorulardan hareketle Çalışma İzinlerinde Süreler konusuna açıklık getirmeye çalışacağız.

1. Çalışma İzni Kaç Yıl Süreyle Verilir?

Çalışma izni;

 • İlk başvuruda 1 yıl süreyle verilir,
 • Aynı işveren yanında çalışmak kaydıyla ilk uzatmada 2 yıl, ikinci uzatmada 3 yıl süreyle verilir,
 • İşveren değişmesi durumunda (çalışma izni transferi) yeni çalışma izni 1 yıl süreyle verilir.
 • Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az 8 yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar süresiz çalışma iznine başvurabilir.
 • Turkuaz Kart, ilk 3 yılı geçiş süresi olmak kaydıyla verilir. Geçiş süresi içinde iptal edilmeyen Turkuaz Kartta yer alan geçiş süresi kaydı, yabancının başvurusu hâlinde kaldırılır ve süresiz Turkuaz Kart verilir. Bu başvuru, geçiş süresinin dolmasına 180 gün kalmasından itibaren, her durumda geçiş süresi dolmadan yapılır. Bu süre dolduktan sonra geçiş süresi kaydının kaldırılmasına ilişkin yapılan başvuru reddedilir ve Turkuaz Kart geçersiz hale gelir.

2. Uzatma Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Çalışma izni uzatma başvurusu, çalışma izni süresinin dolmasına 60 gün kalmasından itibaren ve her durumda çalışma izni süresi dolmadan yapılır. Bu süre dolduktan sonra yapılan uzatma başvuruları reddedilir.

3.  Başvurularda Pasaport Veya Oturma İzni Süreleri Ne Olmalıdır?

Çalışma izni yabancının pasaport veya pasaport yerine geçen belgelerinin geçerlilik süresinden 60 gün daha kısa süreli olarak verilir.

Çalışma iznine yurt içinde başvuru en az 6 ay süreli ikamet izni gerekir. Burada oturma izninin bitiş tarihi önemli değildir. Oturma izninin 6 aylık olması durumunda bitime kısa bir süre de kalmış olsa başvuru yapılabilecektir.

4. Bildirim ve Sosyal Güvenlik Zorunluluğu Süreleri Nedir?

 • Yabancı çalıştıran işverenler ile süresiz veya bağımsız çalışma izni bulunan yabancılar, çalışma izninin veya çalışma izni muafiyeti kapsamında çalışmanın başlaması ve sona ermesi durumu ile çalışma izni veya çalışma izni muafiyetinin iptalini gerektirecek hâlleri 15 gün içinde Bakanlığa bildirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüğe uymayan işverene her bir yabancı için 587 ₺ idari para cezası uygulanır.
 • Yabancı çalıştıran işveren çalışma izninin eline ulaştığı tarihten itibaren 1 ay içinde sigorta kaydını yapıp yabancıyı işe başlatmak zorundadır. Sigortalı işe giriş bildirgesinin süresinde verilmemesinden dolayı brüt asgari ücretin 2 katı; İşçinin sigortasız çalıştırıldığı her ay için asıl veya ek aylık prim ve hizmet belgesinin süresinde verilmemiş olması nedeniyle brüt asgari ücretin 2 katı tutarında para cezası uygulanır. Tekerrür durumuna göre bu cezalar arttırılır.

5. Yurt Dışı Müracaatta Yabancı Ne Kadar Sürede Türkiye’ye Gelmelidir?

Yurt dışı başvurularda, çalışma izni verilen yabancının 6 ay içinde Türkiye’ye gelmemesi durumunda çalışma izni iptal edilir.

6. Yabancı Ne Kadar Süreyle Yurt Dışında Kalabilir?

Yabancının mücbir sebepler dışında 6 aydan fazla yurt dışında kalması halinde çalışma izni iptal edilir.

7. Çalışma İzni Sona Eren Yabancı Ne Kadar Sürede Yurt Dışına Çıkmak Zorundadır?

Bu durum çalışma izninden çok oturma izniyle ilgilidir. Bilindiği üzere çalışma izni oturma izni yerine geçmektedir. Oturma izni biten yabancının 15 gün içinde yurt dışına çıkması gerekir. Özellikle yurt dışı başvuruyla çalışma izni alan yabancıların ayrıca bir oturma izni olmadığından çalışma izni sona erdikten sonra yurt dışına çıkmaları gerekir.

8. İtiraz Süresi

Çalışma izin başvurusu reddedilmesi veya iznin iptali durumunda 30 gün içinde bakanlığa itirazda bulunulabilir.

9. Çalışma İzni Değerlendirme Süreleri Nedir?

Usulüne uygun olarak yapılan başvuruların değerlendirilmesi, bilgi ve belgelerin tam olması kaydıyla otuz gün içinde tamamlanır.

10. Başvurularda Eksik Belge Tamamlama Süresi Nedir?

Başvuruda eksik bilgi veya belgelerin olması hâlinde, bu eksiklikler tamamlanıncaya kadar başvurunun değerlendirilmesi ertelenir. Erteleme süresi, bilgi veya belge eksikliklerinin tamamlanmasını geciktiren mücbir bir sebebin varlığının resmî bir makamdan belgelendirildiği hâller dışında 30 günü aşamaz.

2019 Çalışma İzni Harçları

İzinsiz Yabancı Çalıştırma Cezaları 2019

Çalışma İzninden İstisnai Olarak Yararlanacak Yabancılar

Çalışma İzni Türleri

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

3 yorum

 1. 24/72 nöbet sisteminde çalışıyoruz. Kamu kurumu sürekli işçi olarak. Yıllık izinlerimizi nasıl kullanmamız gerekiyor. 1 günlük yıllık izin yasal mıdır? Teşekkür ederim.

 2. çalışma akdi son bulan yabancı işçi,ne kadar sürede yurt dışına çıkmalıdır ve ne kadar süre sonra tekrar yurda giriş yapabilir??

  akit sona erdikten sonra belirlenen sürede yurt dışına çıkmayan çalışan,daha sonra çıkarken ne tür bir yaptırımla karşılaşır ??

 3. Muhammed erkam

  Çalışma iznim çıkmıştı ama pasaportumu kaybettim ve yeniden çıkardım
  Çalışma izninde problem yaşanırmı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir