Emekli Çalışanlar Teşviklerden Faydalanabilir mi?
Emekli Çalışanlar Teşviklerden Faydalanabilir mi?

Emekli Çalışanlar Teşviklerden Faydalanabilir mi?

Bilindiği üzere çalışan kişi emekli olduktan sonra işçi statüsünde bir işverene bağlı olarak çalışmak istiyorsa hem kişinin kendisinden hem de işvereninden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılıyor.

Özetle; emekli çalışanlar özel sektörde bir iş verene bağlı olarak 4 (a) kapsamında çalışanların aylıkları kesilmemekte ve SGDP’ye tabi çalışabiliyor. Ancak kamuda 4 (a) kapsamında çalışmaya başlayanların aylıkları kesiliyor. Böyle durumlarda çalışanların ücretlerinden tüm sigorta kolları için prim yatırılması gerekiyor.

Bunların dışında emekli olarak çalışan kişi, 4 (b) kapsamında çalışıyorsa yani ticari faaliyette bulunuyorsa emekli maaşından kesinti yapılmıyor.

Ödenen SGDP İçin Teşvikten Yararlanılabilir mi?

İşverenler üzerindeki maliyetleri azaltmaya yönelik devlet tarafından sağlanan bazı teşvikler bulunuyor. Bu teşvikler sayesinde işverenler, işçileri için ödedikleri sosyal güvenlik primleri için indirim alabiliyor.

Verilen teşvik ve desteklerin birçoğu ne yazık ki emekli olup çalışmaya devam eden yani 4/1-a kapsamında emekli olduktan sonra yeniden aynı kapsamda çalışmaya başlayan kişiler için SGK, “02- Sosyal Güvenlik Destek Primine Tabi Çalışanlar” ve “48-Yer altında çalışan Emekliler” belge türlerini üretmiş ve bu kişilerin bu belge türlerinden bildirilmesini isteniyor. Bu belge türlerinden bildirilenler herhangi bir istihdam teşvikinden faydalanamıyor.

Hem emekli hem de engelli olan bir kişinin tekrar çalışmaya başlaması halinde “02- Sosyal Güvenlik Destek Primine Tabi Çalışanlar” kapsamında belirtilmesi gerekiyor. Bu kişiler için işveren herhangi bir teşvikten faydalanamazken, çalışan kendisi için devletin belirlemiş olduğu oran doğrultusunda indiriminden faydalanabiliyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir