İşe İade Davası
İşe İade Davası

İşe İade Davası Sonucunda İşe Başlatmama

İşe İade Davası olumlu sonuçlanan çalışan, işverene işe başlamak için başvuruda bulunduğunda 1 ay içinde işe başlatılma hakkına sahip olur. Başvuruda bulunan işçiyi bu yasal sürede işe başlatmayan işverenin çalışana karşı bir takım yükümlülükleri de oluşur.

İşe Başlatmama Durumunda İşverenin Yükümlülükleri

 • İşveren, işe geri dönme başvuru talebini reddederek çalışanı işe başlatmaması durumunda çalışanın sözleşmesini feshedebilmek için, çalışanın bu koşulda almaya hak kazandığı tüm tazminatları kendisine ödemekle yükümlüdür. Tazminatlar daha önce işçiye ödenmişse, boşta geçen süre sonuna kadar doğan kıdem / ihbar / izin süreleri için fark ödemesi yapmalıdır.

 

 • İşveren, işe iade davası boyunca, çalışanın 4 aya (120 güne) kadar boşta geçirdiği sürelerin karşılığı olan tüm ücret ve yan haklarını çalışana ödemekleyükümlüdür.

 

 • İşveren 4 aya (120 güne) kadar boşta geçen süre karşılığında çalışana ödediği ücretlerin SGK prim karşılıklarını çalışan hesabına Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirmek ve ödemekle yükümlüdür. Boşta geçen sürelerin ek aylık prim ve hizmet belgelerinin verilmesinin yasal süresi personelin işe başlatma ya da başlatmama durumuna göre değişiklik göstermektedir;

Personel işe başlatılacaksa, işverenin işe davetinin tebligatının işçiye ulaştığı tarihi takip eden ayın 23. gününe kadar boşta geçen sürelerin ek aylık prim ve hizmet belgesini kuruma bildirmekle yükümlüdür.

Personel işe başlatılmayacaksa, işe iade davasını kazanan işçinin işe başvurusunun işverene ulaştığı tarihi takip eden ayın 23. gününe kadar boşta geçen sürelerin ek aylık prim ve hizmet belgesini kuruma bildirmekle yükümlüdür.

 

 • İşveren, çalışanın başvuru talebini 1 aylık sürede reddettiği takdirde çalışanın tekrar işe alınmayacak olması sebebiyle çalışana ücretinin 4 aydan 8 aya kadar olan kısmını “işe başlatmama tazminatını” ceza olarak ödemekle yükümlüdür.

 

 • 1 aylık yasal süreyi aşan tarihlerde çalışanı işe başlatmayı kabul eden işyeri artık işe başlatmayı reddetmiş kabul edilir ve bu sebeple çalışanın ücretinin 4 aydan 8 aya kadar olan kısmını “ işe başlatmama tazminatı ” olarak çalışana ödemekle yükümlü olacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

İş Sonu Tazminatlarında Gelir Vergisi İadesi

İş Sonu Tazminatlarında Gelir Vergisi İadesi

Son dönemlerde en çok kafa karıştıran, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında ödenen tazminatlardan …

7 yorum

 1. Sayın Yetkili,

  İşe Başlatmama Tazminatı ile ilgili olarak aşaıdaki cümlede geçen boşta geçen süre den ne anlamalıyız.tşk

  ”Tazminatlar daha önce işçiye ödenmişse, boşta geçen süre sonuna kadar doğan kıdem / ihbar / izin süreleri için fark ödemesi yapmalıdır.”

  • Datassist Mevzuat Kulübü

   Merhabalar,

   İş sözleşmesi ilk feshedildiği tarihte işçiye kıdem-ihbar tazminatı ve izin parası ödemesi yapıldıysa, işe iade davasını kazandığından boşta geçen sürelerin kıdemine eklenmesi ile 4 ay daha uzun kıdemi olacaktır. işten çıkış tarihine eklenen 4 aylık boşta geçen süresi ile kıdem süresi değişecektir. Kıdem süresinin değişmesi de kıdem tazminatını etkiler. İşçinin bu süreçte ihbar süreleri ve yıllık izin hakkı da değişebilir. Bu sürelerin emsal ücret ile yeniden hesaplanıp fark tutarının personele ödenmesi gerekmektedir.

   Örneğin 2 yıl 10 ay kıdemi olan biri işe iade davası açıp kazandığında kıdem süresine boşta geçen 4 aylık süre eklenir ve kıdemi 3 yıl 2 ay olur. Kıdem süresi ve beraberinde kıdem tazminatı değişmiş olur. İşçi ilk işten ayrılırken ihbar süresi 6 hafta olarak değerlendirilirken kıdemi 3 yılı aştığı için ihbar süresi de 8 haftaya çıkmış olacaktır. Ayrıca 3. yılını doldurduğu için yeni izin hak edişi de doğacaktır.

 2. mrb iyi günler ben işe iade mahkemesini kazandım temizden geldi 21 şubat ta mahkeme var ben işe gireli 23 7gün olmuştu bizim mahkeme geçen sene 18 ağustos da açmıştık daha halen sürüyor ve ben temiz kağıdım geldi ben şuan hangi haklardan yararlana bilirim lütfen bilgi alabilir miyim?

  • işe gireli 23 ay 7 gün oldu

  • Yazdır
   Dava Listesi’ne Dön
   Temel Dosya Bilgileri
   MahkemeZonguldak 2. İş MahkemesiDosya Yıl/No2016/464Dosya TürüHukuk Dava DosyasıAçılış Tarihi21/03/2016Dosya DurumuYargıtaydaDava Türüİşe İade İstemli
   Duruşma Listesi
   Duruşma Günü Saati İşlem Sonuç
   24/06/2016 09:00 Duruşma Duruşma Yapıldı
   09/06/2016 09:01 Duruşma Duruşma Yapıldı
   16/05/2016 09:00 Duruşma Duruşma Yapıldı ava Dosyası Bilgileri
   İlgili Yargıtay Dairesi
   7. Hukuk Dairesi
   Esas Numarası
   2016/32355
   Tebliğname Numarası

   Savcı İstem

   Geliş Tarihi
   26/09/2016
   Mahkemesi
   Zonguldak 2. İş Mahkemesi
   Mahkeme Esas Numarası
   2016/464
   Mahkeme Karar Numarası
   2016/1132
   Mahkeme Karar Tarihi
   24/06/2016
   Savcılık Esas Numarası

   Savcılık Tarihi

   Dava/Suç Türü
   İşe iade istemli
   Durum
   Postalandı
   İlişkili Dosya Listesi

   Karar Numarası
   2016/16946
   Yargıtay Kararı
   NOKSAN İKMALİ (İADE)
   Karar Tarihi
   20/10/2016
   Dosya Kapatma Tarihi
   04/11/2016……………….. 21.03 2016 buna göre ne kadar ücret alırım..davam hala devam ediyor yargıtayda büyük ihtimal şubat sonlarına doğru bitecek

 3. Calıstığın yıla göre 4 ay ve ya 5 aylık maas ödemesi oluyor diye okumustum. Doğru mu. Bende işe iadeyi kazandım. 12 yıllık çalışmışlığım var şirketimde.

 4. merhabalar kolay gelsin benim sorum 17/01/2017’de işe iade davası açtım ve ilk duruşmada davayı kazandım akabinde istinaf mahkemesine temyize gitti dosya esastan red’dine diye karar geldi daha sonra yargıtaya temyiz ettiler bi süre sonra yargıtaydan da (noksan ikmali) eksik evraktan dosyam iade edildi eksik evrak tamamlanıp tekrardan yargıtaya gitti öylece bekliyor şu an arşivde yaklaşık 4 ay kadar oluyor acaba ne zaman sonuç alırım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir