Asgari Ücret Desteği Kalkıyor

Asgari Ücret Desteği Kalkıyor

Bilindiği gibi 2017/Ocak döneminden başlayan Asgari Ücret Desteği 6661 sayılı Kanun kapsamında bulunan İşyerlerinde, uzun vadeli sigorta kolları hükümleri uygulanan sigortalılarından dolayı herhangi bir başvuru şartı olmadan bir İşveren Desteği olarak diğer teşvikler arasında yerini almıştır.

2016/Ocak – 2016/Aralık dönemi için çıkarılan Asgari Ücret Desteği sürekli olmayan süreli bir destek olduğu için 1 yıl süreli olarak çıkarılmıştır.

2017 yılında Asgari Ücrete yapılan artış İşveren maliyetlerini artırması nedeni ile 2017/Ocak – 2017/Aralık dönemleri içinde destek uygulaması devam ettirilmiştir.

2018 yılı için de, Bakanlar Kurulu Kararı ile; 27/03/2018 tarih, 30373 Sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren 7103 Sayılı Kanun’un 73’üncü maddesi ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenen geçici 75’inci maddesinde düzenleme yapılarak; 2018 yılı Ocak ve Eylül ayları/dönemleri için işverenlerin Kuruma ödeyecekleri sigorta primlerinden mahsup edilir ve bu tutar İşsizlik Sigorta Fonu’ndan karşılanır hükmü getirilmiştir.

Böylece sona erme süresi belirlenen 6661 Sayılı Asgari Ücret Desteği 2018/Eylül ayı için 9 ay Kuruma ödenecek olan sigorta primlerinden indirilecek olup; az da olsa işveren maliyetlerini düşüren bir teşvik olarak son kez uygulanacaktır.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Aynı Çocuk İçin Her İki Eş de AGİ Alabilir Mi?

Aynı Çocuk İçin Her İki Eş de AGİ Alabilir mi?

Asgari Geçim İndirimi ya da daha bilinen adıyla; AGİ, çalışanın medeni durumuna ve çocuk sayısına …

3 yorum

  1. Demek işsizlik sigortası fonunu patronlara peşkeş çekmişler sadece işsizlik maaşı için kullanılır diyen kanun maddesine ne olmuş.

    • Fatih Bey,

      Çok mu şaşırdınız benim bu ülkede beni artık şaşırtacak hiç birşeyin kalmadığına kanaat getirdim 🙂

  2. bu ulke hırsız dolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir