Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı

Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı ile ilgili İş Kanunu üzerinde açık bir hüküm bulunmamaktadır. 4857 Sayılı İş Kanununun 53. maddesine göre; işyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.

Yıllık ücretli izin sürelerine ilişkin kanun kapsamındaki çalışma süreleri;

• 1 ile 5 yıl arasında olanlara (5 yıl dâhil) 14 gün,
• 6 ile 14 yıl arasında olanlara 20 gün,
• 15 yıl veya daha fazla olanlara 26 gündür.

Bununla birlikte, 18 ve daha küçük yaştakilerle, 50 ve daha büyük yaştakilere verilecek yıllık ücretli izin süresi 20 günden az olamayacaktır.

Yıllık ücretli izin uygulamasında işverenleri ve işçileri en çok sıkıntıya sokan konulardan biri de kısmi süreli çalışanların yıllık ücretli izin hak edişi ve kullanım sürelerinin nasıl uygulanacağıdır. Kısmi Süreli Çalışanlarda Yıllık İzin Kullanımı hakkında doğru bilgi edinmek için Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğini incelememiz gerekecek.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliğinin 13.maddesinde;

“Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar yıllık ücretli izin hakkından tam süreli çalışanlar gibi yararlanır ve farklı işleme tabi tutulamaz.

Kısmi süreli ya da çağrı üzerine iş sözleşmesi ile çalışanlar iş sözleşmeleri devam ettiği sürece her yıl için hak ettikleri izinleri, bir sonraki yıl izin süresi içine isabet eden kısmi süreli iş günlerinde çalışmayarak kullanır.

Yukarıdaki esaslara göre izine hak kazanan kısmi süreli ya da çağrı üzerine çalışan işçilerle tam süreli çalışan işçiler arasında yıllık izin süreleri ve izin ücretleri konularında bir ayrım yapılamaz.” ifadesi yer almaktadır.

Örneğin; 4 yıldır kısmi süreli çalışan bir işçinin yıllık ücretli izin hakkı 14 gündür. 14 gün yıllık ücretli izin hesaplanırken hafta tatili günleri ayrıca dikkate alınacaktır.

Diğer yandan kısmi zamanlı çalışmalarda işçi haftanın 6 günü çalışılmıyor olsa dahi, tam zamanlı çalışan işçiler gibi değerlendirilerek çalışmadığı günlerde yıllık ücretli izin süresinden sayılacaktır.

Buna göre; haftanın 3 günü çalışan bir işçinin ( Pazartesi – Salı – Çarşamba ) 10 gün yıllık ücretli izin kullanması halinde, Pazartesi günü yıllık ücretli izne çıktığını varsayarsak, bu kişi izne çıktığı haftayı takip eden haftanın Cuma günü iş başı yapacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Rekabet Yasağı

Rekabet Yasağı

İş sözleşmelerinde, işverenin çıkarlarını koruyan rekabet yasağı nedir? Tüm detayları ile sizler için inceledik!

15 yorum

 1. ben 01.04.2017 isten ayrılacağım.işe giriş tarihim 07.05.2012 bu senenin yıllık izin hakkını talep edebilir miyim yoksa 1 yıl tamamen dolması mı gerekiyor?

 2. Yazmış olduğunuz örnekte KISMI ÇALIŞAN İZİN kısmında,

  “Buna göre; haftanın 3 günü çalışan bir işçinin ( Pazartesi – Salı – Çarşamba ) 10 gün yıllık ücretli izin kullanması halinde, Pazartesi günü yıllık ücretli izne çıktığını varsayarsak, bu kişi izne çıktığı haftayı takip eden haftanın Cuma günü iş başı yapacaktır.”

  Bu örneğin doğru olduğuna emin misiniz siz ? Burada çalışma günleri 3 gün olan kişinin çalışmadığı günleride izin sayıyorsunuz ve avukatlar bu kullanımın doğru olmadığını söylüyor.

  Lütfen bu konuda bir açıklık getirin, örneği düzeltin yada örneği kaldırın.

  Rica ediyorum !

  • Bnde haftada 3gün calısıyorum ama yıllık iznimi kullanırken. Bnm 1haftalık iznimi bir anda kullanıp para da vermıceklerni söylüyorlar

 3. Yıldız OĞUZ

  Ben 15 .05.2017 Antalya TEB Bankasında çalışmaya başladım günde 6 saat çalışıyorum kısmi istihdam haftanın 5 günü çalışıyorum yılınız iznim kaç gündür. Teşekkür ederim

 4. Peki kismi süreli calisanlar 10 günün mu parasini alacaklar

 5. Özel bir şirkette çeyrek time olarak çalışıyorum 5 yılımı doldurdum çalışma şeklimiz haftada iki gün çalışıp 5 gün izinliyiz yıllık izin kullanırken diyelim bir hafta çıkacağız sadec iki gün yi gözüküp diğer günler izinli gün olarak geçiyordu kullandığımız 2 gün yi ücreti ödeniyordu fakat şirket bu hafta yeni bir kural getirmiş artık bir hafta yıllık izin olarak girilecek izninizden 7 gün düşecek fakat ücret iki gün yatacak diğer günlere ücretsiz Yıllık izin gireceklermiş böyle bir hakları var mı bunu merak ediyorum Bilgi verirseniz sevinirim

  • Merhaba, benim çalıştığım firma da aynisini söylüyor şu an. Sizde son durum ne? Ne yaptiniz tam olarak?

 6. Merhaba ben 7 temmuzda yillik iznimi hakettim haftanin 6 gunu calistim.1 agustostan itibaren haftanin 2 gunu calisacagim yillik iznim kac gun olmali.bana kismi calismis gibi yillik izin vermek istiyorlar kaninen buna haklari varmi

 7. 2 gün çalışan kısmi zamanlı işçinin, yıllık izni 2 gün yıllık izin -5 gün pas olarak girilip 1 hafta yıllık izin kullanmış olarak kullanımı yaptırılmaktadır. Part time çalışan işçinin ise 4 gün yıllık izin 3 gün pas girilerek 7 gün kullanmış olarak hesaplanmaktadır. Diğer günler ise sistem ve kanunlardaki boşluklardan yararlanılarak firmalar ücretsiz yıllık izin olarak sayarak iznini tamamlamaktadır. Bir nevi haklı olarak düşünülebilir. Kısmi çalışan işçinin full çalışan işçiye göre haftada 4 gün eksik çalışmış olmaktadır. Yani hesaplama yapılırken 14 gün kullanması için çalışanın 3 yıl yıllık izin yapmadan çalışması gerekmektedir. Ancak bu sayede tam zamanlı çalışan işçinin hak ederini alabilir. Diğer türlü düşünürsek çalışan 2 buçuk ay işyerine uğramadan maaş alacaktır. Bu sebeple şirketler bu gibi konularda bakış açılarını bu şekilde yapmaktadırlar.

 8. Çalıştığım iş yerinde normal süreli çalışırken yıllık izin hakkı elde ettim. Daha sonra ara vermeden aynı iş yerinde kısmi zamanlı çalışmaya geçtim.Yıllık izin hakkımın tamamı olan 14 günün tamamını tek seferde kullanmak isteyince işveren ancak 1 hafta içerisinde 4 gün izin kullandırabilirim sana diyor Kısmi süreli çalışma haftada Max 4×7,5=30 Olduğu için 4 günden fazla girersem aşırı fazla mesai yapmış olursun diyor. Saçmalık. Aslında şu şekilde olması gerekir ben 14 gün iznimi kullanırım. Diyelim ayın 1-14 arası kullandım ayın 16 sında işe başlarım başladığım günden itibaren 10 gün çalıştım bu 10 gün ücreti normal çalışma saati ile hesaplanmalı mesaiye girmemeli. Yani o ay alacağım para yıllık izin ücreti + 10 günde kaç saat çalıştıysam o kadarlık saat ücretinin normal saat ücreti ile çarpılarak tarafıma ödenmesi olmalıydı

 9. Merhaba, 7 yıllık tam zamanlı çalışmadan sonra kısmi çalışmaya geçiş yaptım. Tam zamanli çalışmamdan hakettigim yıllık izin ucreti hesabım ne şekilde olacaktır?
  Tam çalışma saatine göre mi yoksa yarı zamanlıya gore mi? Ilginiz için teşekkürler

 10. atakan efe sevgi

  merhaba ben defacto da çalışıyordum istifa ettim normal 1.5 yıldır part time olarak çalışıyordum nisanda 8 gün yıllık zne çıkarıldım 3 gün kuşlanmıştım zaten 3günüm kalıyordu normalde sözde defacto da bir uygulama varmış eğer part personel 4gün üst üste yıllık izne çıkıyorsa 2gün yıllık izin siliniyormuş böyle birşey yaparak bana iki haftada topşam 2kere 4 gün üst üste çıkartarak 3 gün yıllık izinim parasını almadan silinip 1 günü şirkete ödememi söylediler bilgis olan yardımcı olablir n lütfen

 11. Ayağımdan rahatsızlık geçirdiğim için doktor rapor yazdı iki haftalık raporumun sonunda işe başladım ve yıllık izne çıkmak istiyorum işe başladıktan iki hafta sonra yıllık izin talebinde bulunabilirmiyim

 12. Merhaba ben bir binada parttime olarak 01.10.2018yinlindan itibaren günlük 2.5 saat haftanın 7gunu çalışıyordum bu sene başından itibaren 0101.2022 tarihinden başlayarak haftanin 6gunu 2.5 saat calistirmaya ve bir gün izin kullandiriyorlar şimdi bana 4senelik izin paramı vermek istikrar hesaplarına gore senelik 4gun izin hakkım olduğunu iddia ediyorlar ben 14gun biliyorum konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir