Covid-19 Kapsamında İcra ve İflas Takipleri Durduruldu mu?
Covid-19 Kapsamında İcra ve İflas Takipleri Durduruldu mu?

Covid-19 Kapsamında İcra ve İflas Takipleri Durduruldu mu?

Covid-19 tedbirleri, iş hayatında birçok sektörü etkilemeye devam ediyor. Çeşitli Cumhurbaşkanı kararları ve Adalet Bakanlığı’nın kararları ile direkt olarak, icra ve iflas uygulamalarındaki süreçler ele alındı. Peki, Covid-19 kapsamında icra ve iflas takipleri durduruldu mu?

21 Mart 2020’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre; 30 Nisan 2020’ye kadar, nafaka harici tüm icra takiplerinin durdurulacağı ve yeni icra dosyalarının açılmayacağı duyurulmuştu. Cumhurbaşkanı bu kararı, İcra İflas Kanunu’nun 330. maddesinin kendisine verdiği yetkiye dayanarak verdi. Söz konusu Cumhurbaşkanı kararının tam metnine ulaşmak için tıklayın.

26 Mart 2020’ye gelindiğinde ise konu, Resmî Gazete’de daha net bir şekilde açığa çıktı. Buna göre icra ertelemenin 22 Mart 2020’den, 30 Nisan 2020’ye kadarki süreyi kapsayacağı belirtildi. Buna göre 22 Mart tarihinden önceki icra işlemlerinin, olduğu gibi devam edeceği de anlaşılmış oldu. Uygulamanın son tarihi şimdilik 30 Nisan 2020. Bu süre, yine Cumhurbaşkanı Kararı ile toplamda 6 ayı geçmemek üzere uzatılabilecek. Söz konusu 26 Mart 2020 tarihli Resmî Gazete’ye ulaşmak için tıklayın.

Adalet Bakanlığı da Bir Görüş Yayımladı

Takvimler 2 Nisan 2020’yi gösterdiğinde bu kez, Adalet Bakanlığı; İcra İşleri Dairesi Başkanlığınca konu ile ilgili bir görüş yazısı yayımlandı. Yayımlanan görüş yazısının başlığını “İcra İflas Kanunu 330. Maddesi Gereğince Maaş Hacizleri” oldu. Yayımlanan görüş yazısı, Cumhurbaşkanı Kararını tamamlar nitelikteydi. Yazıda 24 Mart 2020 itibarıyla, icra takiplerinin durdurulduğu belirtiliyordu.

Alınan bu kararda, zaten her zaman ayrı bir kefede tutulan nafaka alacakları için ise bir parantez açılıyor ve nafaka alacaklarının aynen devam edeceğinin yani süreçten etkilenmeyeceğinin altı bir kez daha çiziliyordu.

Yayımlanan yazıda sonuç olarak: 22 Mart 2020’den önceki maaş hacizlerinin aynen devam edeceği kaydedildi. Ayrıca birden fazla icra takip dosyasının bulunması halinde, dosya sırasına göre maaş kesintilerinin devam edileceği de duyuruldu.

İcra İflas Kanunu 330. Madde

İcra İflas Kanunu’nun “Fevkalade Hallerde Tatil” başlıklı 330. maddesi; savaş, olağanüstü haller ya da salgın hastalıklarda icra takiplerinin durdurulmasını içeriyor. Yasayı tüm haliyle incelemek için tıklayın.

İcrada Öncelik Kimde?

İcra işlemlerinde nafaka borçları her zaman ön sırada bulunuyor. Yetkili mercilerle alınan bu kararlar neticesinde, bu süreçte de nafaka ödemelerinde herhangi bir erteleme ya da iptal söz konusu olmayacak.

Hakkında Datassist Admin

Göz atın

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Asgari Ücretin Vergi İstisnası ve Asgari Geçim İndirimi Karşılaştırılması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir