Kıdem Tazminatı Hesaplamasında Giydirilmiş Ücret
Kıdem Tazminatı Hesaplamasında Giydirilmiş Ücret

Kıdem Tazminatı Hesaplamasında Giydirilmiş Ücret

İşçinin kıdem tazminatını hak ederek işten ayrıldığı durumlar çoğunlukla işverenin işten çıkardığı durumlar olmaktadır. İşçi, işten çıkarıldığında tüm hak edişlerini işverenin doğru ve eksiksiz olarak ödemiş olmasına dikkat eder. Hatta birçok işçi tazminatları, izin hakkı gibi alacaklarını internet ortamında ya da bilirkişilere hesaplatarak kendisine ödenen tutarla kıyas yapar. O nedenle bu hesaplamalar işverenlerin en çok dikkat etmesi gereken şeylerden biridir. İşçinin hakkının tam olarak ödenmesi ve yasal denetimlerde sıkıntılı süreçlerden geçmemek için kıdem tazminatı hesabının doğru yapılması, kıdem tazminatı hesaplamasında giydirilmiş ücrete dahil olacak kalemlerin doğru tespit edilmesi gerekmektedir.

Giydirilmiş Ücret Kavramı

Giydirilmiş ücret, işçinin 1 aylık ücreti ile o işyerindeki işveren tarafından sağlanan parayla ölçülebilir sürekli menfaatlerinin bir aya karşılık gelen tutarları toplamı anlamına gelmektedir. İşçinin kazancı sadece asıl ücret yani çıplak ücretse, giydirilmiş ücreti de sadece asıl ücreti olacaktır.

Kıdem tazminatı hesaplaması yapılırken, kişilerin son brüt ücretleri ile aylık ücretinin yanında kişiye sağlanmış düzenli ödemelerin tümü olan giydirilmiş ücret dikkate alınmaktadır.

Kıdem tazminatı hesaplamasında işçinin brüt ücretinin esas alınması gerekir. Kıdem tazminatı esas ücretin belirlenmesinde kişinin aylık brüt ücretinin yanında düzenli olarak yapılan tüm ek yardım ve menfaatlerin de dahil edilmesidir. Örneğin; işçiye her ay veya üç ayda bir gibi belirli ve düzenli periyodlara bağlanmış ödemelerin giydirilmiş ücrete dahil edilmelidir. Burada önemli olan konu, kıdem tazminatı hesaplaması sırasında kişinin işten ayrılış tarihinden geriye dönük son bir yıl içerisindeki düzenli ödemelerin yıllık ortalamasının alınıp ücrete dahil edilmesidir.

Düzenli ödemeler genellikle, yol yardımı, yakacak yardımı, yemek yardımı ve düzenli olması halinde tüm prim ve ikramiyeler de bu nitelikte değerlendirilip giydirilmiş ücrete dahil edilir.

Diğer taraftan; süreklilik arz etmeyen bir defaya mahsus ödenen ödemeler kıdem tazminatı esas ücreti olan giydirilmiş ücrete dahil edilmez.

Özellikle sık karşılaşılan bir soru olarak kişiler net maaş üzerinden çalışıyor ve bu şekilde iş sözleşmelerinde yer alıyor olsa bile kıdem tazminatı hesaplaması brüt tutar üzerinden yapılmalıdır.

Özetle, ücretin giydirilmiş olması için ek menfaatlerin de yansıtılması gerekmektedir. Parayla ölçülebilen, sürekli olan ve işçiye bir menfaat sağlayan ödemeler nakdi de olsa ayni de olsa fark etmeksizin 1 aylık değeri bulunarak kıdem tazminatı hesabında giydirilmiş ücrete dahil edilir.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Kıdem Tazminatı Tavanı 2018

Kıdem Tazminatı Tavanı 2018

Asgari ücret tutarının açıklanması ile 2018 yılı bordro hesaplama parametreleri de kesinleşmeye başladı. Bugün memur katsayılarının …

7 yorum

  1. İşçilerin günlük yemekleri ve işe gidiş gelişleri işveren tarafından sürekli sağlanmaktadır. Bu durumda kıdem tazminatı hesaplanırken, yine bu sürekli ödenmekte/karşılanmakta olan menfaatlerin giydirilmiş ücrete dahil edilmesi gerekir mi?

  2. ben 15.12.2003 tarihinde işe başladım sigortalı olarak şuanda da 10 yıla yajın bir işyerinde çalışıyorum. bu işyerinden ayrılmak istiyorum.tazminat alabilirmiyim.4600 günde pirimim var

  3. Selam 31.12.2017 tarihi itibariyle emekli olacağım. İşe giriş tarihim 15.02.2002 buna göre 45 gün sonra kazanacağım yıllık izin hakkımı (2018) işyeri ayrılırken bana ödemesini yaparmı?

  4. Merhabalar Ben 15.02.1997 Tarihinden beri calısmakta olup 31.08.2018 Tarihi ile Ayrıldım TAzminat olarak bana ödenen bürüt maas yemek yol verildi mesailer ve prim dahil edilmedi bana hesaplanan 4.300 den hesapladilar oysa san borduroda kazançlar toplamaı 7.000 görünüyor bana yardimcı olurmusunuz
    Teşekkürler.

  5. Merabalar benim pirimim maaşımin bayagı altında odeniyor tazminatım maaştanmı hesaplanır pirimden mi yardımlarınız ve vevabınız için şimdiden teşekkürler

  6. Ahmet AKDENİZ

    Sadece giydirilmemiş brüt ücret tavanı geçiyorsa giydirmek bize avantaj sağlarmı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir