Kısa Çalışma Ödeneğinde İcra Kesilir mi?

Kısa Çalışma Ödeneğinde İcra Kesilir mi?

Covid-19 nedeniyle tüm dünyada hayatın normal akışından çıkması, birçok sektör ve ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ülkemizde de istihdamı korumak adına atılan adımlar arasında, en popüler olanı kısa çalışma ödeneği. Ancak dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de milyonlarca çalışanın kendilerine özgü yaşam senaryoları var. Haliyle çoğunluğun dışında kalan senaryolarda, yeni düzenlemeler soru işaretleriyle beraber geliyor. İşte bu sorulardan birisi de: Kısa çalışma ödeneğinden icra kesilir mi?

Covid-19 Sonrası İcra İşlemleri

Cumhurbaşkanlığı, İcra İflas Kanunu’nun 330. Maddesine dayanarak 21 Mart tarihinde yayınladığı karar ile nafaka harici tüm icra takiplerinin durdurulacağını ve yeni icra dosyalarının açılmayacağını duyurmuştu. 26 Mart tarihinde ise Resmi Gazetede konuya ilişkin daha detaylı bir açıklamaya yer verilmiş ve icra takiplerinin durdurulması 22 Mart ile 30 Nisan arasındaki tarihlerde açılan icra dosyalarını kapsayacağı belli olmuştu.

30 Nisan’da Resmî Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile salgın tehlikesinin ortadan kalkması durumunda yeniden değerlendirilmek üzere son tarih 30 Nisan’dan, 15 Haziran‘a uzatıldığı açıklandı. Buna göre yeni bir karar yayımlanana kadar, icra takibi başlatma işlemleri 22 Mart ile 15 Haziran arasında gerçekleştirilemeyecek.

Datassist‘in kısa çalışma ödeneği başvuru hizmeti verdiğini biliyor musunuz? Detaylı bilgi için info@datassist.com.tr‘ye mail atabilir ya da 444 4 923‘ü tuşlayabilirsiniz!

Kısa Çalışma Ödeneğinden Yapılabilecek Kesintiler

İŞKUR’a başvurular sonucunda ödenek almaya hak kazanan çalışanların, çalışılmayan günler için kısa çalışma ödeneği tutarı son 12 ayda SGK’ya bildirilen prime esas kazanç tutarları üzerinden hesaplanan günlük tutarının, %60’ı üzerinden hesaplanıyor. Çalışanların alacağı ödenek tutarı için ise günlük brüt asgari ücretin %150’si tavan olarak belirlenmiştir.

Yasal kesintiler: Normal şartlarda çalışanların aylık kazançları üzerinden SGK primleri, gelir vergisi ve damga vergisi kesintisi yapılıyor. Ancak kısa çalışma ödeneği üzerinden yasal kesintiler kapsamında yalnızca damga vergisi kesintisi yapılacak.

Özel kesintiler: Kısa çalışma ödeneği almaya başlayan çalışanların ödenek kapsamında eline geçen tutarlar bir hizmet akdini yerine getirmesi sonucu elde edilmeyen ve dolayısıyla ücret ve benzeri ödemeler kapsamında değerlendirilmediği için nafaka harici herhangi bir özel kesintiye tabi tutulmayacak.

Hakkında Datassist

Göz atın

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

İş Hukukunda Fazla Çalışmanın İspat Yükü

5 yorum

  1. bir mağazadan adıma icra davası açılmış, şu anda kısa çalışma ödeneği alıyoruz. işyerine maaş haczi gelirmi.? ücretsiz izin süremiz bir iki ay daha uzayabilir. bu durumda alacaklı nasıl bir yol izler. anlaşma sağlanabilir mi.
    tesekkürler

  2. Su sorumun cevabını bir türlü alamadım kime sorduysam ben 6 ay iskur sözlesmeli ise basladım fakat bir bankaya borcum var hacizliğim bu borctan dolayı acaba maaşimda kesinti olurmubilgisi olan lütfem msj cevap versin düşünmekten helak oldum tskler

  3. Zorunlu icretsiz izindeyim nakdi destek ucreti aliyorum bu paraya bloke konuldu burs kredi si icin olabilir mi boyle birsey

    • kısa çalışma ödeneği için sadece nafaka için bloke konulabilir diyor. bankayla iletişime geçin bendede aynısı oldu başvuracağım

  4. Banka haciz baslatmadiysa sıkıntı yoktur baslattiysa eğer 3 ay içinde işyerine haciz gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir