Kısa Çalışmanın Başvuru ve Yararlanma Süresi Uzatıldı
Kısa Çalışmanın Başvuru ve Yararlanma Süresi Uzatıldı

Kısa Çalışmanın Başvuru ve Yararlanma Süresi Uzatıldı

Kısa çalışma birçok firma için can simidi olmuştu, hala da olmaya devam ediyor. Faaliyetlerini azalttığı için çalışma sürelerini kısaltan ya da tamamen durduran iş yerlerinde, işçilerin çalışamadıkları günlerin ücreti İŞKUR tarafından “kısa çalışma ödeneği” olarak ödeniyor. Uygulama Mart ayında başladığında 3 aylık olarak planlansa da, cumhurbaşkanı kararları ile uzatılarak günümüze kadar ulaştı. Son kararla birlikte yeni başvurular için ekranlar tekrar açılmıştı. 23 Aralık ResmÎ Gazetesi’nde yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı, başvuru süresi ile yararlanma süresi uzatımı kararı alındı.

Kısa Çalışma Başvuru Süreci

Covid-19 vaka sayılarının artması ile birlikte tekrar sokağa çıkma yasakları tabii ki iş hayatında da yankılarını buldu. Bazı sektörleri bu yasaklar fazlasıyla olumsuz etkiliyor. Kısa çalışmayı yeni uygulamak isteyen, mevcut başvurusuna yeni personelleri dâhil etmek isteyen ya da çalışma süresini mevcut halinden daha da aşağıya çekmek isteyen iş yerleri için yeni başvuru süreci başlatılmıştı. Başvurular 1-31 Aralık tarihleri arasında alınacaktı, süreç Ocak sonuna uzatıldı. Yani son tarih 1 ay daha uzatılarak 31 Ocak 2021 olarak belirlendi.

23 Aralık 2020 Resmi Gazetesinde yayımlanmış kısa çalışma yeni başvuru süre uzatımı ile ilgili cumhurbaşkanı kararının aslı için tıklayınız. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201223-16.pdf

Kısa Çalışmadan Yararlanma Süresi Uzatıldı

Kısa çalışmada, Mart-Nisan-Mayıs dönemindeki başvuru süreciyle 3 aylık yararlanmanın ardından süre uzatımına gidilmişti. 17 Kasım’da yayımlanan 7256 sayılı Kanun ile Cumhurbaşkanı’na kısa çalışmadan yararlanma süresini 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatma yetkisi verilmişti.

Yılsonuna kadar uzatılan kısa çalışma süresi, Cumhurbaşkanı tarafından kendisine verilen yetki ile Şubat sonuna kadar uzatıldı.

Covid-19 nedeniyle oluşan zorlayıcı sebep gerekçesi ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar (bu tarih dâhil) kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan iş yerlerinin kısa çalışma ödeneğinden yararlanması için son tarih 28 Şubat 2020 olarak belirlendi.

23 Aralık 2020 Resmi Gazetesinde yayımlanmış kısa çalışmadan yararlanma süresi uzatımı ile ilgili cumhurbaşkanı kararının aslı için tıklayın. https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/12/20201223-17.pdf


Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzin Emekliliği Etkileyecek mi?

Kısa Çalışma ve Ücretsiz İzin Emekliliği Etkileyecek mi?

Askerlik, doğum ya da yurt dışı borçlanmaları ile emekliliğe direkt olarak etki eden uygulamalar var. Peki, kısa çalışma ya da ücretsiz izni kapsayan böyle bir uygulama var mı?

1 yorum

  1. Bu kanunu istismar edenler var akrabam otelde çalışıyor 30 gün fakat kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işvereni 10 gün sigortalı gösteriyor Devleti dolandırıyor O da işsiz kalmamak için ses çıkartamıyor maalesef denetleme mekanizması yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir