Ücret Kesme Cezası Nedir?
Ücret Kesme Cezası Nedir?

Ücret Kesme Cezası Nedir?

Ücret Kesme Cezası 4857 sayılı İş Kanunumuzun 38. maddesinde düzenlenmiştir. Bir işçiye ücret kesme cezasının uygulanabilmesi için hangi hallerde ücret kesme cezasının uygulanacağı yazılı bir sözleşme ile belirtilmelidir. Kanun maddesinde de “İşveren toplu sözleşme veya iş sözleşmelerinde gösterilmiş olan sebepler dışında işçiye ücret kesme cezası veremez.” Hükmü gereği sözleşme dışında kalan davranışlardan dolayı işçi ücret kesme cezasını sınırlandırmıştır.

Önceden belirlenmeyen ya da belirtilmeyen davranışlarda ücret kesme cezası yoluna gidilemez.

Ücret Kesme Cezası Üst Sınırı Nedir?

Sözleşme ya da toplu iş sözleşmesinden kaynaklı kesilecek olan “ücret kesme cezası” somut dayanaklar ile uygulanmalıdır. İşçi ücretlerinden ceza olarak yapılacak kesintilerin işçiye derhal sebepleriyle beraber bildirilmesi gerekir. İşçi ücretlerinden bu yolda yapılacak kesintiler bir ayda iki gündelikten veya parça başına yahut yapılan iş miktarına göre verilen ücretlerde işçinin iki günlük kazancından fazla olamaz.

Ücret Kesme Cezası Hangi Sürede Nereye Yatırılacak?

İşçi ücretlerinden kesilen cezalar belirli bir amaç için kullanılmaktadır. Kesilen ceza tutarları işçilerin eğitimi ve sosyal hizmetleri için kullanılıp harcanmak üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı hesabına Bakanlıkça belirtilecek Türkiye’de kurulu bulunan ve mevduat kabul etme yetkisini haiz bankalardan birine, kesildiği tarihten itibaren bir ay içinde yatırılır.

Her işveren işyerinde bu paraların ayrı bir hesabını tutmaya mecburdur. Birikmiş bulunan ceza paralarının nerelere ve ne kadar verileceği Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının başkanlık edeceği ve işçi temsilcilerinin de katılacağı bir kurul tarafından karara bağlanır.

4857 sayılı İş Kanunu’nun 38. maddesi gereğince disiplin suçları nedeniyle işçi ücretlerinden kesilen ücret kesme cezası banka hesap bilgileri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

İŞÇİ ÜCRETLERİNDEN KESİLEN CEZA PARALARI HESABI
T.C. ZİRAAT BANKASI ANKARA-KAMU GİRİŞİMCİ ŞB.
Hesap No:38775369 – 5052
IBAN NO:TR 83 000 100 2533 387 753 69 – 5052
Çalışma Genel Müdürlüğü
Vergi Kimlik No:815.029.2949

Yasaya Aykırı Davranan İşverene İdari Para Cezası

Çalışma hayatında sık rastlanmasa da işçi ücretlerinden ücret kesme cezası uygulanacak durumlar yasa ile koruma altına alınmıştır. Yasaya aykırı olarak işçisinin ücretine ücret kesme cezası uygulayan işverene 2017 yılında verilecek idari para cezası 606,00 TL’dir.

İşçi Ücretlerinden Ceza Olarak Kesilen Paralardan Kaynak Kullanmak Üzere Hazırlanan Projeler İçin Başvuru Uygulama Ve İzleme Rehberi için tıklayınız..

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Ücretten Yapılan Özel Kesintiler

Ücretten Yapılan Özel Kesintiler

Çalışan maaşlarından bazı özel durumlarda kesintiler yapılabiliyor. Peki hangi durumlarda bu kesintiler yapılır, hangi durumlarda yapılamaz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir