Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Nasıl Verilir?
Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Nasıl Verilir?

Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Nasıl Verilir?

Aylık prim ve hizmet bildirgesinin, e-SGK ekranları üzerinden değil de, Gelir İdaresi Başkanlığının Muhtasar Beyanname ekranları üzerinden kuruma bildirilmesi işlemi ilk olarak 9 Ağustos 2016 tarihinde mevzuata girmişti. 6728 sayılı Kanun ile 193 sayılı Gelir Vergisinin 98. Maddesine muhtasar prim hizmet beyannamesi eklenmişti.

Birleşme için iki ayrı kurum da kendi hazırlıklarını sürdürürken, geçiş için öncelikle pilot iller belirlenmiş, bu illerin ardından tüm Türkiye’nin geçişi için tarih planlaması yapılmıştı. Gerek altyapı çalışmaları, gerekse uygulamada görülen eksiklerin değerlendirilmesi nedeniyle, geçişle ilgili birçok kez erteleme kararı alınmıştı. Son olarak; Kırşehir Bartın, Çankırı, Amasya, Bursa ve Konya illeri pilot il olarak uygulamaya devam ederken, tüm diğer iller için geçiş tarihi 1 Temmuz 2020 olarak belirlenmişti.

Erteleme ile ilgili tartışmalar devam ederken, beklenen erteleme kararı henüz çıkmadı. Firmalar 1 Temmuz 2020 itibarıyla MuhSGK üzerinden aylık prim ve hizmet bildirimlerini yapacaklar.

Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi Nedir?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi, vergi ile ilgili yasal düzenlemeler gereği yapılacak kesintilerin bildirildiği Muhtasar Beyanname ile 5510 sayılı Kanun gereği sigortalıların prime esas kazançları ile yapılacak kesintilerinin tek bir Kuruma birlikte beyanını ifade ediyor. Burada bahsedilen “kurum” ise Gelir İdaresi Başkanlığı oluyor.

Eski uygulamada, 5510 sayılı kanuna göre prim ve hizmet bildirecek olanlar bunu e-sigorta ekranı üzerinden SGK’ya bildiriyorlardı. Yeni uygulamada, Muhtasar Beyanname üzerinden SGK’ya bildirim yapılacak.

MuhSGK İşlemleri Nasıl Yürütülür?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi birleşimi ile Temmuz 2020 dönemi için aylık prim hizmet bildirimi yapacak tüm iş yerleri, 1 Ağustos 2020 itibarıyla MuhSGK ekranını kullanacak. SGK’nın aylık prim ve hizmet bildirimi yapılan ekranı da, birleşmenin yürürlüğe girmesi ile kullanıma kapatıldı.

Temmuz dönemi için Muhtasar Prim Hizmet Beyannamesi verecek kişilerin, işlemleri nasıl gerçekleştireceğini anlatan bir video hazırladık:

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Ne Zaman Verilecek?

E-byn ortamında muhtasar beyanname vermek için son tarih, ilgili ayı takip eden ayın 26’sına kadardı. Birleşme sonrası veriliş tarihinde bir değişiklik olmadı. Vergi kesintileri ve prim kesintilerinin matrahları ile muhtasar prim hizmet beyannamesinde gönderilmeleri gereken tarih, ilgili ayı takip eden ayın 26’sı saat 23:59’a kadar. Buna göre temmuz bildirimi için de, bildirimlerin 26 Ağustos’a kadar verilmesi gerekiyor.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Doğum Sonrası Kısmi Çalışma Hakkı Nasıl Kullanılır?

Kadın işçinin doğum yapması halinde çalışma hayatında kullanabileceği izinler yasal olarak belirlenmiştir. Buna göre kadın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir