Covid-19 Kapsamında Stajyerler
Covid-19 Kapsamında Stajyerler

Covid-19 Kapsamında Stajyerler

Covid-19 kapsamında stajyerler de birçok düzenlemeden nasibini aldı. Salgın önlemleri kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı da konu ile ilgili gerekli çalışmalarını Sağlık Bakanlığı ile birlikte yürütüyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu süreçteki en büyük hamlesi; hiç şüphesiz, okullarda eğitime ara vermek oldu. Ancak atılan bu adım radikal bir hamle olarak nitelendirilemiyor, çünkü dünyanın birçok yerinde aynı hamleler yapılıyor. Süreç içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın başka hamleleri de oldu. Bunlardan birisi de stajyerleri ve stajyer çalıştıran kurumları direkt olarak ilgilendiriyor.

Staja Kimler, Hangi Şartlarda Devam Edecek?

Stajın devam edebilmesi için bazı kriterler belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan açıklamada bu kriterleri tamamlayamayanlar stajyer çalıştıramayacak.

Kriterler Neler?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada stajyer çalıştırmada istenen kriterleri şu şekilde sıralandı:

 • Sağlık Bakanlığının dezavantajlı grup olarak nitelendirdiği, kronik hastalığı bulunan kişiler staj yapamayacak.
 • İşletmeler, stajyer gerekliliğini dair talepte bulunacak.
 • İşletmelerden, Covid-19 tedbirlerini eksiksiz sağlaması istenecek.
 • Yalnızca öğrencilerin değil, velilerin de konu ile ilgili bilgilendirilmesi ve rızasının alınması sağlanacak.

Söz konusu kriterler tamamlandığı takdirde de; işletmeler, ancak dönüşümlü olarak stajyer çalıştırabilecek.

20 Yaş Altı Sokağa Çıkma Yasağı

Geçtiğimiz günlerde 20 yaş altı gençlere sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Yasağı takiben birkaç gün içerisinde, konu biraz daha aydınlatılmış ve 18-20 yaş arası gençlere kimi istisnalar tanınmıştı. Söz konusu istisnalara ve konu ile ilgili tüm detaylara ulaşmak için 18-20 Yaş Arası Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Uygulamasıyazımızı inceleyebilirsiniz. Gelen istisnalar kapsamında, 18-20 yaş arası çalışan kişilere istisna tanındığını yetkili mercilerin açıklamalarından takip etmiştik. Buradan da çok net anlaşılacağı üzere, 18 yaşını doldurmayanların stajlarına devam etmesi kesinlikle mümkün olmayacak.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

7 yorum

 1. Bu stajyer kapsamı sadece lise stajyerleri için mi geçerli yoksa zorunlu üniversite stajyerleri içinde geçerli midir

 2. Emre Gişioğlu

  De facto’da stajyerlik yapıyordu maaşı ve sgk kesildi doğru bir kararmı, ögrenci mağdurmu nasıl bir yol izlenecek sayğılarla

 3. Merhaba kısa çalışma ödeneğinden yararlanıyorum. 22 haziranda son sürem bitince işveren işçileri ücretsiz izne göndericeğini söyledi maaş alırmıyım devletten. Teşekkürler

 4. Merhabalar ben lise son stajyerim kısıtlama benim içinde geçerlimi

  • Ben işi genel müdürlüğünde stajyerlik yapıyorum virüs den dolayı normal olarak işletmelere gidemiyoruz ve bize idari izinli olduğumuz söyleniyor ama maaşlar yatmıyor sizce bu haksızlık değil de ne ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir