Çalışma İzni Türleri

Çalışma izni türleri 13 Ağustos 2016 tarihinde yürürlüğe giren 6735 sayılı “Uluslararası İşgücü Kanunu” 13 maddesinde belirtilmiştir.

Çalışma İzni türleri 3 grupta incelenebilir.

Geçici Çalışma İzni

  • Yabancıya, iş veya hizmet sözleşmesinin süresini aşmamak koşuluyla, gerçek veya tüzel kişiye ya da kamu kurum veya kuruluşuna ait belirli bir işyerinde veya bunların aynı işkolundaki işyerlerinde belirli bir işte çalışmak şartıyla ilk başvuruda en çok bir yıl geçerli çalışma izni verilir.
  • Yabancı çalışana aynı işverene bağlı olarak ilk uzatma başvurusunda en çok iki yıl, sonraki uzatma başvurularında ise en çok üç yıla kadar çalışma izni verilir. Ancak, farklı bir işveren yanında çalışmak üzere yapılan başvurular ilk başvuru kapsamında değerlendirilir.

Süresiz Çalışma İzni

  • Türkiye’de uzun dönem ikamet izni veya en az sekiz yıl kanuni çalışma izni olan yabancılar süresiz çalışma iznine başvurabilir. Ancak, yabancının başvuru şartlarını taşıması yabancıya mutlak hak sağlamaz.
  • Süresiz çalışma izni sahipleri Türk vatandaşlarına tanınan haklardan yararlanır. Süresiz çalışma izni olan yabancının seçme, seçilme ve kamu görevlerine girme hakkı ile askerlik hizmeti yapma yükümlülüğü yoktur.
  • 1.2011 tarihli ve 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununa göre kurulmuş olan; Limited şirketlerin şirket ortağı olan müdürü, Anonim şirketlerin şirket ortağı olan yönetim kurulu üyesi, Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin yönetici olan komandite ortağı, olan yabancılar çalışma izni alarak çalışabilirler.

Bağımsız Çalışma İzni

  • Profesyonel meslek mensubu yabancılara, diğer kanunlarda belirtilen özel şartların sağlanması kaydıyla bağımsız çalışma izni verilebilecektir.
  • Bağımsız çalışma izni verilecek yabancının; eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi, yabancı şirket ortağı ise sermaye payı gibi kıstaslar göz önüne alınacaktır.
  • Bağımsız çalışma izni, 10. Maddede yer alan süre kısıtlamamalarına tabi olmaksızın süreli olarak düzenlenecektir.
  • Ayrıca, yasanın 11. Maddesinde düzenlenen Turkuaz Kart da değişik bir çalışma izni olarak mütalaa edilebilir. Turkuaz kart sahipleri de süreli çalışma izninin sağladığı haklardan yararlanırlar.

Turkuaz Kart ile ilgili detaylı bilgi için sitemizi ziyaret ediniz:

Turkuaz Kart Ne Sağlayacak

 

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

2021 İzinsiz Yabancı Çalıştırma Cezaları

2021 İzinsiz Yabancı Çalıştırma Cezaları

Bulunduğu ülkenin vatandaşı olmayan kişileri çalıştırmak, her ülkede yasal düzenlemeler çerçevesinde izne tabi tutuluyor. Ülkemizde …

2 yorum

  1. Süresiz oturma izni alan yabancı vatandaşa otomatik olarak çalışma izni de verilmiş oluyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir