18-20 Yaş Arası Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Uygulaması
18-20 Yaş Arası Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Uygulaması

18-20 Yaş Arası Sokağa Çıkma Yasağında İstisna Uygulaması

Yurdun tümünde belli yaş grupları için sokağa çıkma yasağı düzenlenmişti. 65 yaş üstü veya kronik rahatsızlığı olan vatandaşların sokağa çıkma yasağına, 01.01.2000 tarihi ve sonrasında doğanlar da eklenmişti. Bu gruplardan 18-20 yaş aralığındaki kişilerin sokağa çıkma yasağına bazı istisnalar getirildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Ek Genelge’ye göre 18-20 yaş aralığındaki;

  • Kamu çalışanları
  • Özel sektör çalışanları,
  • Mevsimlik tarım işçileri

sokağa çıkma yasağından muaf sayılacaktır.

Yaş tespitinde, 01.01.2000 -01.01.2002 tarihleri arasında doğanlar dikkate alınacaktır. 01.01.2002 tarihinden sonra doğan 18 yaş altındaki çalışanlar yukarıda bahsedilen gruplara dâhil olsalar dahi sokağa çıkma yasağı kapsamında değerlendirileceklerdir.

18-20 Yaş Aralığında Olup Kamuda Çalışanlar

Kamu kurumlarında memur, sözleşmeli personel ya da işçi olarak çalışan 18-20 yaş aralığındaki vatandaşlarımız, sokağa çıktıklarında kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştıklarını kanıtlayan belgeyi yanlarında taşımak ve gerektiğinde denetim birimlerine göstermek zorundadır.

18-20 Yaş Aralığında Olup Özel Sektörde Çalışanlar

Özel sektörde SGK’ya tabi olarak çalışan ve işe gidip gelen 18-20 yaş aralığındaki vatandaşlarımız, SGK kayıt belgesini ibraz ederek sokağa çıkabilirler.

18-20 Yaş Aralığında Olup Mevsimlik İşlerde Çalışanlar

Mevsimlik işçilerde ise muafiyet kapsamına dâhil edilen grup tarım işlerinde çalışanlardır. Tarımın sürekliliğini sağlamak amacıyla, tarım işçileri 18-20 yaş aralığında olsalar dahi sokağa çıkma yasağından muaf sayılacaklardır. Mevsimlik tarım işçileri, iller arasındaki seyahat ve konaklama planlamalarını 03.04.2020 tarihli 6202 sayılı Genelge ile düzenlenen şekilde gerçekleştirebilirler.

İçişleri Bakanlığı’nın ek genelgesine ulaşmak için tıklayınız.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir