Uçuş Ekibinin Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?
Uçuş Ekibinin Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Uçuş Ekibinin Gelir Vergisi Nasıl Hesaplanır?

1 Nisan 2019 tarihli “Uçuş Personelinin Gelir Vergisi İstisnası” makalemizde yeni yasal düzenlemeyi sizlerle paylaşmıştık. Şimdi bu uygulamanın nasıl yapılacağını anlatacağız. Geçtiğimiz Mart ayında Hazine ve Maliye Bakanlığınca bir tebliğ yayımlanmıştı. Yayımlanan tebliğde pilot, hostes, kabin memuru gibi uçuş personellerine ödenen aylık ücretlerden nasıl gelir vergisi kesileceği açıklanmıştı.

Şubat ayı itibarı ile uçuş personellerinin aylık ücretlerinin gerçek safi değerinin %70’i gelir vergisinden istisna edilmeye başlanmıştı. Uçuş ekibine ödenen aylık ücretlerin gerçek safi değerinin %70’i istisna edildikten sonra kalan %30’luk kısım gelir vergisine tabi oluyor.

Türk Hava Kurumu, kanuni ya da iş merkezi Türkiye’de bulunan müesseselerde görevli olmakla birlikte birinci fıkrada da belirtilen görevliler dışındaki diğer personeller, yetkili sivil havacılık otoritesince sertifikalandırılmış veya uçak içinde hizmet veriyor olsa da bu istisnadan yararlanamayacaklar. Uçuş personellerine ödenen maaş, mesai, prim, ikramiye, gider karşılığı gibi adlarla yapılan tüm ödemeler ve sağlanan menfaatler ücret kapsamında değerlendirilecek.

Ücretin gerçek safi değeri; işveren tarafından verilen para ve ayınlarla sağlanan menfaatler toplamından, 193 sayılı Kanunun 63. maddesinde bulunuyor. Sigorta primi, şahıs/hayat sigortası primi ve sendika aidatları gibi indirimler ile 31. maddesinde yer alan engellilik indirimi düşüldükten sonra kalan miktar olarak belirlenmişti. Bu hesaplama yapılırken, 193 sayılı Kanunun 23. ve 29. maddelerine göre istisna kapsamında olan ve bordroda gösterilen diğer ücret ve benzeri ödemelerin ise ilgili hükümlerine göre vergiden istisna edileceği tabii.

Örnek

Net 50.000 TL alan emekli bir pilotun yeni  gelir vergisi hesabı.

DAMGA VERGİSİ MATRAHI 55.075,29 a
SSK TAVANI 19.188
SSK PRİMİ 1.439,10 b
SAFİ  DEĞER 53.636,19 b-a
UÇUŞ TAZMİNATI İSTİSNASI 37.545,33 a-b nin yüzde 70’i= c
GELİR VERGİSİ MATRAHI 16.090,86 a-b-c
GELİR VERGİSİ 3.218,17
DAMGA VERGİSİ 418,02
NET 50.000

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğin İkinci Bölümünde, konunun tam metnine ulaşabilirsiniz.

 

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

EYT Teşvikine İlişkin SGK Genel Yazısı

EYT Teşvikine İlişkin SGK Genel Yazısı

EYT teşvikine ilişkin SGK genel yazısı yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir