Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı
Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı

Ev Hizmetlerinde Çalışanların Sigortalılığı

Ev hizmeti çalışanları; ev içerisinde yaşayanlar tarafından yapılabilecek işlerin aile bireyleri dışındaki kişiler tarafında yapanlar anlaşılmalıdır.

Ev Hizmeti Kapsamında Sayılan İşler?

Temizlik, ütü, yemek yapma, çamaşır, bulaşık yıkama, alışveriş, bahçe işleri, çocuk yaşlı veya özel bakıma ihtiyacı olan kişilerin dışarıdan bireyler tarafından bakılması ev hizmeti kapsamında sayılmaktadır. Üçüncü dereceye kadar akraba olanların yaptıkları işler ev hizmeti kapsamında sayılmayacaktır.

Ev hizmetinde çalışanın çocuk, yaşlı veya özel bakım işlerini kendi evinde veya hastane, bakım evi vb. yerlerde yapması ev hizmeti sayılacaktır. Bu işlerde çalışanlar kayıt dışı istihdamın çok yüksek oranda görüldüğü iş alanlarıdır. Kayıt dışı istihdam oranının azaltılması için ev hizmetlerinde çalışanların sigortalı olarak çalıştırılması için 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun ek 9. maddesi ile işveren ve sigortalılara bir takım uygulama esasları düzenlenmiştir.

1 Nisan 2015 tarihinde 29313 sayı ile yayınlanan resmi gazetede, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 9. maddesi kapsamında  ev hizmetlerinde ay içinde 10 günden az ve daha  fazla sigortalı çalıştırılması hakkında tebliğde açıklama getirilmiştir.

Ev Hizmetlerinde ay içinde 10 günden az sigortalı çalıştıranlar;

Ayda 10 günden az çalışanlar iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamında sayılacaklar.Primleri çalıştıran kişi tarafından ödenecektir. Çalıştıranlar sigortalı için günlük asgari ücretin %2’si oranında, iş  kazası ve meslek hastalığı primi ödemeleri gerekecektir.

2019 yılı için bu tutar günlük 1,71 ₺ ayda 9 gün çalışan için sadece 15,39 ₺ ödenecektir.

2.558.40 * %2 = 51,17 / 30 = 1,71

10 günden az sigortalı çalıştıranlardan ayrıca;

 • İş yeri bildirgesi,
 • İşe giriş bildirgesi
 • Aylık prim hizmet belgesi
 • Sigortalının işten ayrılması halinde işten ayrılış bildirgesi düzenlemeleri istenmeyecektir.

Ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanların sigortalılığın bildirimi;

01.04.2015 tarihinden itibaren ev hizmetlerinde 10 günden az işçi çalıştıranlar “Ev hizmetlerinde on günden az çalıştıracaklarına ilişkin form” ile SGK kuruma doğrudan veya posta yoluyla müracaat edebilirler. İş kazası ve meslek hastalığı primlerini banka aracılığı ile gerçekleştirebilirler.

Başvuru aynı zamanda E-Devlet sistemi üzeriden  www.turkiye.gov.tr adresinin “e-hizmetler menüsünün altında bulunan “Ev Hizmetleri” kısmından bildirimde bulunulması durumunda sigortalının cep telefonuna Kanunun ek 9 uncu maddesine göre sigortalı kaydının yapıldığı uzun vadeli sigorta kolları ve genel sağlık sigortası primlerini takip eden ayın sonuna kadar ödeyebilecekleri bilgisi gönderilmektedir.

Uzun vade ve genel sağlık sigorta primi ödemek isteyen sigortalılar,

01.10.2019 – 31.12.2019 arasında aylık 2.558.40 * 32,5 = 831.38 ₺ prim ödemeleri gerekir.

Ödenmesi gereken prime esas kazançlar asgari ücret üzerinden hesaplanarak ödendiği için asgari ücretteki artışlara göre değişecektir.

Sigortalılar uzun vade ve genel sağlık sigortası primlerini takip eden ayın sonuna kadar ödemeleri gerekir. Bu süre içinde ödenmemesi durumunda bu haktan yararlanılamayacaktır.

Ev Hizmetlerinde ay içinde 10 gün ve daha fazla sigortalı çalıştıranlar;

10 gün ve daha fazla süre ile çalışanların bildirimi işverenin “Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla çalıştıracaklarına ilişkin bildirge” yi (Ek-1) doldurulup, sigortalı ve işveren tarafından imzalandıktan sonra, çalışanın işe başladığı ayın sonuna kadar işveren ikamet ettiği yere yakın SGK kurumuna müracaat etmesi yeterli olacaktır. Bu bildirgede sigortalının işe giriş tarihi, ev hizmetlerinde çalışma nedeni, ödenecek ücrete göre günlük kazanç bilgileri yer almaktadır. Bu bildirge dışında yapılan bildirimler kurumca geçerliliği olmayacaktır.

Ev hizmetlerinde birden fazla kişi çalıştırılması durumunda her bir sigortalı için ayrı bildirge düzenlenmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumunca işveren için iş yeri numarası oluşturmayacak, işveren T.C. kimlik numarası ile takip edebilecektir.

Bildirge ile beyan edilen işe giriş tarihi sigortalılık başlangıç tarihi sayılacak ve bildirgedeki  çalışma gün sayısı ile prime esas günlük kazanç beyanına göre prim tahakkukları oluşturulacaktır. Ayrıca aylık prim hizmet belgesi düzenlenmeyecektir.

Bu bildirge ile iş yeri bildirgesi, iş yeri bildirgesi, işe giriş bildirgesi, işten ayrılış bildirgesi, aylık prim ve hizmet belgesi birleştirilmiştir.

Ev hizmetlerinde 10 gün ve daha fazla süreli sigortalı çalıştıran işverenler sigortalıların primlerini çalışma gün sayıları üzerinden ödemelidirler. Bu kapsamda çalışanlar 5510 sayılı Kanunun 4/a kapsamında sigortalı sayılırlar.

Ev Hizmetlerinde ay içinde 10 gün ve daha fazla çalışanların prim hesaplamaları nasıl yapılır?

01.01.2019-31.12.2019 tarihleri arasında asgari ücret üzerinden ödeyecekleri günlük prime esas kazanç alt sınırı üzerinden;

Ayda 10 gün sigortalı çalıştıranlar için 85,28 * 10 %37,5 = 319,80 ₺

Ayda 30 gün sigortalı çalıştıranlar için 85,28 * 30 %37,5 = 959,40 ₺

Ev Hizmetlerinde ay içinde 10 gün ve daha fazla sigortalı çalıştıranlar işveren sayılırlar. İşverene sağlanan prim teşvik uygulamasından faydalanabilirler.

 

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2015/04/20150401-16.htm

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

65 Yaş Üzeri SGK Prim Ertelemesi Sona Erdi

65 Yaş Üzeri SGK Prim Ertelemesi Sona Erdi

Geçtiğimiz dönemde erteleneceği duyurulan 65 yaş üzeri SGK'lıların prim ödemelerinde, erteleme süresi doldu.

12 yorum

 1. Merhaba ben türkmenistan vatandaşı çalışma izni SSK var eski çalıştğm aile ssk 433 odemişti sağlık durumdn doktor raporu ile işten ayırldm şimdiki çalıştğm aile sgk ödemiyor ben kendim her ay 700tl ödüyorum sorum bu neden 700 tl ve yeni başladğm iş 6ay oldi yıllık izin alabilirmiyim eyül ayında. Teşekkür ederim.

 2. Ben sekiz yila yakin bi evde Calisyrm sigirtaliyim yaklasik bes yildir duzenli sigortam var ancak ilk uc yil zam almadan 850 tl ye çalıştım suan maasim bindortyuz asgari ucret istemek istiyorum fakat isten cikarirlar diye soyleyemiyorum haklarim tazminatim icin sizden cvp bekliyorum tskr.edrm

  • hiç bir işveren asagri ücretin altında çalıştıramaz..zam isteyin tabiki eğer işten çıkarılırsanız 5 yıllık haklarınızı alabilirsiniz.

 3. Mrb ben Elazığ da yaşıyorum yaşlı bakıcı olarak evde hem dede hem nene var ve yatılı kalıyorum 2200 TL maaş alıyorum ama bana göre az ve sağlık sigortası yapmaları nı istiyorum yapmıyorlar sigortamda yok çok zor durumdayım nasıl şikayet edebilirim ki sigortamı yapsınlar

 4. Uğur Kazancı

  Merhaba, yaklaşık 10 yıldır bir ticari taksiyi kiralık olarak işletiyordum. Fakat plaka sahibi birden karar değiştirip arabayı benden aldı.. Dolayısıyla araba benim plaka onun zaten, fakat arabamın parasınıda henüz tam vermediler. Bu araçta 13 tane sigortasız şöför çalıştırdılar, hatta geçen sene Eylül ayında bundan sebep aracımız 19 gün boyunca trafik ekiplerince trafikten men edildi… Herşey alt üst oldu, işim bozuldu.. Size sormak istediğim şey, haklarım neler? Sigortasız çalıştırdıkları şöförler için neler yapılabilir, lütfen bir yol gösterin. Teşekkür ediyorum.

 5. 260 ₺ödediğim prim 500₺ oldu neden acaba

 6. Gökhan Tenekeci

  Evimde Ek-9 10 günden fazla ev hizmetlerinde çalışan kapsamında bir çalışanım ayrıldı. Online sigorta çıkışını yapabilme imkanımız var mı ? Yoksa, SGK şubesine gidip yerinde ayrılış işlemlerini mi yaptırmak zorundayım.

 7. Merhaba işten çıkış işlemini sgk şubesine gitmeden internet üzerenden yapilabilir mi

 8. Ev işinde aylıkcı çalışıyorum. Günlük çalışma saati 8 saatmidir..

 9. Merhaba biz karı koca beraber bir evde temizlik ve şöför lük yapıyoruz 14 sene (aynı ev ) oldu işten ayrılmak istesek tazminat hakımız bulunuyor mu ve bunu nasıl taleb edebiliriz bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

 10. Merhaba;
  EV HİZMETLERİNDE İŞVEREN YANINDA 10 GÜN VE DAHA FAZLA SÜRE İLE ÇALIŞANLARIN SİGORTALILIĞI, BİLDİRİMİ ile ilgili sorum olacak.

  Çalışanım bu kapsamda pandemiden dolayı İŞKUR a Kısa Çalışma Ödeneğine müracaatta bulundum. 2020/6 ayda kabul edildi. Ancak SGK ya 18- Kısa çalışma ödeneğinden faydalanacağımızı ve işlemlerin buna göre yapılmasını şifayen talep ettim. SGK işlemlerin tamamen işkur la ilgili olduğunu SGK olarak bir işlem yapamıyacakları ifede ettiler. (Dilekçe ısrarla almadılar) Şuan uygulamada benim gibi örnekler olduğunuz öğrendim.

  EV HİZMETLERİNDE ON GÜN VE DAHA FAZLA ÇALIŞTIRILACAKLARA İLİŞKİN BİLDİRGE nin değişiklikle ilgi bölümünü 2020/6 ay ve sonrası için doldurup kuruma verebilirmiyim. Herhangi bir ceza tarafıma uygulanır mı?

  Saygılar

 11. 10 günden fazla ev hizmetinde çalışan kadının sigortalılığı sona erince ödemiş olduğu sigorta primlerini geri alabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir