Yabancılar Agi'den Yararlanabilir mi?
Yabancılar Agi'den Yararlanabilir mi?

Yabancılar Agi’den Yararlanabilir mi?

En çok karşılaşılan sorulardan biri de Yabancılar Agi’den Yararlanabilir mi sorusudur. Yabancı uyruklu çalışanların ülkemizde gelir elde etmesinin sonucunda bordrolarında asgari geçim indirimi uygulanıp uygulanmayacağı konusuna açıklık getireceğiz.

Konuyu 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu açısından incelediğimizde, “gerçek usulde vergilendirilen” , “Türkiye’de yerleşik” çalışanlar “tam mükellefiyete tabi” olup, bu kişilerin elde ettikleri ücret gelirlerine AGİ uygulanmaktadır.

Konuyu daha iyi anlayabilmek için yukarıda belirtilen hukuki tanımları ele almakta yarar vardır.

 Türkiye’de Yerleşik Olma

GVK Md. 1’e göre

 • İkametgahı  Türkiye’de  bulunanlar. (İkametgah bir kimsenin yerleşmek niyeti ile oturduğu yer olup, Medeni Kanunun  19’uncu  ve  müteakip maddelerinde açıklanmıştır)  
 • Bir  takvim  yılı  içinde  Türkiye’de  devamlı  olarak  altı  aydan  fazla  oturanlar  (Geçici  ayrılmalar Türkiye’de oturma süresini kesmez).

Türkiye’de yerleşmiş sayılırlar.

Tam Mükellefiyete Tabi Olma

Türkiye’de  yerleşmiş  olan  gerçek kişilerin Türkiye içinde ve dışında elde ettikleri kazanç ve iratların tamamı üzerinden vergilendirileceği hükme bağlanmıştır.  (GVK Md. 3/1.)

Bu açıklamalar ışığında Türkiye’de bir işletmede ücret karşılığı çalışan ve Türkiye’ye yerleşmek için gelip altı aydan fazla kalması nedeniyle tam mükellef kapsamına giren yabancı çalışanlar Asgari Geçim İndiriminden yaralandırılacaklardır.

İstisna

Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de bulunmayan dar mükellefiyete tabi işverenlerin yanında çalışan hizmet erbabına, işverenin Türkiye dışında elde ettiği kazançları üzerinden döviz olarak ödediği ücretler Gelir Vergisi’nden müstesna olduğundan AGİ uygulaması da söz konusu olmayacaktır.

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

2021 Gelir Vergisi Tarifesi

2021 Gelir Vergisi Tarifesi

Asgari ücretin ardından diğer bordro parametreleri de açıklanmaya başladı. Bunlardan ücreti etkileyen en önemlisi de …

7 yorum

 1. Rasim Turkoglu

  Iyi günler. Ismimin yazılmasını istemeyerek bir soru sormak istiyorum. Ben 43 yaşındayım. Özel güvenlik meslegindeyim. Ben 2009 yılında eşime bosanma davası açtım.2012 yılında sonuçlandı.iki çocuğumuz var. Mahkeme beni haklı buldu çocukları bana vermek istedi. Çocuklar küçük olduğu için (1 ve 5 yasinda) Ben de çalışan olduğum için bakamayacagimdan annesine biraktim. Mahkeme aylik 300 tl nafaka odememe karar verdi. Buraya kadar tamam. PROBLEM simdi başlıyor.. bu nafakayı geriye dönük 2009 tarihinden 2012 tarihine kadar üç yıllık ödemesi kararını verdi.(bir ay icinde). Ben zaten kendi evimde oturan eşimin ve çocuklarımin geçimini sagliyordum. Kendim annemde kalıyordum. Eşim bir ay sonra icraya verdi. Uç yıllık ödemeyi beni sıkıntıya sokarak bir ay sonra odettirdi. Çok şükür yinede ayaktayım. O günden beri 300 tl yi her ay ödüyorum. Hatta yanında 200 tl okul servisi her ay toplum içinde yaşıyoruz çocuklara okul başlangıcında kıyafet çanta ara sıra yazlık ve kışlık kıyafetleri ve mecburen okula ara sıra harçlık ta verince benim aylık masrafım 1000 tl ile 1200 tl arasındadır. ŞIMDI SORU GELIYOR ben özel güvenliğim. Asgari ücrete calisiyorum.( 1600 tl ). Agi denen asgari geçim indiriminden aldığım para 197 tl. Çocuklar olmasa 150 tl. Yani aradaki fark 47 tl. Bu 47 tl bir ay için iki çocuğa reva görülürmü. Zaten çalıştığım paradan bana para kalmıyor. Devlet, iki çocuk için 47 tl yimi uygun görüyor. Ben artık yeni evlilik yapmayı unuttum.zaten bu parayla bana kimse gelmez. Ben ne zaman rahat nefes alicam.cocuklarim simdi biri 13 biri 9 yaşında. ONERI. Eşim çalışan biri değil. Ssk sı hiç yok. Zaten çalışabilecek sağlık durumu yok. Çocuklar 18 yaşına gelene kadar devletimiz ayrıldığım eşime dul ve yetim maaşı baglayamazmi. Bende bir çalışan olarak nafaka ödemekten darma duman oldum. Bilginize. Saygılarımla.

  • MEHMET ÖMER BEKTAŞ

   öncelikle yazıyı yeni gördüm geç olmuş olabilir en azından başkaları faydalanır.

   – Agi devletin senden aylık kesmiş olduğu verginin bir kısmının iadesidir. bunlar evlilik ve çocuk sayısına göre değişir. örneğin bekar ise kesilen verginin %50 si, evli ise %60 sı, 1 çocuk %67,5 ı, 2 çocuk %75 i, 3 çocuk %85 idir. ( hesaplanan bu agi ve gelir vergisi kesintisi adeletlimi dersen bence değil asgari ücretten kesilmemesi lazım ama mevzuat ve işleyiş bu gerisi yetkililere kalmış)

   – Dul ve Yetim maaşı bağlana bilmesi mutlak vefata bağlanılmıştır. Tabi boşandığınız için onuda hak etmeyeceklerdir. hak etseniz dahi onunda 5 yıllık sigorta ve 900 gün gibi birim şartı var bunların karşılanmış olması gerekir. bunlarda varsa size verdikleri 2 ayda bir 500 tl(2019 yılına göre beşyüztürklirası) bu ücret ile nasıl geçinilir orasıda muallak tabi. Allah yardımcımız olsun kadın, erkek hakkı değilde, insani şartlarda yaşama hakkı adı altında yetkililerin buna çözüm bulması lazım inşallah faydalı olmuştur.

   • Selam bişey sorcam ben yabancı biriyle evliyim ikamahgağini aldım ama askeri geçim indirimini vermiyorlar ne yapa bilirim vatandaş olmadan vermeyiz diyo muhasebeci

 2. Merhabalar

  Özel sektörde işçi olarak çalışan bir kişinin yabancı birisi ile evlenmesi sonucunda eşinin çalışmamasından kaynaklanan durumdan dolayı agi alabilir mi? .
  Çalışan kişi Türkiye vatandaşıdır.

 3. merhaba, kendisi Türk vatandaşı olan eşi ve çocukları yabancı uyruklu olan aile bireyleri Agi’ye dahil edilmeli midir

 4. merhaba,

  Ben 7yildir Turkiye de calisiyorum ama mavi kart sahibiyim.
  Hollanda da dogdum. Yatırılan AGI tutarim cok az. Bu konuyla ilgili ne yapmami önerebilirsiniz?

  Tesekkur ederim,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir