Cuma Resmî Tatilse Cumartesi de Tatil Olur mu?
Cuma Resmî Tatilse Cumartesi de Tatil Olur mu?

Cuma Resmî Tatilse Cumartesi de Tatil Olur mu?

29 Ekim’in yaklaşması ile birlikte, 1,5 gün sürecek tatilin Cuma gününe denk gelmesi akıllara bir soruyu da getirdi. Cumartesi de tatil olur mu?

Ulusal Bayram ve Genel Tatil günlerinin neler olduğu, 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun’da tarafından sayılmıştır. Aynı kanunda Cuma gününe denk gelen tatil günlerinde, cumartesi günü çalışma günü olan iş yerlerinde nasıl bir uygulamaya gidileceği de açıklanmıştır.

2429 sayılı Kanun’un 2.maddesinde “Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.” denmiştir.

İŞ yerlerinin Cuma günü olan resmi tatilin ardından, cumartesi günü işçilerinin çalışmaya devam etmelerini istediklerinde bu çalışmayı fazla çalışma olarak değerlendirmeleri gerekiyor.

Konu birçok kez yargıya taşınmış, yargıda verilen kararlar da Kanun ile paralellik gösteriyordu. Fakat konu ile ilgili verilmiş bir Yargıtay kararın mevcut düzenleme ile çelişmesi de akıllarda maalesef soru işareti bırakıyor.

9. Hukuk Dairesi E. No. 2003/17269 ve  K. No. 2003/16543 1475/38,42 numaralı, 9.10.2003 tarihli 4857/47- 2429/2/D sayılı kararında, resmi tatilin Cuma gününe denk geldiğinde cumartesi gününün iş günü olduğu belirtilmiştir.

Konu ile ilgili detaylı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir