Şirket Kapanışlarında Ne Yapmalıyız?

İşyeri açılışlarında Sosyal Güvenlik Kurumu birtakım usul ve esaslara uyulmasını istemiş aynı zaman bu usul ve esasların uyulmaması durumunda ise mükelleflere yani işverenlere çeşitli idari para cezası içerecek yükümlülükleri belirlemiştir. Şirket açılış yükümlülüklerinin yanı sıra, kapanış esnasında yapılması gerekenler de soru işareti olabiliyor bazı durumlarda.

İşyeri açılışındaki uyulması gereken yükümlülüklerin aynı zamanda şirket kapanışında da gerekli ya da zorunlu olup olmadığı merak konusu olmuştur. Yazımızda sizleri de sıkmayacak şekilde şirket kapanışlarında Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili tavsiyemizi belirteceğiz.

İşyeri kapanışı ile ilgili Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermeniz gereken (zorunda olacağınız) herhangi bir belge yoktur. Özellikle Kanunun “idari para cezaları”’nı konu alan 102.maddesinde işyeri kapanışının mevzuatta belirtilen hallerin dışında bildirilmemesine ilişkin herhangi bir cezaya hüküm verilmemiştir.

İdari para cezası yok diye, bizler işyeri kapanışını SGK’ya bildirmemezlik yapmayalım. Özellikle “e-bildirge şifresi” nin kötü niyetli kişilerin eline geçmemesi adına işyeri kapanması durumunda, bağlı bulunulan Sosyal Güvenlik Merkezi/İl Müdürlüğü’ne işyeri kapanışlarına ilişkin “bilgi mahiyetinde” dilekçemizi sunmalıyız.

Şirket Kapandı Dosyam Aktif Mi Kalacak?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, dosyanın tescil işleminin sonlandırılması için öncelikle bir dilekçe ile beyan aranmaktadır. Ama aynı zamanda Sosyal Güvenlik Kurumu da herhangi bir hareketin/işleyişin/bildirimin olmadığı işyeri dosyaları hakkında yapmış olduğu bir takım uygulama da vardır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından işyeri dosyalarında (özellikle e-bildirge sistemi üzerinden) 2 yıllık bir süre içinde herhangi bir hareketlilik olmaması durumunda “Re’sen Kanun Kapsamından çıkarılır.

İNGİLİZCESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

2021 Basın İş Kanunu İdari Para Cezaları

2021 Basın İş Kanunu İdari Para Cezaları

Birçok meslek grubunda olduğu gibi basın kuruluşlarını da bağlayan birtakım cazalar bulunuyor. İşte 2021 Basın İş Kanunu para cezaları!

1 yorum

  1. Emeğinize sağlık çok faydalı bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir