İşe Başlatmama Tazminatı
İşe Başlatmama Tazminatı

İşe Başlatmama Tazminatı

İşçinin işe iade davasını kazanması sonucu işe başlatılmaması halinde işvereni tarafından kendisine ödenecek tazminat, İşe Başlatmama Tazminatı / iş güvencesi tazminatı / işe iade tazminatı gibi isimlerle anılır.

İşe iade davasını kazanan işçi, işe iadesini bildiren mahkeme kararının kendisine posta yolu ile tebliğ edildiği tarihten itibaren 10 gün içerisinde işverene işe iade talebinde bulunmalıdır. Bu talebe karşılık işveren işçisini 1 ay içinde işe başlatmalıdır. İşveren işe başlatsa da başlatmasa da işçiye 4 aya kadar boşta geçen süre için ücret ve yan haklarını ödemek ve gerekli yasal bildirimleri yapmakla yükümlüdür.

İşverenin işçiyi işe başlatmaması durumunda boşta geçen süre ücretine ek olarak emsal ücret üzerinden fesih sebebine ve kıdemine göre 4 – 8 aylık işe başlatmama tazminatına hükmedilmektedir. İşe başlatmama tazminatının kaç aylık tazminata tekabül edeceği hâkim kararıdır.

Emsal Ücret Kavramı

Emsal ücret,

 • aynı işverene bağlı ya da ayrı işverenlere bağlı çalışan;
 • benzer ya da aynı işi/mesleği yapan,
 • aynı ya da yakın kıdem süresi olan,
 • benzer yetenek ve tecrübeye sahip,
 • aynı ya da benzer unvanda

işçilerin ücreti birbirine emsal teşkil eden ücret olarak kabul edilebilir. İşe başlatmama tazminatı hesabında dikkate alınacak emsal ücrette birinci öncelik aynı işyerindeki emsal işçinin ücretidir. Aynı işyerinde benzer görev, unvan, tecrübe ve kıdem süresi olan işçi yoksa aynı sektörde başka işyerlerindeki işçilerin ücreti dikkate alınır. Emsal ücret belirlenirken işçinin mensup olduğu bir meslek kuruluşu varsa bu kuruluştan da görüş talep edilebilir.

Emsal ücret, işçinin sadece çalışması karşılığı ödenen asıl ücreti /çıplak ücretidir ve brüt tutar dikkate alınmalıdır. Yan haklar, ek ödemeler emsal ücret hesabında dikkate alınmaz.

İşe Başlatmama Tazminatı Hesabı

İşe başlatmama tazminatına esas olacak ücret işverenin işçiye işe başlatmama kararını tebliğ ettiği tarihteki emsal işçinin ücreti üzerinden hesaplanacaktır. İşe başlatmama tazminatı / İş güvencesi tazminatı yalnızca emsal ücret üzerinden hesap edilir, işçiye yapılan ek ödemeler/yan haklar bu tazminatın hesabında dikkate alınmaz.

İşe Başlatmama Tazminatı tıpkı kıdem tazminatı gibi aylık prim ve hizmet belgesine dâhil olmaz, üzerinden gelir vergisi hesap edilmez. İşe başlatmama tazminatı yalnızca damga vergisine tabi olur.

Örnek Hesaplama

Bir işçi 04.05.2009 tarihinde işe girmiş ve 15.09.2015 tarihinde haklı sebep bildirilmeden işten çıkarılmıştır. Çalışanın en son ücreti aylık brüt 2900 TL olup, ayrıca aylık yol ücreti brüt 180 TL, yemek ücreti ise brüt 350 TL’dir.

Bu işçinin işe iade davasını kazandığını ve mahkemenin işe başlatılmaması halinde ise 5 aylık ücreti tutarında tazminata hükmettiğini varsayalım.

_____________________________________________________

İşçinin ücreti ne olursa olsun bizim tazminat hesaplarken dikkate alacağımız ücret mahkeme kararının tebliğindeki emsal işçinin brüt ücreti olacağından hesaplamamızı şu şekilde yapmalıyız:

Emsal işçinin brüt ücretinin 3300 TL olduğunu varsayarsak;

İşe başlatmama tazminatı 3300 TL x 5 = 16.500 TL olacaktır.

İşe başlatmama tazminatı SGK primi ve gelir vergisinden muaf olup sadece damga vergisine tabi olacağı için;

Net olarak ödenecek işe başlatmama tazminatı damga vergisi kesildikten sonra kalan tutardır:

Damga Vergisi = 16.500 TL x 0,00759 (DV oranı) =125,24

Net işe başlatmama tazminatı ise 16.500 – 125,24 = 16.374,77 olacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İş Sonu Tazminatlarında Gelir Vergisi İadesi

İş Sonu Tazminatlarında Gelir Vergisi İadesi

Son dönemlerde en çok kafa karıştıran, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlardan …

60 yorum

 1. Merhaba,
  Burada isciye ödenen miktar boşa gecen süre icin 4 ay + mahkemece verilen 5 ay midir yoksa toplam hersey dahil 5 ay midir?
  Teşekkürler

 2. merhaba benzeri bir durumda 2009 ekim ayında başladığım iş yerinden nisan 2010 da işten çıkarıldım. işe iade ve 4 aylık hakların ödenmesi koşuluyla mayıs 2013 te işe geri döndüm.Şimdi 3600 kullanmak istiyorum alacagım tazminat nasıl hesaplanır . mahkeme süresince boşta geçen zaman düşülerek mi kıdem hesaplanır.Teşekkür ederim.

 3. Merhaba ben 2016 mart ayinda is yerinden 18 ve 19 cu maddeden çıkarıldım dava açtım hakim 5 + 4 maas bağladı çalıştığım yerin bütün sosyal hakalri vardi 4 ikramiye yakacak yol yemek izin aylik alışveriş çeki benim alacağım net para ne kadar olur sizce.
  Teşekkürler

  • Kardesim selamlar bu iade davanda toplam nekadar para aldın,benim davam yeni bitti ödemeyi bekliyorum da

   • Rahim bey ödemeyi aldınız mı? Aldıysanız ne kadar ödeme yapıldı ? Sizinle aynı durumda bende bekliyorum.

   • Benimde arabulucuda anlasma olmadi mahkemeye verdik 15 mayista dava acildi ilk mahkemede sonuc alabilirmiyiz acaba nasil gelisiyor surec biraz detay verirmisin rica etsem seninkide sicak ya biraz ondan

 4. Merhaba bende ozel firmada 21 05 2014 tarihinde ise basladim 28 01 2016 tarihinde hic bir hakli sebeb gosterilmeden isten cikartildim tazminat ve ihbatlarimi aldim ise geri donus davasi actim ve kazandim simdi ise baslatmiyor ne kadar tazminat ödeyecek acaba yardimci olursaniz sevinirim

 5. baska isyerinde unvanim yukseldi.bu emsal ucreti etkilermi?yoksa cikarildigim sirketteki kidem durumuna gore mi hesaplanir

 6. Merhaba,
  Çalıştığım işyeri hamileliğim süresi boyunca işten yılmam ve istifa etmem için çeşitli yöntemler denedi. Hatta açıkça istifa et bile dediler. Ancak ben tüm baskılara rağmen doğumdan kaynaklanacak haklarımı kaybetmemek için bana yaptıkları illegal hiç bir teklifi kabul etmedim ve doğum iznine kadar çalıştım.
  Doğumdan sonra döndüğümde hiç bir gerekçe göstermeksizin işime son verildi. Bende manevi kaybımı biraz olsun hafifletmek için mahkemeye başvurdum.
  Burada da mantık ve iyi niyet dışı tutumlarını devam ettirdiler. Daha celp ellerine gider gitmez 7 gün içinde işe geri başlamanı kabul ediyoruz şeklinde bir talep verdiler mahkemeye. Avukatım bunun iyi niyet kapsamında olmadığını iyi niyet içerseydi işe kabulün mahkemeden önce yapılabileceğini karşı tarafın mahkemeden çıkacak kararlardan ve yükümlülüklerden kaçmak için bu yola başvurduğunu ve mahkeme sonucuna göre işe iade sürecinin standartlara uygun olmasını talep etti. Talebimiz kabul gördü ve mahkeme kararı lehimize oldu.
  İşe iade için yasal süre içerisinde başvurumuzu yaptık ancak davet etmediler. Davet süresi dolduktan hemen sonra “biz sizi mahkemenin başında çağırdık tekrar çağırmamıza gerek yoktu ama siz samimi değilsiniz ve bu yüzden işe iade koşulları kapsamında ki haklarınızı kaybettiniz” mahiyetinde bir bildirimleri oldu.
  Alacak davası açtık, ve bu süreç yaklaşık iki yıldır devam ediyor. Olmayan hakimler, ertelenen kararlar derken işverenin çalışanını süründürme tekniği işler durumda maalesef…
  Size danışmak istediğim şey; yukarıda işverenin bahsettiği durumun yasal bir zemini olup olmadığı?
  Çünkü ben işçi olarak mahkemenin kararını bekledim, karar işe iade edilmem yönünde olunca da talebimi yaptım.
  Burada karşı tarafın yasal zeminde hak iddiası cevap bulabilir mi?

 7. Emin karadağlı

  merhaba,

  işe iade tazminatı hesaplanırken kıdem tazminatı tavan ücreti dikkate alınır mı.? (Örneğin brüt ücretim 12.000 tl ise bunun üzerinden mi hesaplanır)

  Teşekkür ederim

 8. Merhaba;
  .
  Ben 2015 senesinde işten çıkartıldığımda brüt 7.243,47 TL maaş alıyordum. Emsal işçinin brüt ücreti şu an 8.448,78 TL. Mahkeme 4 maaş işe başlatmama tazminatına hükmetti. Bu durumda, 8.448,78*4=33.795,13 TL mi alacağım? Yoksa işe başlatmama tazminatı hesabında da şu an geçerli olan kıdem tazminatı tavanı 4.426,16 TL mı esas alınacak? Yani, 4.426,16*4=17.704,64 TL mi ödeme alacağım? Böyle bir durumda yüksek maaşlı işçiyi atmak her halükarda işverenin lehine olmuyor mu? İşçi mağdur duruma düşmüyor mu?

  Teşekkür ederim.

 9. iyi günler
  4.5 yıl süren işe iade davam var. En son duruşmada bilirkişi raporu geç gönderdiği için 5 ay daha uzadı.
  01.09.2010 da işe girip haksız nedenden dolayı 31.10.2013 tarihinde işten çıkartıldım. çıkartıldığım tarihte net 6.325 tl+73,4 agi ve brüt de 9.800 tl idi. 09.102017 tarihli bilirkişi raporunda, 4 ay boşta geçen zaman için 4 ay net maaş ve işe başlatmama tazminatı olarak da 4 maaş brüt hesaplamıştır. çıkartıldığım tarihteki brüt maaş 9.800 den değil, netten brüt maaşı hesaplamış (internetten) Ocak 2013 deki brüt rakam 8.470 tl den hesaplama yapmış.
  şimdi bilirkişi raporuna henüz cevap vermedik.birkaç sorum olacak yardımlarını bekliyorum

  1) işe başlatmama tazminatını 2013 ekim brüt maaş rakamı 9.800 tl den yapması gerekmezmiydi.
  itiraz etsek işe başlatmama tazminatı 4+4 brüt maaş olma imkanı varmıdır.
  2) işe başlatmama tazminatını hesaplarken mahkeme kesinleşme tarihi 05.04.2016 tarihinteki brüt maaşı hesaplayıp mı belirler. eğer böyle hesaplanır ise 2014 ve 2015 maaş zamlarını nasıl belirler.
  yardımcı olabilirmisin
  saygılarımla

 10. Ben ise iade davasını kazandım ama işe başlatmsdilar bugün ama hala tazminat alamadım işten cikarildigimda işsizlik maaşı dahil hiç bi hakkımı vermediler bundan sonraki süreç nasıl olacak en son aldığım brüt ücret 2010 tl di 3.5 sene çalıştım herkez farkı şeyler soyluyo benim alacağım para ne kadar kaç gün içinde verecekler yardimci olurmusunuz

 11. Merhabalar,
  Sorum iki aşamalıdır,
  Olay: 15 Ocak 2014 de 16 ay çalışılan yerden işten çıkarılmış, kıdem ve ihbar ödenmemiş, 18 Ocak 2014 de dava açılıp 10 Ocak 2016 da kesinleşen işe iade hükmü işletmeye tebliğ edilmiştir. İşletme 15 Ocak 2016 da 4 aylık maaş, 20 aylık kıdem ve ihbar ve 4 aylık işe başlatmama ücreti ödemiştir.
  (4 aylık maaşta ikramiye giyim yardımı gibi ödemeler giydirilip 15 Şubat, 15 Mart, 15 Nisan ve 15 Mayıs gibi bordrolar hazırlanmış, ardından kıdem 2014 deki kıdem tavanından, ihbar 2014 deki giydirilmiş ücretten hesaplanmış ve 15 Ocak 2016da ödeme yapılmıştır.)
  İlk sorum: Bu ödenen maaş, ihbar ve kıdem tazminatlarına yasal faiz işler mi? Yani maaşlarda 23 aylık, 22 aylık, 21 aylık ve 20 aylık faiz hesaplaması; ihbar ve kıdem tazminatında ise 20 aylık yasal faiz ödenmeli midir?
  İkinci sorum: İşe başlatmama tazminatı pozisyonun 2016 daki maaşından hesaplanması gerekli midir?
  Bu cevaplara ilişkin emsal yargıtay kararları var mıdır?
  Şimdiden Teşekkür ederim.

 12. Merhabalar
  İşe dönüş davasını kazandım ancak beni Gebze fabrikadayken Rize fabrikaya göndermek istiyorlar. Böyle bir hakları var mı ? Böyle bir teklife Nasıl cevap verilmeli ve Hakkım ne olur

 13. hasan karakaya

  işe iade istemli dava.dava karara bağlandıktan sonramı uzlaşma yasası devreye girecek.uzlaşma devreye girince tazminat hakkımız ne olacak.

  • Datassist Mevzuat Kulübü

   Merhabalar,

   Yeni yasaya göre işe iade istemi ilk olarak arabulucu üzerinden ilerleyecektir. Arabuluculuk aşamasında uzlaşma sağlanamadığı takdirde, iş mahkemesine ya da özel hakeme başvuru yapılarak hak arayışı süreci devam edecektir.

   İyi çalışmalar dilerim,

 14. Merhaba 2 yıl 4 ay çalıştığım işletmede 26 aralık 2017 tarihinde işyeri haklı sebeb bildirilmeden (04kodu) işhaklarımı fesih etti, buna istinaden işe iade davası açtım. İlk duruşma 20 mart 2018 tarihinde dava ilk duruşmada karara bağlanır mı? Bu davayı kaybetme olasılığım varmı? Kaybedersem tazminat ödermiyim ? Kazanırsam iş yeri işe almak zorundamı ?

  • Merhaba Merve hanım bende sizinle aynı durumdayım dava sonucunuz nedir acaba işe başladınız mı tekrardan tazminat aldınız mı

 15. Kenan Türkmen

  Merhaba

  İşe dönüş mahkemesi kazandım fakat benim merak ettiğim konu şudur… İş veren benim girişimi yapacak fakat 4 aylık maaş tazminat vb tüm ödemelerimi ne zaman yapacak kanunen xxxx güne kadar yapılması şartı kanunu varmıdır yoksa iş veren kafasına göremi ödüyor ? yada iş sgk girişini yaptığı günmü ödemek zorunda bilgi alablir miyim acaba teşekkürler,

 16. Merhabalar,
  Bilgisayar mühendisiyim, yazılım firmasında son 2-3 ay kalite koordinatörü olarak görev yapıyordum. İşten çıkartıldım ve mahkemem işe 4+4 işe iademi kabul etti, tebligat geldi yarın da başlamak için ihtarname göndereceğim.
  Sormak istediğim, 2017 mart ayında maaşım 2000 tl di, sigortam asgeri ücretten yatıyordu, elimde aralık 2016 dan antetli imzalı mühürlü 2000 tl lik maaş yazım var, ama tazminat hesaplanırken emsal ücret olarak alabilirmiyim?
  Mart 2018 de işe başlatmayacaklarını duygum,
  28/03/2016 tarihinde işe girdim
  04/04/2017 tarihinde işten atıldım,
  Hiç bir hakkım tazminatım verilmedi,
  Mahkeme kararı 4+4 çıktı,
  Aynı o sürede şirkette başka kalite koordinatörü yoktu, benden sonra alındıysa asgari ücretten gösterirler,
  Aynı mesleği kalite koordinatörlüğü yapanlar net ortalama 3000 tl alıyor,
  Benim maaş hesaplamam 3000 tl üstünden mi olur yoksa asgari ücrettenmi yoksa maaş yazımdaki gibi mi olur acaba ? Şirket yol ve yemek bize vermiyordu, resmi olarak 2018 ücretleri olarak alacakmıyım?
  Sizden ricam bana bir hesaplama yapıp gönderirmisiniz?
  Şimdiden teşekkür ederim,

 17. Kolay gelsin ben 2 şubat 2017 tarihinde isten cikardildin ise iade davası açtım kazandim dava 16 ay surdu is yeri gel başla dedi bana ne kadar tazminat vericekler

 18. Merhaba bürüt ücret sgk ya yatan en son ay ki ücretlidir bilen var mı, tazminat bu ücret üzerinde mi ödeniyor

 19. işe iade davası açtım ve kazandım ve suresinde işe başlamak için muracaatda bulundum fakat 1 aylık işe başlatma suresinin son gunu bana 4 gun sonra gel işe başla dendi bende 1 aylık işe başlatma suresini geçtiğinden dolayı gitmedim
  iş veren tazminatlarımı odemedi suresinde davet ettiklerini dile getirdiler

  benim işe muracaatım 09.08.2018
  beni işe davet ettikleri tarih 10.09.2018 ve bana 13.09.2018 tarihinde iş başı yapmam gerektiğini soylediler

  sizce ben haksızmıyım

 20. Cevap verirseniz efendim çok memenun olurum. İşe iade mahkemesini kazandım mahkeme 15 ay sürdü kesin karar verildi iş veren beni tekrar işe aldı bende başladım benden sigorta dökü istedi ik bende verdim hesap yaptılar ben mahkeme süresince 1 ay işsiz tek kalmıştım başka yerde çalıştım işverende bu 1 aylık süreyi tek ödedi mahkeme ama boşta geçen 4 net maaşa ve diğer hakları diye yazıyodu kararda yardımcı olurmusumuz 3 maaşımı vermiyo işveren 11 bin tl yapıyo nerdeyse

  • 1 ay boşta kaldığınızı söylüyorsanız, öyle ise işveren 1 ay boşta geçen sürenizi ödeyecektir neden 4 ay ödesin.. Eğer 4 ay boşta kalsaydınız o zaman işvereniniz 4 ay ücretinizi ödeyecekti.

 21. Benim esimde işe iade davası var. Her ne olursa olsun size 4 aylık ücret birde 4 aylık sigortanizi yatırmak zorunda isterseniz işten cikisiniz yaoildiginda ise baslayin devletin size verdiği 4 ay ücret hakkınız genelde ise alındığında ellerinden geleni yapiyolar 4 aylık sigortanizida yatırmak zorundalar…

 22. Davanın KABULÜNE,
  Davalı işverence yapılan FESHİN GEÇERSİZLİĞİNE ve davacının İŞE İADESİNE,
  Davacı işçinin kanuni süre içinde başvurmasına rağmen davalı işverence süresi içinde işe başlatılmaması halinde ödenmesi gereken tazminat miktarının, davacının kıdemi ve fesih nedeni dikkate alınarak takdiren davacının 5 aylık brüt ücreti tutarında TESPİTİNE,
  Davacı işçinin işe iadesi için davalı işverene süresi içinde başvurması halinde hak kazanılacak olan ve kararın kesinleşmesine kadar en çok 4 aya kadar ücret ve diğer haklarının davalıdan tahsil edilmesi gerektiğinin TESPİTİNE
  şeklinde mahkemem sonuçlanmıştır. 23/10/2017 tarihinde işten çıkartılmıştım. bankada topamda 12 yıl 5 ay çalıştırm. buradaki hesaplanacak olan bürüt ücretim son aldığım bürüt ücret mi olacaktır yoksa emsal çalışanlardaki bürüt ücret mi olacaktır. banka geçen sene ücretlere zam da yaptığından dolayı ücret hesaplamasında bu dikkate alınacakmıdır. son olarakta banka çalışanlarına yılda 12 maaş ve 4 ikramiyeli toplamda 16 maaş ödemektedir. benim bürüt ücret hesaplamamda çalışanlarına verdiği 4 maaş ikramiye tutarıda ortalama aylık bürüt maaşa katılmalımıdır. şimdiden teşekkür ederim.

 23. Basit ve anlaşılır açıklamanız için teşekkürler.

 24. Merhaba esim 25.07.2015 tarihinde markette kasiyer olarak ise basladı yol yemek ike birlikte 2700 net maas alıyordu 2017 de ikinci cocugumuza hamile kaldı hamileyken 8. Ayında agustosun 3.de ısten cıkardılar dava actık 2018 2.ayın onunda mahkeme oldu tam kazandık derken hakım red ettı dosya ankaraya temize gıttı esımı haklı buldular ıse gerı donus hakkı kazandı bır ayı gectı ve avukatımız noterden 2.gun once ıhbar cektı 8 aylık maas odenegınde bulundu nekadar bır ucret alır yada dava uzarmı yardımcı olursanız bırde ıssızlık maası nekadar alır ne olur cevabınız ıcın sımdıden tsk ederim

 25. Merhaba, EDENRED firması tarafından Adana’da haksız şekilde işte çıkarıldım.

  2017 Kasım ayında işe iade istemli dava açtım, 10 ay süren dava sonunda davayı kazandım, istinafa götürdüler, orada da kazandım.

  yönetici pozisyonunda çalışmış olmama rağmen ve beni işten çıkarırlarken kendi antetli kağıtlarında ” göreviniz spesifik bir pozisyon olduğu için size başka bir pozisyonda iş öneremiyoruz ” demelerine rağmen, işe iade davası sonucunda beni alt kademede Farklı bir şehirde göreve kabul ettiklerini beyan ettiler. Bu süreçte işe iadeyi kabul etmem durumunda Bana taşınma masrafı, kira desteği gibi ödemeler yapmalarını nasıl sağlarım.

  Bilgi verirseniz sevinirim

  Saygılarımla

  • İşe iade davası sonucunda tekrar işe alınma isteminin kabulünün gerçek ve samimi olması gerekir. Elbette işveren işe başlatacağı işçiyi eski iş yerinde ve aynı çalışma koşullarında başlatmak zorundadır. Sizin durumunuzda yani işinizin değiştirilerek, başka bir işle görevlendirilmeniz ve önceki işinizden belirgin şekilde farklı statülü bir işte çalışmanız işverenin işe geri iadesinin kabulünde ciddi ve samimi olmadığını göstermektedir. Bu durumda işe iadenin gerçekleşmediği kabul edilir. İşe başlatılmamanın hüküm sonuçları doğar, yani size şartları oluşmuşsa kıdem tazminatı, boşta geçen 4 aya kadar süreye ilişkin ücret ve bununla beraber 4-8 ay arası iş güvencesi tazminatı ödenmek zorundadır. Ancak sizin bu değişikliği kabul etmemeniz gerekir. Yani gidip işi kabul edip o işte çalışmamanız gerekir. Yazılı belge imzalamamanız gerekir.

 26. HÜSEYİN TİRYAKİ

  Merhaba,

  Ben tam 10 yıl bir bankada çalıştım, son ünvanım vekil yönetmendi… 20.09.2016 tarihinde işten çıkarıldım. 1 ay sonra işe iade davası açtım. Davayı kazandım, yazılı karar Boşta kalan süre için 4 Brüt, işe almama tazminatı ise 5 maaş olarak hakim karar verdi, fakat kurum istinafa başvurdu. Dosyam hala istinafta..

  Son aldığım Brüt maaş 5.352 TL
  Şuan benim ünvanımda çalışan bir personelin Brüt maaşı 7852 TL
  Yol ve Yemek ücretlerimiz vardı..

  Tahmini ne kadar tazminat alırım. Konu ile ilgili bilgisi olan yardımcı olabilir mi..?

  Teşekkür ederim..

  Saygılarımla,

  Hüseyin TİRYAKİ
  0532 626 20 31

  • Eski bir vekil yönetmen olarak KVKK kurallarına dikkat ettiğiniz için sizi tebrik ederim. Bir de telefon numaranızı paylaşmışsınız.

 27. Bülent Karataş

  2011 ylılnda işten çıkartıldım tazminatını aldım. İşe iade davasını kazandım. İşveren tarafından işe alınmadım tekrar bir tazminat daha aldım. Ben aynı işyerine tekrar girebilir miyim. Teşekkür ederim

  • Ne saçma bir forum burası. Herkes soru sormuş 1 tane yol gösteren cevap yok

  • Giremessin..zaten çıktığında kıdem ihbar almışsın..dava sunucu işe başlatmama tazminatında verilmiş.

  • tabi ya hatta sen direk işyerine ortak olman lazım %50 %60 karlı çalışman lazım ya işe iade edilmeme tazminatı almışsın daha melanımı versin ne istiyorsun

 28. Süleyman Alhan

  6 eylül 2018 de işe iade davası açıldı öncesinde kıdem ve ihbar tazminatını kazandık sorum şu davayı kazanmamız halinde karşı taraf işe geri almazsa ödeme yapmamak için davayı arabulucuya yada istinafa taşıma şansı var mı

 29. Süleyman Alhan

  Aynı davayla ilgili ödeme bürüt ücret üstündenmi hesaplanıyor ek olarak tekrar kıdem ve ihbar ödemesi yapılırmı

 30. Merhaba Arkadaşlar BEN 1 sene çalıştım işten çıkarıldım çıkarılırken kıdem ve ihbar tazminatı aldım şu işe iade davasını kazandım hakim 4 aylık maaş yazmış şimdi şöylemi oluyor işveren beni işe alırsa 4 aylık brüt almaz ise 4+4 mü verecek beni aydınlatır mısınız? Teşekkürler 🙏🏻

 31. Merhaba, 07.06.2010 lse giriş. 04.04.2018 işten çıkarılis olarak dava açtım ve 4+4 olacak şekilde 15.05.2019 da ise iadeyi kazandım. Işveren istinafa gitti. Bende 4+5 olmasi için istinafa gidecem. Işten ayrıldığım dönemde 4450 Tl brut maaşımın vardı. Yalniz her ay da brut 1/3 maas olarak ikramiye alıyordum.
  Bu bilgilere göre 4+4 olarak ve olursa da 4+5 olarak yaklasik ne kadar göreve iade alabilirim. Bu arada geçen sene ki 4450 içinde gecen yılki zam yoktur. Geçen sene %10-15 arası zam vermişler.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Bu senede % 10 civarında zam vereceklermiş.

  • Ben iş me geri devamı kazandım ama tazminatımı almıştım şimdi beni ise başlattı ama yeni yani 2019 girişli yaptı ama ban o dört bürutu yatırcakmi yatirmicakmi bunu bilmiyorum bilgisi olan varsa verirse sevinirm

   • Burak bey işinizi diğer evraklarınız üzerinden yapması gerekir ve boşta geçen süre maaşı olan ödeneği ilk maaş gününü takip eden 3 hafta içerisinde yatırması gerek

 32. Ben bi iftira sonunda işten atıldım kanıt yok isbat yok dava açsam kazanirmiyim

 33. İşe iade davası birkaç yıl sürebilen en azından bende istinaf dahil 2 yılı buldu davam. Firma işe iadeyi kabul etsede çalışan bu sürede boşta kalamayacağı için halihazırda bir firmada çalışıyor ve çalıştığı firmadan memnunsa gitmemek isteyemezmi? İnsani bakıldığında çıkartılan kişi hem haksız çıkartılmış ve 2 yıllık süre boyunca ailesini geçindirmek içinde çalışmak zorunda değilmidir? ve bu çalıştığı yerde maddi manevi huzurlu ama çıkartılmayı yapan firma 2 yıl sonra gel başla derse niye gitmek zorunda olmalı çalışan… Ordan daha ne hayır gelir bunla ilgili çalışanı koruyan birşey yokmudur?

  • Maalesef kanunda öyle bir hüküm yok işe başlamadığın takdirde haksız fesih niteligini haklı fesih olarak değişitirecek ve sizde tüm haklarınınızı kaybedeceksiniz

 34. Ben bir petrol sirketinin ana firmanın iş verdiği güvenlik firmasında çalışıyorum. Ve ayrıca ana firma olan petrol şirketi de benim arazimde bulunduğu için ana firma ile arazi anlaşmazlığım vardı şimdi asıl konuya gelelim. Ben izinde olduğum gün sözde ana firmanın güvenliğini sağlamak amacıyla oradayız fakat ben izinde olduğum için gidip ana firmanın işini durdurdum ve sonra benim şirketim benim cikisimi verdi. 29. Maddeden ne yapabilirim

 35. Merabalar ben bi belediyede kadrolu işçi olarak çalıştım dönemde işten atıldım atılma sebebim 3 gün üst üste işe gelmemek fakat 3 günün 2si raporluydum puantör giriş yapmamış.işe iyade davası actım ve kazandım yargıtaya itiraz ettiler onuda kazandım.tekrar itiraz ettiler tekrar kazandım.kurum busefer istopsebebimden ayrı bi maddeden hakkımı aradım için iş ahlakına uymadım diye işe almıyorum diye yazı yollamış.benim örenmek istedim işdavası devam ederken sigorta işlermi(dava 3.5 sene sürdü) başkan deyişti işe döne bilme şansım varmı yardımcı olursanız sevinirim

 36. selamlar herkeze işe iade davası tahmini süreyi söylüyorum 1 yıl yerel mahkeme 1 yıl istinaf sonuç çıkmazsa itiraza kapalı olmazsa 1 yıl yargıtay daha sonra işe iade alınmazsanız ücretiniz ödenmezzse 1 yıl alacak davanız eğer itiraz edilirse alacak davanıza 1 yıldaha ekleyin bilirsinz.

 37. 23.03.2017 tarihinde sözleşmeli taşörön X firmasına işe başladım sözleşme tam 4 kere yenilendi sigortada 1 adet çıkış giriş bulunmakta sözleşme 1 den fazla olduğu için daimi iş kanununa girmektedir diye duydum sözleşme bitiminde hak tazminatlarımı 2 adet tazminatımı yatırdılar . son 3 ay + 10 gün daha uzatmaya girdi sözleşmemiz. 10.01.2020 yılında sözleşme bitti ve yeni sözleşmede benimle çalışamıyacaklarını söylediler iş hakkımı fes ettiler evrakları imzalamadan ayrıldım noter ile eve ihtar çekmişler çıkış bilgisi için.
  arabulucuya gittim işe iade davasında bulundum arabulucu karşı tarafla arabulmaya çalışacak benim haklarım nedir neler istemem gerekiyor

 38. Merhabalar ise baslatmama tazminatı 4 8 arasındadır deniliyor bu burut ücretten mı hesaplanir

 39. 10.04.2006 da ise basladim 01.01.2015 de sebepsiz tutanaksiz isten cikarildim ise iade karari verildi ne kadar ucret alabilirim

 40. Merhaba bn 2016 da iş kazı geçirdim iki sefer amiliyat oldum 1bucuk sene yattım raporlu bir şekilde ondan sonra raporum bitince beni işten cikardilar ayakta çalışamaz raporu verdiler bana sol ayak %25is kaybı ve bedensel olarak %6.1 iş kaybı verildi ise geri dönüş mah kümesi açtım mahkemem yeni bitti 18 bintl ödeme dedi avukatım 4+4 ödeme yapılmış 4net 4u burut burut şuan bildiğim 2900 TL diye dediler ama sendika parasında vardı o girmiyor harhalde bu na bir kaç kişiyle konuştum 5burut olması lazim dediler kimiside 5+ 3 burut senin alacağın para diyolar bnim şimdi nekadar almam gerekiyor bu konuda yardımcı olurmusunuz bana

 41. Merhaba 02.03.2018 de işten çıkartıldım ve 05.04 2020 de mahkeme tazminatımı onayladı yanlız hala parayı almadım ve ben merak ettiğim bu parayı neyin faizine göre heaaplıyorlar tahminen ne kadar alırım 19. 09.2020 oldu hala ses yok daha onaylancakmış avutım öyle dedi

 42. 2018 sekizde işten çıkarıldım kıdem tazminatımı aldım dava açtım işe dönüş dava açtım 2021 de dava sonuçlandı davayı kazandım firma işe başla dedi fakat kötü niyet beslediği için ihtar çektim işe dönmeyeceğim 2018 çıkarken maas 2650 yemek 275 servis vardı şimdi maas 4250 tl yemek 500 tl servis var kıdem tazminatımı işe geri dönüş davasını kazandığıma göre kıdem tazmnatım yeniden bu günkü güncel maaaşdan mı hesaplanaçak yani 4250 net maaşım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir