Boşanma Sonrası AGİ
Boşanma Sonrası AGİ

Boşanma Sonrası AGİ

Boşanma Sonrası AGİ detaylarını bu yazımızda ele aldık. AGİ yani uzun adıyla Asgari Geçim İndirimi, çalışana aile durumuna göre verilen bir gelir vergisi indirimidir. AGİ tutarı çalışanların evli olup olmaması, eşlerinin çalışma durumu ve sahip oldukları çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Belirtilen bu koşullara göre değişiklik gösteren AGİ tutarları her yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından güncellenir. AGİ güncellemeleri her Ocak ayında yapılır. Boşanma Sonrası AGİ detaylarını yazımızda belirteceğiz.

Boşanan Çiftler Çocukları İçin AGİ den Nasıl Faydalanacak?

Boşanan çiftler için Asgari Geçim İndiriminin hesabında, hangi tarafın nafaka sağladığı dikkate alınır. Nafaka kim tarafından ödeniyorsa, indirimden de aynı taraf faydalanacaktır. Bu durum çocuk sayısına göre değişiklik gösterir. Örneğin, nafaka sağlayan kişi toplamda 3 çocuğu olmasına rağmen 1 çocuğu için nafaka ödüyorsa faydalanacağı asgari geçim indirimi de yalnız 1 çocuk için olacaktır.

Çiftlerin ikisinin de çalışması yani sosyal güvenlik kapsamında olması durumunda çocuklar sosyal güvenlik yönünden kime bağımlı durumdaysa o taraf asgari geçim indirimi almaya hak kazanacaktır.

Ancak nafaka veren çalışan eşin asgari geçim indiriminden yararlanmamayı tercih etmesi durumunda, diğer eş sosyal güvenliğe tabi olarak çalışması halinde velayeti altında olan çocukları için asgari geçim indiriminden faydalanması mümkün olacaktır. Boşanma Sonrası AGİ yani boşanma sonrası asgari geçim indirimi hakkında soru ve görüşlerinize üye olarak bildirebilirsiniz.

Asgari Geçim İndirimi Hesabı ile ilgili diğer yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Yabancılar Agi’den Yararlanabilir mi?

Hakkında Datassist Mevzuat Kulübü

Göz atın

Aynı Çocuk İçin Her İki Eş de AGİ Alabilir Mi?

Aynı Çocuk İçin Her İki Eş de AGİ Alabilir mi?

Asgari Geçim İndirimi ya da daha bilinen adıyla; AGİ, çalışanın medeni durumuna ve çocuk sayısına …

20 yorum

 1. Nafaka veren taraf olmadığı durumda sosyal güvenlik açısından bağlı bulunduğu ebeveyni mi dikkate alıyoruz

 2. Merhaba
  Oglumun velayeti bende babasindan nafaka talebimiz olmadigi icin nafaka almiyoruz. Agiden kim faydalanacaktir.

 3. Çalışıyorum.cocuklarin velayeti ve sigortası benim üzerimde. Babası çocuklar için nafaka ödüyor. AĞI kimin alması gerekiyor.

 4. Kanuna göre ;Evli ancaş eşi çalışmayan 2 .Çocuk için ödenen 228,16 TL

  Ancak ;
  Boşanmış ,eşi çalışmayan (nafaka almayan) 2.Çocuk için şirketin ödediği 197,83 TL bu durumda bir terslik yok mu. İş kanunun her maddesini incelediğim ama benim durumda ne kadar AGİ indirimi almam konusunda net bir bilgiye sahip olamadım

 5. 7 yıldır Kızıma nafaka oduyorum..agiden faydalanamiyorum.nasil faydalanirim.anne memur

 6. Ben eşimden ayrıldım yaklaşık 10 yıl önce. 1 çocuğum var. Erkek. 18 yaşına kadar nafaka ödedim oğlum için. Oğlum şu an çalışıyor ssk lı ve 22 yaşında. Boşandığımda velayeti eski eşime vermişti. Ben bu durumda agiden şu anda faydalanabilir miyim?

 7. Çocuğumun bir tanesi ni n velayeti annesi verdim agi benim üzerime yatıyordu şimdi velayeti annesin de olduğuna göre nasıl üzerimden kaldırıcam iş veren mi yapıyor ben kendimmi sgk gitmeliyim

 8. Yeni boşandım oğlumun velayeti bende anlaşmalı boşanma iki tarafta nafaka talep etmedi ağı ne kadar alirim

 9. Yeni boşandım 2 cocuğumun velayeti bende anlaşmalı olduğu içi birbirimizden nafaka talep etmedik agi ne kadar olu

 10. Oğlumun velayeti babasında ve nafaka almıyorum.Babası agi almadığını ve talep etmediğini söyledi.Bu durumda ben agiden faydalanabiliyor muyum?

 11. Esime 10 yildir nafaka odemiyorum.bir yildir sigortali iste calisiyorum.agidende yararlanmadim.esim icraya vermis agiden yararlanabilirmiyim.tesekkurler

 12. MERHABA EŞİMDEN AYRIYIM 3 ÇOCUĞUM VAR VE HEPSİNE NAFAKA ÖDÜYORUM AMA ŞUAN ALDIĞIM AGİ
  2 ÇOCUK EŞİ ÇALIŞMAYAN İÇİN ÖDENEN 331 TL ALIYORUM DOĞRUMUDUR YOKSA 375 TL Mİ ALMAM GEREKİR
  TŞK

  • BENİM DE BİR İŞÇİDE AYNI DURUM VAR, AMA ARAŞTIRMAMA GÖRE 331,09 DOĞRU ÇÜNKÜ 375,23 OLAN KISIM EVLİ EŞİ ÇALIŞMAYAN 3 ÇOCUK İÇİN GEÇERLİ. EŞİNİZLE BİR BAĞINIZ KALMADIĞI İÇİN ÇALIŞMAYAN SEÇİLİRSE EŞİNİZDEN DE PARA ALMIŞ OLUYORSUNUZ.

 13. Sümeyra Gülpay Erkan

  Eşimle yeni ayrıldık iki cocuğumız var velayeti ortak ben çalıştığım için nafaka talep etmedim fakat hakim eşime her cocuk için 500 TL toplamda 1000 tl nafaka vermesine hükmetti bir evimiz ve arabamız vardı onlarında eşim aldı ancak bu şekilde boşanmaya razı oldu bende ev ve arabadan hak talep etmedim boşanma protokolü nde cocuklar annede kalacak diye karar verildi sorun şu ki iş yerime tekrar agi formu doldurup bu durumu bildirme kanunen zorunlumu agi formunu verdiğim zaman nasıl bir düzenleme olur daha önce evli iki cocuklu ve eşi çalşyor olarak vermiştik simdi durum ne olur eşim nafaka ödeyeceği için agiden aldığım ücret düşermi yoksa ortak velayet ve cocuklar annede kalacak ibaresi olduğu için cocuklar için agiden alanilir miyim

 14. merhaba.
  eşimden 5 yıl önce boşandım 1 çocuğumun velayeti bende
  ben sigortalıyım boşandığım eş sigortasız çalışmıyor nafakada ödemiyorum
  şu anda başka kişiyle evliyim
  boşandığım eşimden olan çocuğum için almam gereken AGİ tutarında bir belirsizlik var 2021 için almam gereken AGİ tutarını söylemeniz konusunda yardımcı olabilirmisiniz.TŞK.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir