Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Ertelendi
Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Ertelendi

Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Ertelendi

Firmalar için büyük telaşa sebep olan Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinin, Muhtasar Vergi Beyannameleri ile Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi platformu üzerinden birlikte beyan edilmesi işlemi 1 Ocak 2018’den Temmuz ayına ertelenmiştir. Muhtasar ve APHB Birleşmesi işlemi ilk olarak Kırşehir pilot ilinde hayata geçmişti. Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Ertelendi.

Şirketlerin en hassas olduğu konulardan biri olan ücret gizliliği konusunda önemli ölçüde sıkıntıya sebep olan birleşme, bu konu ile ilgili çözümlerin de üretileceği beklentisi ile gerçekleşecek. Firmalarda vergiyi beyan eden departman ile SGK aylık prim ve hizmet belgelerini beyan eden departmanlar genellikle ayrı departmanlardı. Bu nedenle bu departmanlarda beyan yetkisi olan herhangi bir çalışan ücretleri görmeye yetkili değilse, yeni sistem uygulanmaya başladığında tüm ücretleri görebilecekti. Firmalar bu konuya çözüm ararken Gelir İdaresi Başkanlığı “Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (sıra no: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 3)” yayınlayarak uygulamanın başlangıç tarihinin ertelendiğini duyurdu.

Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı)’ndan yayınlanan Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair 3 Nolu Tebliğ yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmiştir.

Hangi İller Ocak’ta Geçecek?

Kırşehir ili pilot il olarak seçildiğinden aylık prim ve hizmet bildirgesi ile muhtasar beyannameleri Haziran 2017 ayından itibaren elektronik ortamda birlikte beyan etmektedir. Kırşehir uygulamaya aynen devam edecektir.

Uygulamaya Amasya, Bartın ve Çankırı illeri merkez ve ilçelerinde bulunan mükellefler/işverenler için 1/1/2018 tarihinden itibaren başlanacaktır. Bu illerde bulunan ve 281 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliğinde belirtilmiş olan bankalar hariç tutulacaktır.

Amasya, Bartın, Çankırı ve Kırşehir illeri dışındaki başka bir ilde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemeleri veya tahakkuku bu illerde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergiler ile sigortalıların prime esas kazanç ve hizmet bilgilerini içeren Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Amasya, Bartın, Çankırı veya Kırşehir illerindeki yetkili vergi dairelerine elektronik ortamda gönderilecektir.

Amasya, Bartın, Çankırı veya Kırşehir illerinde istihdam edilmekle birlikte ücret ödemesi veya tahakkuku bu iller dışında bir ilde yapılan çalışanların ücret ödemeleri üzerinden tevkif edilen vergilere ait muhtasar beyanname, ücret ödemesi veya tahakkukun yapıldığı yer vergi dairesine verilecektir. Ayrıca bu sigortalılara ait aylık prim ve hizmet belgeleri ise elektronik ortamda (e-bildirge) Kuruma verilmeye devam edilecektir.

Tüm Türkiye’de Uygulamaya Başlanması

Kırşehir, Amasya, Bartın ve Çankırı dışındaki tüm illerde  Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi verilmesine 1 Temmuz 2018 itibariyle başlanacaktır.

Bu tarih itibariyle SGK’ya yapılan aylık prim ve hizmet belgesi bildirimleri, Muhtasar Beyanname verilen platform üzerinden verilecektir.

“Muhtasar Ve Prim Hizmet Beyannamesi Genel Tebliği (sıra no: 1)’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ (Sıra No: 3)”  asıl metni için tıklayınız.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Neden Ertelendi?

Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi Neden Ertelendi?

Bilindiği üzere çalışanların gelir vergisi stopajı muhtasar beyanname ile Gelir İdaresi Başkanlığı’na, sosyal güvenlik sigorta …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir